DIT DAT.., en nog wat w w MEEMWAARS VAN 111 .J...'x /ANDELEN EN FIETSEN in de zo meravond schijnt een bijzondere be koring te hebben. Voor de zoveelste maal maakten wij tenminste de Avond-vierdaag se en de Zomeravond-wielerronde mee. Talrijke Schiedammers namen er aan deel of traden, zoals bij het wielrennen, als toe schouwers op. De tippelaars, die van overal uit het land naar onze stad waren gekomen om hier mee te wandelen in de Koningin Wilhelmina-mars van de actieve Oranje Garde, troffen het niet zo bijster. Er waren regenbuien, de temperatuur was niet al te zomers, kortom, het werd zowel voor orga nisatoren als deelnemers(-sters) een aller minst verdiende tegenvaller. Nee, dan trof fen de Engelse korfballers het bij hun be zoek aan Schiedam heel wat beter, llun verblijf beperkte zich niet tot één (slechte) dag en er was alles gedaan om de nodige afwisseling te brengen, 't Waren bar tevre den Britten, die naar de overzijde van de Noordzee terugkeerden. DEN feestelijke stemming was er meer- malen, ondanks de winterse allures van deze zomer. De vreugde van Jeugd-Jolijt werkte nog tot het einde van Juli door, in Kethel vierde men een opgewekt Oranje feest en wie was er niet verheugd om de eensgezindheid, waarmee de jubilerende gymnastiek-verenigingen T.H.O.R. (50 jaar), Hygiea (45 jaar) en D.O.K. (40 jaar), gezamenlijk een openluchtmanifestatie op touw zetten? Bij deze gelegenheid was het burgemeester Peek, die de verrassende mededeling kon doen dat T.H.O.R.'s voor zitter, de heer Th. van Woerkom, was be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau. De leerlingen van de lagere scholen, die deelnamen aan het Verkeersexamen, werden ditmaal voor de uitreiking van de diploma's verzameld in het Passage-theater. Burgemeester Peek was er ook. Naar deze vertelde, mogen wij de Jeugdverkeersbri- gadc binnenkort tegemoet zien. TN 1854 WERD door de Vereniging tot het verschaffen van goede woningen aan minvermogenden aan de Buitenhavenweg een honderdtal huisjes gebouwd. Vandaag staan ze er nog. De grond waarop de wonin gen staan, is echter eigendom van de ge meente, die destijds een erfpacht voor de tijd van 100 jaar verstrekte. In de loop Van de voorbije eeuw is er heel wat in de wereld ver anderd. De vereniging heeft weinig reden tot bestaan meer en men besloot dan ook maar te liquideren. Zo kon het gebeuren dat de Raad in z'n laatste vergadering voor de prijs van rond f 9.000 niet minder dan 98 woningen (nu lang niet goed meer) kon kopen, 't Was een exceptioneel geval, maar wij zijn er wel zeker van dat de afvaardi gingen van de gemeentebesturen uit Apel doorn, Wassenaar, Leiden en Voorburg, die naar Schiedam kwamen om de woningbouw in ogenschouw te nemen, niet naar de Buitenhavenweg gebracht zijn. Zij vonden in Nieuwland ruimschoots wat zij zochten op het gebied van het goede wonen in deze tijd. Waarschijnlijk is hun op hetWibaut- plein ook nog de plaats gewezen, waar het gemeentebestuur een groot wijkgebouw met een medisch consultatiebureau, uitleen bibliotheek en kindcrleeszaal en meerdere vergaderruimten gaat vestigen. T~tE 600 KINDEREN van de eerste Va- cantieschool van de Schiedamse Ge meenschap trokken er op uit naar de Was- senaarse duinen, bezochten Madurodam en het dierenpark Wassenaar. Uit Hilversum kwam het bericht dat aldaar overleed mr. A. F. Sickenga, die van 1903-1938 gemeente secretaris van Schiedam was. Talrijke pu blicaties verschenen van zijn hand, voor een groot deel gewijd aan het pleidooi voor Rijkszorg t.a.v. de werkloosheid. De Raad herdacht mr. Sickenga in zijn laatste ver gadering, waarin men ook accoord ging met het voorstel om een plan voor 170 wonin gen in Klein-Babberspolder te laten uit werken. Dit project is gedacht langs de Vlaar- dingerdijk, in het gezicht van de werf Wilton-Feijenoord. IJ NAMEN afscheid van Joop Wal vis en konden meteen zijn opvolger, de heer A. C. Standaart begroeten. De naam Standaart heeft niet alleen in Schiedam maar ook in de orgelbouwerskringen tot ver buiten ons land een bekende klank. Op de werf Gusto zorgde men voor een nieuwtje bij het nogal eentonige ritueel van de tewa terlating. Het bij deze werf gebouwde schip „Merida" gleed van de helling op het mo ment dat in Zuid-Amerika, om precies te zijn in de hoofdstad Caracas van de staat Venezuela, de echtgenote van de president, mevr. Jimenez, op een knop drukte. Het Circus van Bever was in de stad, er werd een Veilig Verkeer-week gehouden en in Musis Sacrum ging men ijverig aan het verbouwen om er een zaal (met balcon) voor 00 bezoekers van te maken. Pluisje Grautv en ik waren door meneer Sebastiaan uitgenodigd voor een repetitie van een midzomer nacht- droom". „Kijk" wees meneer Sebastiaan...' „die ene stoel links is een Griekse zuil, die drie daar rechts stellen een heuveltje voor en de gordijnen op de achtergrond ver beelden het kasteel van de hertog Stil nu, daar komt Theseus met zijn verloofde „Schei nou gauw uit" sjilpte Pluis.. „Dat is Theseus helemaal niet.dat is de voorzitter van Alberdingk Thijm". Vanavond is hij Theseus" wees meneer Sebastiaan haar terecht. Ik vond het echt sneu voor hem dat die domme Pluis meegekomen was. Wat heeft zo'n ongeletterde mus aan een stuk van Shakespeare Maar toen de avond helemaal om was en we op het punt stonden naar huis te vliegen, zag ik dat Pluis stilletjes in haar Uit het „Mus" vertaald door Sebastiaan vlerk zat te schreien.... „Van de mooiigheid" snikte ze.„Meid, Wiet, wat is dat gewéldigZe kon er maar niet over uitgekwetterd komen„Hoe krijgen die mensen het allemaal van buiten geleerdl En die ene juffrouw, die door iedereen verlaten werd.toch zo'n lief meissie om te zien.afijn, gelukkig is het allemaal weer terecht ge komen Ik wou dat die meneer Bleekspier voor ons mussen ook eens een toneelstukkie wilde schrijvenIk zie mij al als de koningin van de bos elf ies. „Komt, elfen vóórt"ver rukkelijk." „Straks als ze het stuk in de Passage gaan opvoeren wordt alles nog veel mooier" zei ik enthousiast.... „Dan kennen ze nog beter hun rol, dan krijgen ze allemaal beeldige costumen aan en is er toverachtig licht en net-echte cou lissen. „Magge we dan weer mee, meneer Sebastiaan?" vroeg Pluis.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1954 | | pagina 19