een idzomernachtdroom T?r komt dit jaar géén revue in de vacantie- week. Jammerzult u zeggen, „webegonnen der net zo lekker IN te komen met die Spit en Spat, we hadden altijd direct die melodietjes zo gezellig te pakken, we hebben er de vorige jaren zo'n „verrekte hoop leut" aan beleefd..." Ik dacht er net eender over. Ik heb er, om het zo maar eens te zeggen, heus een beetje „de pestover in gehad.... „Wat is nu een vacantie-week zonder revue?"Dat is een tour-de-france zonder gele trui, dat is een kermis zonder pierement, dat is een bruid zonder sluier. Totdat ik een repetitie heb mogen bijwonen van „Een midzomernachtdroom"Toen be greep ik dat er voor echte liefhebbers van toneel toch eigenlijk veel meer éér te behalen is, veel meer genoegen te beleven valt aan een stuk van Shakespeare dan aan een serie zotte schetsen en dwaze liedjes van een handjevol leuk-zwetende Schiedammers. Want laat mij u maar meteen het aller ergste vertellen: Er wordt een toneelstuk van Shakespeare opgevoerd: „Een midzomer nachtdroom". Roept u niet te plotseling: „Niks voor mij". Shakespeare heeft dit stuk in 1595 geschre ven en het gaat er bij het publiek nog steeds in als groene haringl Richard Flink en Adolf Rijkens zijn de regisseurs en wie een van deze tivee bezig gezien heeft, wist direct: „Die man maakt ervan wat ervan te maken isHij haalt uit de spelers allemaal Schiedamse amateurs, kjat er maar enigszins uit te halen is en dan nog een schepje meerHij begeestert ze, hij stuut ze vooruit, hij trekt ze omhoog, hij laat ze sluk-voor-stuk begrijpen wie ze uit te beelden hebben, welke personen ze voorstel len daar op die planken, hoe die persoon van binnen gloeit, nijdig wordt, hooghartig afwijst, venijnig antwoordtzich plotseling schone herinneringen droomtkortomlééft. Hij brengt levende spelers op het toneel, geen rol- opzeggers, geen handen-wringende, angstige „wanneer is t mijn beurt"-figuren „Feller" roept hij„Spring in het wa ter en zwém"„DURF".„een tikje dromeriger" Het uas maar een gewone repetitie. Er stonden wat stoelen een heuvel te verbeelden, er vielen wat gaten waar de tekst „er nog niet rotsvast IN zat", er was geen goede belichting, er waren geen toneelcostuums. De elfjes waren niet aanwezig en hel orkest was niet present.... maar toch: Shakespeare kwam al door de grondverf, er vielen al lijnen en kleuren te onderkennen, er waren zelfs razend knappe fragmenten tussen. Het zou jammer zijn als u, straks in de laatste week van Augustus, „een midzomer nachtdroom" niet ging zien. „Het zou ook jammer zijn als u er „zomaar" naar toe zou gaan.Want om dit stuk ten volle te genieten is het eigenlijk wel nodig iets van de inhoud vanaf hel begin te weten: Theseus, de hertog van Athene, gaal over vier dagen trouwen met Hippolytha. Daar hoeft u zich verder niet benauwd over te ma ken, dat gaat rustig door. Moeilijker wordt de verhouding tussen het meisje Hermia met de beide jongelingen Lvsander en Demetrius. De jongelingen zijn allebei verliefd op het meisje: Demetrius die vroeger met Helena verloofd is geweest, heeft de toestemming van Hermia's Vader: Egaeus. Lysander echter is de man die Hermia zelf gekozen heeft zo krijgen we al direct het conflict tussen Her mia en haar Vader en natuurlijk tussen Lysander en Demetrius, die malkanders bloed wel kunnen drinken. Het meisje Helena een vriendin van Hermia!) is de tragische figuur. Haar hart klopt nog steeds voor haar vroegere verloofde en zij wil hem met alle geweld terug hebben. Stof genoeg voor een machtig drama Maar nu gaat Shakespeare zijn geestig spel met hen spelenDe Bosgeest Oberon, steeds vergezeld van zijn komische dwerg Puck) heeft een beetje ruzie met zijn sierlijke gade, de elfenkoningin Titania. Oberon maakt zich verschrikkelijk boos over deze ruzie. Hij wil wraak nemen op Titania en op de mensen. Hij herinnert zich een toverbloem het hele spel moet als een sprook je, een dróóm gezien worden en als iemand een druppel van het sap dier bloem op de ogen krijgt dan gebeurt er iets mals met hem of haar. Dit: Het eerste wezen dal op zijn weg komt zet hem in vuur en vlam, daar wordt hij verliefd op WelnuPuck gaat die bloem zoeken, vindt haar, druppelt er links en rechts wat mee. en de gevolgen blijven niet uit. Tussen dit alles door zullen we nog een stelletje onhandige handwerkslieden uit Athe ne aantreffendie zich voorgenomen hebben op het bruiloftsfeest van hun Hertog een „mooi, aangrijpend toneelstuk" op te voeren. Misschien overroast u dit alles in zo kort bestek samengeknepen maar lees het des noods drie of meer keer over tot u het een beetje uit elkaar kunt houden de avond zal er des te mooier door worden voor u. Een midzomernachtdroom elfjes dan sen in het woud, een ondeugende dwerg haalt grapjes uit met slapende menseneen boze Bosgeest vindt zijn gade weer en op het eind zijn alle paartjes juist zo verenigd als zij en u dat eigenlijk graag zouden willen. U zult er zeker van genieten en er Shake speare en de sectie toneel van de Schied. Ge meenschap dankbaar voor zijn. SEBASTIAAN.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1954 | | pagina 7