MEEMWAARS VAN 135 stukken in de dagbladen van en zelfs werd een bijeenkomst belegd. Of er een oplossing zal komen? Onze grote stadgenoot Comelis Haga behoeft dat, volks gezegd, „de pet niet meer te drukken". Zijn driehonderdste sterfdag kwam in de aandacht door een wat verlaat krantenartikel, dat tijdige bezinning op dit feit in Schiedam onmogelijk maakte. Voor wie het nog niet mochten weten, Comelis Haga (1578-1654) was onze eerste gezant in Turkije. In de Grote Kerk is nog een aan zijn nagedachtenis gewijd rouwbord te zien en er werd een straat naar hem ge noemd. Omdat wij nu toch in de historie gedoken zijn: er kwamen berichten in de pers naar aanleiding van een merkwaardige vondst in de pastorie van de Oud-Katho lieke kerk aan de Dam. Pastoor Tol kwam daar van de zolder met zeventien boeken, alle daterend uit het begin van de zestiende eeuw. Er waren o.a. aanwezig een in 1599 in Antwerpen gedrukte bijbel en enkele werken van Erasmus. Uit de culturele sector komt ook het bericht, dat het R.K.Mannen- koor St. Caecilia een nieuwe dirigent heeft, die de plaats van wijlen Wim de Rooy komt innemen. Het is de eveneens uit Venlo stammende Frans Moonen, die o.a. bij Hendrik Andriessen en Wouter Paap studeerde. T^E LAATSTE zeilwedstrijden zijn alweer achter de rug, de zwemplaatsen aan de West-Frankelandsedijk sloten de deuren met een bezoekcijfer van 83.000, dat ver beneden de 141.000 van 1953 lag, de mannen van de Plantsoenendienst sloegen de bijl in de voet van eerbiedwaardige, maar innerlijk nogal aangetaste bomen in de Kop van de Plantage.kortom het onvermij delijke najaar heeft de plaats van de (natte en koude) zomer ingenomen, 't Wordt dus tijd, aandacht te besteden aan de verpo zing, die ons in de kortende dagen wacht. Zowel de Kunstkring als de Katholieke Kring vatten hun activiteit weer op alsof deze ooit stil had gestaan en kondigden weer een reeks toneelvoorstellingen door landelijke gezelschappen aan. De Katho lieke Kring brengt dit jaar inplaats van de al ingeburgerde opera een voorstelling van „Peer Gynt". Het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest komt de concertreeks van Toonkunst in het Passage-Theater verzor gen en geeft voor het eerst ook twee jeugd- concerten. TN DE TECHNISCHE SCHOOL, kruising tussen school en werkplaats, gaat men een begin maken met de vakbekwaamheid in de bedrijven. De eerste proef op dit ge bied is gestart met een cursus voor hulp monteurs. 't Is een initiatief, waarvoor we alle waardering mogen hebben. Toe te juichen is zeker niet minder de hierbij betrokken kring is nog heel wat groter de aankondiging van de wethouder van Onderwijs, dat het in de bedoeling van het gemeentebestuur ligt, in de gemeente Te- teringen bij Oosterhout (N.B.) een school- buitenhuis te stichten. In groepen van 100 (twee klassen) kunnen leerlingen van de zesde klasse van de lagere school liicr ieder jaar een week verblijven. Terwijl de school doordraait, wordt van het verblijf in de vrije natuur genoten, 't Gebouw zal in de winter maanden gesloten zijn, maar waarschijnlijk in Augustus ook beschikbaar zijn voor andere doeleinden, zoals b.v. de kinder uitzending van de Schiedamse Gemeen schap. Als de plannen voor het gebouw in de Raad komen, zullen wc er nog wel meer over horen. TN EEN intieme bijeenkomst heeft deken Reynen in September de Pauselijke on derscheiding Pro ecclesia et pontificc uitge reikt aan de heer W. van der Weijen, een stille hoogst verdienstelijke werker in de kring van het Rooms-Katholieke vereni gingsleven in Schiedam. Vanuit de Ver enigde Staten kwam Mr. W. Haldeman naar Schiedam, om hier aan de Vondellaan de hand te drukken van oud-kapitein T. Goos, die de Amerikaan met een gezellin in 1927 op de oceaan oppikte, toen het twee tal met een eenmotorige vliegmachine tij dens een tocht over de Atlantische Oceaan was verongelukt. Zeven en twintig jaar. nee, zolang deed de president van de recht bank in Rotterdam er niet over, om te beslissen in het geschil, dat, als eerste uit vloeisel van het Nederlandse beroepsvoet bal, was ontstaan tussen Hcrmes-D.V.S. en de Rotterdamse beroepsvoetbal-organisa tie. Onze blauw-witten bleken het ongelijk aan hun zijde te hebben. Beter nieuws kwam er van de zijde van de biljarters, die het gedaan kregen dat het district Schic- dan op 26 en 27 Februari van het volgend jaar de kampioenschappen 3de klasse bil jarten organiseert. Voor Schiedam is het alleen jammer, te moeten constateren dat het wedstrijdlokaal in Vlaardingen werd gevonden. Van de sport naar het Stedelijk Museum, dat in Augustus even de aandacht op zich richtte door een tijdelijke sluiting van de tentoonstelling „Het Schone Am bacht". Op vragen in de Raad antwoordden B. en W. dat het hier een intieme beleids kwestie betrof. Burgemeester Peek achtte in de loop van September de tijd gekomen om af te treden als voorzitter van de Museumcommissie, gezien het vele werk dat deze functie met zich meebrengt. Het College van B. en W. besloot de wethouder van Culturele Zaken, Mr. M. J. M. van Kinderen, als zijn opvolger aan te wijzen. Oef, oef.es effetjes uitblazen 10 dagen vacantiefeest gaan niet in je kouue vlerken zitten! En een drukte op de kermis.der kon geen mus meer tussen. Op het bovenste puntje van de poffertjeskraam heb ik met Jan naar al dat gqjlein, gedraaigehups, gegok getrekgeschietgezweef gebots en ge- toekomstvoor spel zitten kijken Stokken kaneelbommen zuurpruiken suikerpakken nougatschuitjes ijs zijn langs ons heen gegaan. Der teas een vent die je niet kon zien omdat ie drie meter onder de grond lag te verhongeren.. Hoe mensen kunnen gaan kijken naar zoo'n vent die je niet kunt zien snap ik niet erg goed.Er uas een ezel die kon tellen en circusartisten die werk- zaamhedens verrichtten „in de nok van het theater''''die nok teas zeker wel Uit het „Mus" vertaald door Sebastiaan drie meter hoog! En er waren kinderen in auto's en grote mensen op hobbel paardjes van hout, er waren meisjes die gilden in de rups en jongens die groen van het draaiend rad aftuimelden. Ik heb Opa's gezien die bijna een horloge wonnen en Opoes die nog wel is effetjes in de zweefmolen wilden. Ik heb zes en dertig muziekjes gehoord en op de Hoogstraat zat een juffrouw op een viool te krassen, aan één stuk door. „Hat is de Valse Trisle" zei Jan. Nou, triest was het en vals ook. In een daverend knal vuurwerk is de vacantieueek tenslotte uit elkaar gespat. En nou zijn de kinderen weer naar school. Oom-eet-ueer-aal en de hoofdjes worden tveer met irijsheid volgepompt Zo is dat bij de mensen.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1954 | | pagina 19