De Schiedamse Gemeenschap f Het gezicht can Schiedam 145 ORCAAN VAN DE STICHTING „DE SCHIEDAMSE GEMEENSCHAP" (5e JAARGANG No. 7, NOVEMBER 1954 Langs de oude vesten van Schiedam, de Noordvestde Vellevest en de If estwest. staan drie molens nog in volle glorie te pron ken. t Zijn reuzen in hun soort, die de machtige lijven hoog boven het dakenge- uriemel van de oude buurten verheffen. Geen stad in Nederland of n aar bui ten onze grenzenkan nog bogen op het bezit van ziilke molens, die ondanks hun geweldige omvang zo slank opstij gen om een speelse bekroning te vinden in het lattenwerk van de wieken. - hen economische functie kan er niet aan norden ontzegdeen molen als ..de Walvischdraait bij gunstige wind vrijwel dagelijks zijn wieken om graan te malen en de electriciteits- voorziening te steunen. M ant dit moet gezegd worden: er wordt door de vrienden, die de molens in ons land nog tellen, niet zonder meer gestreefd naar conservering van iets dat eigenlijk uit de tijd is. maar men tracht ijverig de molens nog nuttig werk te laten verrichten. Schiedam heeft eigenlijk ook nog een vierde molen. .Jaren geleden iverd de Noordmolen ont takeld door het weghalen van de wieken, de kap en de balie. De jaren zijn vergleden, er was een cri sis. er kwam een oorlog er veranderde veel in het oude Schiedam, maar wat bleef dat was die triestezwarte stomp van de Noordmolen aan de Noord vest. Zo als in de meeste steden de toren van de oud ste kerk bepalend is voor het vertrouwde silhouet, zo vormen echter in Schiedam vooral de molens het ..gezicht"1 van de stad. Sedert de veertiende eeuw staat op de plaats, waar nu de Noordmolen-stomp verrijst, een molen aan de Noordvest. Hoe onttakeld ook (Je romp mag zijn. van binnen verkeert de molen nog in prima staat. Dagelijks wordt er nog graan gemalen en dreunen er de stenen, nu aangedreven door een dieselmotor, die met korte, nijdige pufjes. kleine rookwolkjes uitblaast ergens halverwege de steenkolos. - Zowel uit historisch oogpunt als uit eco nomische overwegingen is er dus alles voor te zeggen, om de noden in zijn oude staat te herstellen, terwijl de gelukkige omstandigheid zich voordoet, dat de Noordttiolen de enige noden is die in het bezit is van de gemeentedie hier op dit punt ook uit stedebouwkundige overwegingen alle belang heeft bij een zo goed mogelijke afwerking van de omgeving. In 1947 of daar omtrent zijn pogingen in het werk gesteld, om de Noordmolen zijn kap. wieken en balie terug te seven. Het gemeentebestuur achtte het echter niet ver antwoord de hiervoor be- nodigde gelden uit te trekken. Nu zijn we zover, dat zich a.h.w. aan de voet van de Noordmolen ingrijpende veranderingen gaan vol trekken. Kan het pro bleem nog eens onder ogen worden gezien IT 'ij weten het. in veel behoeften moet worden voorzien en dc midde len zijn niet rekbaar, maar wie onze stad liefheeft, zal er van overtuigd zijn. dat het bij de restaura tie van de Noord- molen gaat om het behoud van iets eigens .onder het welk Schie dam niet meer ons Schiedam zou zijn.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1954 | | pagina 5