Nederlands groolste schip (44.000 ton) ging in Schiedam van de helling 177 Op de 20ste November van dit jaar aanschouwden 20.000 toeschouwers in spanning, hoe 12000 ton staal na het breken van de traditionele champagnefles, in een tempo, dat ieder die het zag verbaasde, van zijn verankerde plaats op de wal in de Maas schoof. Voor Schiedam en dan in het bijzonder voor de werf Wilton-Fijenoord, was het dè 'dag van de „Willem Barendsz. 11". Tal van prominente figuren, zoals dat in het dagblad-jargon pleegt te heten, waren ervoor naar onze stad gekomen. De toe gangsweg naar Wilton-Fijenoord had voor enkele Zaterdag- middagse uren het karakter van de spreekwoordelijke Kalver- straat aangenomen. Maar goed, de politie heeft die verwachte, maar toch ook weer overrompelende drukte kunnen verwerken en de pas geasfalteerde B.K.-laan was er een hechte steun bij. Hoe vertrouwd, bijna hadden we in overmoed alledaags ge zegd, in onze stad het gezicht van een naar de rivier glijdend schip mag zijn, toch is het altijd weer een gebeurtenis, die de no dige belangstelling weet te trekken. ,,'n Nuchter volk", pleegt men van het ras der scheepsbou wers te zeggen en daar is geen woord Frans bij. Maar wie op zo'n moment, als de laatste klink met hol geluid wegspringt, tussen hen staat, wordt toch deelgenoot van een korte ontroering als daar het werk van maanden de waterdoop ondergaat. Wie zijn er niet aan te pas gekomen: reders, financiers, constructeurs, tekenaars en tenslotte die duizenden werkers van de werf, die met hun handen de plannen tot een levende, indrukwekkende werkelijkheid maakten.... Zoals te doen gebruikelijk is, waren er de talrijke goede woorden na afloop, waaraan die van minister Mansholt, wiens echtgenote de doop verrichtte, een bijzonder cachet verleenden. Op de rivier hadden de sleepboten de stuurloze kolos ondertussen naar de kade gesleept, waar men alweer gereed stond om de volgende phase, de afbouw, in te luiden. Want zo'n scheepswerf is een rusteloos bedrijf, waar de ontroering van het ogenblik niet lang na blijft werken, maar zo vlug mogelijk weer wordt opgeborgen. Nederland wacht immers op de „Willem Barendsz. II" en bij Wilton-Fijenoord in Schiedam wordt dat door iedereen ten volle beseft! De cre-tribune tijdens de stapelloop van de Willem Barendsz. Op de voorgrond v.l.n.rir. J. E. Woltjer, directeur van Wilton* Fijenoord, mevr. Mans- holt-Postel, minister S. L. Mansholtde heer S. van Westoudste directeur van Wilton-Fijenoord en de heer A. Warnderink Vinkedirecteur van Vinke en Co, de onderneming, die de directie voert voor de Nederlandscke Maatschappij voor Walvisvaart

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1954 | | pagina 13