f' Midzomernachtdroom EEN KNAP STUK EIGEN WERK 125 Natuurlijk zijn er over de opvoeringen van ,,'n Midzomernacht droom" gemakkelijk een tiental afkeurende opmerkingen te ma ken. Lang niet alle rollen werden vlekkeloos over het voetlicht gebracht en van een enkeling was zelfs bijna geen heel woord te verstaan. Ik aarzel echter geen ogenblik om dit programmapunt van de Schiedamse feestweek het „meest geslaagde" te noemen. Van „het groot schitterend" vuurwerk op de laatste avond hebben minstens tien maal zoveel mensen genoten. Ballet-recital van Sonja Gaske! was zeker tien maal zo goed en de Luchtmacht kapel ging er ongetwijfeld tien maal zo vlot in bij het publiek maar als ik hulde breng aan het bestuur van de Schiedamse Gemeenschap dan is het toch voor die Midzomernachtdroom. Het vuurwerk was geweldig. Het ballet-recital was prima, de luchtkapel reusachtig.... maar „midzomernachtdroom" was „eigen werk...." Kijk, en dat is nu voor mij het grote verschil. Wij kunnen in de Plantage de beste cn duurste gezel schappen van de wereld laten komen (als er geld voor be schikbaar is tenminste) .het blijft PASSIEF genot. Pas als Schiedammers zélf ertoe gé bracht kunnen worden om culturele prestaties te leveren, kunnen wij, als Gemeenschap, zachtjes op onze borst gaan kloppen. Want pas dan gaal er iets LEVEN in onze stad. Drieduizend mensen hebben het toneelstuk gezien. Het handjevol, dat ik er persoonlijk naar heb kunnen vragen, gaf als zijn mening „een acceptabe le" voorstelling. Dat klinkt wat mager...., in feite is hel ENORM. Het is een enorme prestatie om amateurs zo ver te krijgen, dat ze een blijspel van Shakespeare „aanvaardbaar" kunnen opvoeren. Het betekent, dat ze hun rol „gesnapt" hebben, dat ze meer deden dan „van buiten leren", dat ze er in geslaagd zijn „toneel te spelen". Toneel spelen is een Kunst, lieve lezer.... Denk daar vooral niet gemakkelijk over. Er is ontzettend hard gewerkt voor het spul kon beginnen. Er is ik zou haast zeggen: „met de moed der wanhoop" gerepeteerdEr is niet twaalf of veertien, maar misschien wel twee honderd keer door de regisseur verbeterd moeten wordenHet ging telkens maar met heel kleine stukjes vooruit.... Er is aan gezwoegd! Er is aan gezwéét! Er is aan gevloekt! Volhouden maar.... tot het eindelijk, heel eindelijk een béétje ergens op ging lijken Opnieuw, nóg eens, nee, nee, zo niet.... Ja, ja, vast houden. Nee, het is niet „daverend" gewordende eerste trede op de culturele ladder is nooit „daverend" ....maar het is de eerste, eerste tréde.... cn daar gaat het om. Toen mijn zuster Elize voor de eerste keer naar een piano juffrouw geweest was speelde ze ook het tweede piano-con cert van Beethoven niet (nóg niet trouwens, maar daar héb ik het nu niet over. Vier jaar later liet ze de walsen van Chopin al uit het klavier rollen(uit het hoofd én bijna foutloos. Ik herinner nu nog goed, hoe wij na een moeizaam door worstelde „Kuckuck iin Wal de" moeder gesmeekt hebben: „Laat dat kind er toch mee ophouden". Moeder was wijzer dan wijAls U begrijpen wilt wat ik bedoel: Zeg niet tegen het bestuur van De Schiedamse Gemeenschap: „Laat die amateurs er mee ophouden Sebastiaan

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1954 | | pagina 9