k. ■HBBMI 9 81 maar tot in onze dagen heeft men aan de bouwwijze in gesloten blokken vastgehou den. Evenwel na de wereldoorlog no. 1 kwam de kentering, de overgang naar de open bouwwijze. Aan de zuidzijde werd de bebouwing weggelaten, zodat aan deze zijde zon, licht en lucht konden binnentreden in de tuinen. De individuele tuinen, die alleen de bewoners van de woonhuizen op de begane grond ten goede kwamen, heeft men losgelaten. Geen schuttingen en bouwsels van allerlei aard meer op de binnenterreinen maar een gemeenschappelijke tuin, gemeen schappelijk in die zin, dat een ieder er op kijken kan. Nieuwland heeft ruime hoofdstraten en is niet karig voorzien van groen. Niettemin, de geheel open bouwwijze heeft naast voor delen ook nadelen. Het verlevendigt het stadsbeeld, dat de tuinen tussen de stroken als het ware in verbinding staan met de beplanting der straten en met de openbare plantsoenen. Het kan de indruk wekken, dat de bouwstroken geplaatst zijn in een bed van groen. Maar dit toch meer gezien vanuit een vliegtuig, een luchtfoto van de K.L.M., dan voor degene aan wie het niet gegeven is zulk een verheven standpunt in te nemen en die met zijn twee voeten op de grond blijft. Een nadeel is, dat elke bouwstrook noodzakelijkerwijze ook een achterzijde beeft. Wel wordt de achterzijde ten liuidigen dage architectonisch even goed verzorgd als de voorzijde, maar in een woning wordt geleefd. En tot het leven behoort ook het wassen van het ondergoed, de vuilnisemmer, wasteilen en allerlei in grediënten van de huishouding, die men onmogelijk binnenshuis kan houden. Vooral in de eerste dagen van de weck ziet men in de moderne wijken van onze steden de fraaie gemeenschappelijke tuinen aan twee of meer zijden omzoomd met het wit van Buurtwinkel aan de Troelstralaan hemden en van pantalons van beiderlei kunne. En wie zal het de bewoner euvel duiden, dat hij de wastobbe, die binnens buis zoveel plaats inneemt, aan een spijker te pronk hangt op het werkbalcon aan gene zijde van de keukendeur? Een ietwat meer wand aan de hoofd straten doet deze aan monumentaliteit, aan Het Wibautplein wordt winkelcentrum accent winnen. Met het z.g. systeem der woonhoven bereikt men, dat de gaten in de wanden der straten niet al te zeer gaan domineren boven de vaste substantie der gevels. Laten wij terugkeren naar Nieuwland. De wijk is nog in statu nascendi, maar niettemin zal het, als de tekenen niet be driegen, een geslaagd stadsdeel worden. De woningen zijn er ruim en licht, de trap penhuizen gemakkelijk begaanbaar. En vooral dit, er is afwisseling. Wij zouden niet kunnen zeggen hoe het komt, dat Nieuwland zich in zo gunstige zin onder scheidt van vele moderne wijken in andere steden, die elke karakteristiek missen. Het zal wel het resultaat zijn van de samen werking van de stedebouwkundige, de architecten en de ondernemers. Architect Groosman, die op het stadsdeel Nieuwland het stempel van zijn architectuur heeft gedrukt, heeft ons laten zien welke moge lijkheden de systeembouw biedt. De firma Muys De Winter heeft onafgebroken gestreefd naar vervolmaking van het systeem en ook de acht woningblokken van Bredero's Bouwbedrijf, ontworpen door de architecten Groenewegen en Van Woerden, dragen bij tot de afwisseling in het stads deel Nieuwland. Evenwel, wij zijn er nog niet. Er kan nog veel gedaan worden om het comfort van de woningen te vergroten. En het Gemeentebestuur heeft grote plannen. Mr. Ir. M. M. VAN PRAAG.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1954 | | pagina 9