de plantage ondergaat een verjongingskuur 128 Het Gemeentebestuur nam dit voorjaar het besluit om tot vernieuwing van de Plantage over te gaan. In 1767 aangelegd, moest de beplanting in de Plantage reeds in 1826 worden vernieuwd, omdat de bomen in die korte periode waren uitgeleefd. Omstreeks 1900 zien we hetzelfde gebeuren. En thans, in 1954, moest worden geconstateerd, dat het merendeel der bomen diende te worden vervangen en nieuwe aanplant nodig is. Wanneer wc bedenken, dat de meeste bomen belangrijk ouder dan 100 jaar kunnen worden, dan dringt zich de vraag op, wat toch wel de reden kan zijn, dat de bomen in de Plantage steeds weer vroegtijdig afsterven. In de loop der laatste jaren werden meerdere bomen gekapt, die gevaar gingen opleveren voor de wandelaars. Na het kappen bleken deze bomen een zeer slecht wortelgestel te hebben: het grootste gedeelte van de wortels was verrot. Wat was de oorzaak hiervan? Voor de hand liggend is in zulke gevallen een te natte standplaats der bomen. Dit bleek ook inder daad het geval te zijn. Hoewel het grootste gedeelte van de Plan tage belangrijk boven het grondwater ligt, waardoor de bomen theoretisch geen last van „natte voeten" zouden moeten hebben, was dit in de winters toch het geval. Bodemonderzoek heeft name lijk uitgewezen, dat de zware kleigrond ter plaatse het water in de winter slecht doorlaat, waardoor de boomwortels in die periode veel hebben te verduren. Door diepe bodembewerking, vermen ging van de zware kleigrond met zand en door een goed drainage- systeem zal overtollig water tijdig kunnen worden afgevoerd, waar door een goede groeibodem voor het houtgewas wordt verkregen. De bomen zullen dan een hogere leeftijd kunnen bereiken dan tot dusver mogelijk was. De Plantage wordt dus vernieuwd. Maar hoe? Gezien het feit, dat de huidige aanleg door tal van wijzigingen sterk afwijkt van bet uit 1826 daterende landschappelijke ontwerp van Zocher en van restaureren geen sprake kan zijn en voorts in aanmerking nemende, dat de hedendaagse recreatieve eisen andere zijn dan eertijds, werd tot algehele vernieuwing besloten, zij het met behoud van die bomen, die op het ogenblik nog gaaf zijn. Vrocgcr was de Plantage de wandelplaats voor de Schiedammers. Het vervulde de functie, die het Vondelpark voor de bevolking van Amsterdam had, de Haarlemmerhout voor dc Haarlemmers en het Bois de Cambre voor de Brusselaren. De tijden zijn veranderd. Schiedam is bezig zich van een grocn- gordel te voorzien, die ruimschoots gelegenheid biedt tot actieve en passieve recreatie. De wandelaar vindt er een uitgestrekt net van wandelwegen. Als wandelplaats heeft de Plantage zijn oorspronkelijk doel verloren. Welke functie kan dus nu worden vervuld en waarop dient de aanleg te zijn ingesteld? Op de functie van buurt- en wijkpark, wandel- en zitgelegenheid biedend aan degenen, die in het centrum van onze stad wonen of tijdelijk vertoeven. Uitgangspunten voor het ontwerp vormden: 1. Zit- en speelgelegenheid op de open ruimte vóór het podium van de Schiedamse Gemeenschap. 2. Pleintje met zitgelegenheid voor de leerlingen van de U.L.O.- school aan de Tuinlaan. 3. Speelplaats met ruime zitgelegenheid, vooral bestemd voor de kinderen, woonachtig in de etage-woningen aan het einde van de Lange Nieuwstraat. 4. Ruime doorzichten en zitgelegenheid nabij de rusthuizen aan Lange Nieuwstraat en Tuinlaan. 5. Ruime doorzichten op verschillende plaatsen in de parkstrook, waardoor waardevolle bouwwerken aan Lange Nieuwstraat en Tuinlaan tot hun recht komen. 6. Boombeplanling in het brede trottoir van de Lange Nieuw straat, die met de beplanting van de Plantage één geheel zal vormen. De onder 1. genoemde zit-en speelgelegenheid is bedoeld voor de leerlingen van de scholen, die zich aan het begin van de Lange Nieuwstraat bevinden, voor het recreatie zoekende publiek en zoals vanzelf spreekt voor degenen, die muziek- en andere mani festaties, door de Schiedamse Gemeenschap of anderen georgani seerd, willen bijwonen. Aan de pleinruimte zal, teneinde het grote vlak iets te breken, enig relief worden gegeven, door de onderscheidene, door lage haagbeplantingen omsloten gedeelten te verdiepen en te verhogen. Tegen de haagbeplanting wordt op beperkte schaal sierbestrating aangebracht en worden banken geplaatst. Meerdere bloemurnen zullen een kleurige noot aan het geheel kunnen geven. Op het pleingedeelte, gelegen bij de ingangen vanaf de Lange Nieuwstraat en de Tuinlaan en op dat, gelegen voor het podium, kunnen sportterreintjes worden uitgezet. Op deze terreintjes kan b.v. de volleybal-sport, die voor de lichamelijke ontwikkeling van zo groot belang is te achten en die gunstige omstandigheid ten aanzien van de benodigde terreinoppervlakte zo geringe eisen stelt, in de zomer worden gepropageerd. Voorts o.a. is aan dc mogelijkheid gedacht om bij gunstige weersomstandigheden ter plaatse tafeltennisdemonstraties te organiseren. Het Vóór de Gereformeerde U.L.O.-school geprojecteerde pleintje is geheel van een sierbestrating voorzien, waarin enige bloemvak- ken zijn geprojecteerd. Een aantal banken completeert het geheel. UHSS HUëUSTMUr.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1954 | | pagina 12