De Schiedamse Gemeenschap Schiedamse miniataren 123 ORGAAN VAN DE STICHTING „DE SCHIEDAMSE GEMEENSCHAP" «e JAARGANG No. OCTOBER 1954 De Schiedamse Gemeenschap heeft het voornemen binnen kort het eerste deel het licht te doen zien van een reeks histo rische monografieën, die alle betrekking hebben op het verleden van Schiedam. Met deze, niet alleen uit historisch oogpunt, maar ook cultureel gezien belangrijke daad, hoopt men te voorzien in een sinds lang gevoelde behoefte aan publicaties op het ter rein van de plaatselijke historie, die steunen op recente onder zoekingen. De eerste manuscripten voor deze uitgave zullen zijn van de hand van de vroegere gemeente-archivaris van Schiedam, de heer A. van der Poest Clement, die in dit voor jaar werd benoemd tot rijksarchivaris in Den Haag. Natuurlijk is het plan voor de uitgave van een of meer boek werken over de historie van Schiedam niet nieuw. Meerdere malen werden de laatste jaren pogingen in deze richting aan gewend, maar één voor één moesten zij stranden op de onmoge lijkheid om voldoende afnemers hiervoor te vinden. Toen enige tijd geleden een dergelijk plan nog eens ter tafel kwam, werd dan ook onmiddellijk afgestapt van de idee om de te behandelen onderwerpen in, één boek onder te brengen. Op verzoek van het gemeentebestuur werkte de Schiedamse Gemeenschap een plan uit, dat voorzag in de uitgave van een nog niet te bepalen aantal delen van een reeks, die men alvast de naam gaf van „Sohiedamsc Miniaturen". Op deze wijze wer den meerdere mogelijkheden verkregen: 1. Men brengt de boek jes door een zo goedkoop mogelijke uitgave onder een groot publiek. 2. Zij, die belangstelling voor een bepaald onderwerp hebben, kunnen een keuze doen zonder dat zij daarbij iets be hoeven te kopen wat hen minder interesseert. 3. Men schept de kans om, al naar de behoefte zich voordoet, meerdere on derwerpen in de reeks te behandelen. Wat onze overwegingen om tot deze uitgave over te gaan betreft, wij achten de historie van de eigen stad Schiedam nog te weinig gemeengoed, om het verschijnen van een dergelijke reeks „Schiedamse Miniaturen" niet te rechtvaardigen. Als Schiedamse Gemeenschap zien wij hier vooral een taak omdat de kennis van en belangstelling voor de stedelijke his torie een voornaam onderdeel uitmaakt van de plaatselijke cultuur. Aan de bevordering van deze kennis i9 de S.G. dan ook veel gelegen. Er is alvast een voorlopig lijstje met de in de naaste toekomst te behandelen onderwerpen opgesteld. Allereerst verschijnt „Stedelijke Archiefzorg en Stadsgeschiedschrijving" van de hand van de heer A. van der Poest Clement. Hij behandelt hierin de boeiende geschiedenis van het Schiedamse archief van het begin van de zestiende eeuw tot heden, 't Is een verhaal vol wisselvalligheden, dat eigenlijk alle Schiedammers zou den moeten kennen. Het boekje kan worden beschouwd als een algemene inleiding. In de loop van 1955 verschijnt als tweede deel „Het Graf van Liduina waarin aan de hand van tot dusver onbekende gegevens de vondst van het Liduina-graf bij de na-oorlogse restauratie van de Grote Kerk nader wordt belicht. Het zal een welkome aanvulling zijn van de reeds verschenen Liduina- literatuur. Over de opkomst van de arbeidersbeweging in Schiedam, sedert lang een Nederlandse industriestad bij uitstek, is nog nimmer een wetenschappelijk verantwoord opstel geschreven. Het is als derde deel op het voorlopig programma vermeld. Vooral in de kring van de vakbeweging en de politieke organi saties zal hiervoor belangstelling bestaan. In opdracht van de kerkmeesters van de Hervormde Ge meente stelde de heer van der Poest Clement de laatste jaren een uitgebreid onderzoek in naar de geschiedenis van de Grote Kerk. De resultaten van dit onderzoek zijn o.a. neergelegd in de volgende manuscripten, die t.z.t. in de „Schiedamse Bij dragen" zullen worden opgenomen: „De Grote Kerk in revo lutietijd" (de Franse overheersing), „Het Carillon van Schie dam", „De Hervormde Gemeente van Reformatie tot Synode van Dordt" en „Het Orgel in de Grote- of St. Janskerk". Niet alleen de heer van der Poest Clement zal als auteur aan de „Schiedamse Miniaturen" zijn aandeel leveren, ook werd door de huidige gemeente-archivaris, de heer P. Th. J. Kuyer, medewerking toegezegd, zodra deze zich enigszins zal hebben ingewerkt. Verder bestaat natuurlijk de mogelijkheid tot het opnemen van bijdragen van andere auteurs. Wij hopen van ganser harte dat dit initiatief, waarmee uiter aard een financieel risico is gemoeid, niet zonder resultaat zal zijn. Er is bij deze uitgave geen enkel winstmotief gemoeid. De boekjes worden tegen kostprijs verkocht; de prijs zal f. 1,50 per deel bedragen. De oplage is voor het eerste deel beperkt gehouden. Er is reeds nu gelegenheid „Stedelijke archiefzorg en stadsgeschiedschrijving" bij het S.G.-Bureau, Plantage. Schiedam, te bestellen.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1954 | | pagina 7