t WjCÜL Wie in deze kille herfstdagen door Schiedam dwaalt, zal zich moeilijk meer kunnen verplaatsen in de feestelijke sfeer, die het Vacantiefeest 1954 hier weer dag aan dag wist op te roepen, 't Feest is voorbij, onherroepelijk voorbij. Met ijzeren hand heeft de plicht van de dagelijkse arbeid ons weer gegrepen, ons slechts latend speelse gedachten over dat vreugdedronken Schie dam van de laatste Augustus-weken en fantasieën construerend over wat het vol gend jaar wel zal kunnen brengen. Want als er iets niet meer bewezen behoeft te worden, dan is het de vaste plaats, die het Vacantiefeest in het Schie- damse leven heeft gekregen. Wij, kinderen van deze tijd, vol imitatie-vreugde, kunnen ons gelukkig prijzen met - dit spontane feest, dat in z'n opzet en uitwerking heel de gemeenschap raakt. 't Was feest! Schiedam leefde er zich in uit. Voor duizenden en duizenden van elders was de stad een magneet, aan de kracht waarvan niet graag weerstand werd geboden. In en rond de stadskern hebben zich de feestgangers bewogen, gaande naar of komende van een der vele attracties. Om ons even tot het Vacanticfeest-pro- gramma van de S.G. te beperken het attractiecentrum was een onderwerp apart dan kan er geconstateerd worden dat niet minder dan zo'n vijftig evenementen in de tien dagen van het feest werden afgewerkt. Wat dat voor de organisatie wilde zeggen, weten de leden van het V acantie-Comité en de velen, die hieraan nauw verbonden waren, alleen. Wat zo'n opzet in z'n uitwerking tot stand brengt, dat weet heel Schiedam en weten duizenden Rotterdammers en Vlaardingers, die er tot de laatste druppel het onvergetelijke vuurwerk aan de Vlaardingerdijk van genoten. Wie zou er niet vreugde beleven aan die bijna negentienduizend glundere kinder gezichten, die bij de jeugdvoorstellingen konden worden opgemerkt? Hoeveel vol doening er over de „Midzomernachtdroom" kan zijn, las u reeds elders in dit blad en ook met hoeveel plezier er weer aan al die kostbare, maar toch ook zo waardevolle Plantage-evenementen is gewerkt. Over al die andere inspanning op de meest uit eenlopende gebieden moeten wij dan nog zwijgen, omdat een opsomming ons te ver zou voeren, 't Schiedamse Vacantiefeest is nimmer opgezet als uiting van vlagvertoon. Waar het ons van meet af aan om te doen was: een verantwoorde vacantiebesteding in eigen stad, die voor Schiedam tegelijker tijd een bron van nieuw initiatief en levens vreugde kon zijn, dat doel is steeds naar beste kunnen benaderd. Wanneer na vijf jaren Vacantiefeest wij ons als Schiedam mers hiermee gelukkig prijzen, dan is dit niet omdat wij mank gaan aan valse over moed dat ligt beslist niet in de Schiedam se aard, die van nature bescheiden is maar omdat wij ieder jaar ons met al die andere Schiedammers zo moedwillig kunnen overgeven aan de pretsfeer, waarin de stad de laatste weken van Augustus wordt ge vangen. Daarnaast heeft het ons, wanneer wij als bewoners van Schiedam last haddeu van een gevoel van minderwaardigheid, een aanmerkelijke steun in de rug gegeven. In de derde plaats heeft dit uitbundig Vacan tiefeest zeker de naam van Schiedam meer dan ooit op ieders lippen gebracht. En al is dit niet in de opzet verdisconteerd, het streelt ons als bewoners van de (oudste) N Schickant toch wel zeer. Wanneer er reden is om dankbaar te zijn voor het resultaat van dit vijfde Vacantie feest, dan treft de dank hiervoor in de eerste plaats de talrijke bekende en onbe kende medewerkers en medewerksters, die zich allen inzetten met het enthousiasme waarmee zo'n monstcrorganisatie alleen maar kan slagen. Daarnaast is er grote erkentelijkheid van de zijde van de Schie damse Gemeenschap voor de spontaneïteit, waarmee ook dit feest weer begroet en beleefd is. Het was de beste aansporing om voort te gaan en er voor 1955 weer het beste van te maken! Het draaiorgelconcours op de Grote Markt uas zo'n stukje Vacantiefeest, waarvan duizenden volop hebben genoten. Burgemeester Peek toonde, dat hij aan het grote wiel z'n mannetje staat. De schlager „Rode Lippen, rode wangen rode icijn", maakte hem tot kampioen van de amateur-orgeldraaiers.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1954 | | pagina 10