199 t^IEZO, de begroting voor 1955 zit er weer op. De Raad heeft zich er moedig doorheen geslagen. De plaatse lijke pers had enkele weken extra veel kolommen nodig om eerst het vraag- en antwoordspel en daarna de beschouwingen van de raadsleden en de mening van B. en W. over aanhangig gemaakte kwes ties weer te geven. Wat er bovenuit sprong, was o.a. de verhouding tot de gemeente Ylaardingen, die naar het oor deel van het College van B. en W. niet zo best is als de betrekkingen met Rotter dam. Als voorboden van wat ons nog te wachten staat bij een behandeling van meer uitgewerkte plannen, dienden zich de lichte schermutselingen aan rond het probleem gymnasium-lyceum. De me ningen blijken in de Raad verdeeld en ook buiten het stadhuis is er geen eens gezind oordeel. Het deed licht wat wonder lijk aan, dat de begroting van ettelijke millioenen kon worden afgewerkt in een sfeer van uitstekende harmonie, terwijl vlak daarop de verhoging van de plaatse lijke precario-rechten een sluitpost van diezelfde begroting aanleiding moest worden tot een vrij scherpe woorden wisseling. 't Bedrag waarom het ging was f. 75.000. Respectievelijk voorzien van de predicaten „voorstanders van feodale bepalingen" en „paladijnen van de mid denstand" zagen B. en W. en de tegen standers de verhoging toch aangenomen. T^R LIGT NOG wat nieuws te wachten, dat wij U niet wilden onthouden. In de eerste plaats is dat het plan van het gemeentebestuur om aan de Vlaar- dingerdijk tegenover de werf Wilton- Fijenoord 174 woningen, 4 winkels en 12 garages te bouwen. De architecten Spruyt en Den Butter maken het ontwerp voor dit complex, waarvan een gedeelte in hoogbouw van acht woonlagen wordt ondergebracht. De bouw van twee torenflats van elk elf verdiepingen ving aan op het terrein, dat aan de Laan van Spieringshoek in gebruik is als ijsbaan. Er werd een ge deelte van ingepolderd en op dat droge plekje stond de wethouder van de Woning- dienst, Mr M. M. van Kinderen, gehelmd en wel om de eerste paal in de grond te drijven. Architect Groosman is de ont werper van deze nieuwbouw, waarover U van zijn hand elders in dit nummer iets meer kunt lezen en bekijken. De Amsterdamsche Bank aan de Gerrit Ver- boonstraat kwam ook al op hoogte. Bij het bereiken van het hoogste punt was er een kleine plechtigheid. Het wachten ■s nu op de dag, dat het gebouw, dat zo'n belangrijke plaats in het centrum heeft gekregen, in gebruik kan worden genomen. Dan nog slechts op een paar plaatsen nieuwbouw aan de Rotterdamsedijk en de Oranjestraat, en degene die Schiedam passeert van Rotterdam naar Vlaardingen, neemt de beste indrukken mee van de moderne woonstad Schiedam, waarin de vernieuwde B.K.Laan een belangrijke plaats inneemt. TN KETHEL WORDT druk gesproken over een wijkraad. Men is er enthou siast mee begonnen en denkt het werk met succes te beëindigen. „Het is het enige instituut, dat in staat is de Kcthelse belangen op de juiste wijze te behar tigen", zo oordeelt men. De affaire heeft al eens eerder gespeeld in de kring van de gemeenteraad, maar men voelde er destijds blijkbaar niet al te veel voor, misschien met het oog op dergelijke ini tiatieven uit andere wijken. Of zou de ervaring elders de overheid op dit punt wat terughoudend hebben gemaakt? In ieder geval ziet het er naar uit dat men het vanuit Kethel andermaal aan de orde wil stellen. Wij kunnen benieuwd zijn naar wat de toekomst op dit punt zal brengen. Ondertussen groeit de stad steeds meer in de richting van het oude en het nieuwe dorp. De woningen in Nieuwland hollen a.h.w. de nieuwe straten achterna en over weinige jaren kan het weiland binnen de begrenzing van de spoorweg Schiedam-Hoek van Holland zijn verdwenen. Elders kunt U lezen hoe het stadspark groeit. Van die belang rijke recreatieve gelegenheid kunnen de Kethelaren zogezegd uit de eerste hand profiteren. Zó dicht bij de deur heeft straks geen enkele andere gemeentenaar zóveel groen. JUBILARISSEN VOOR De Christelijke Besturenbond vierde het veertigjarig feest in het Passage-theater, waar men honderden getrouwen ver zamelde. De Oranje-Buurtvereniging „Gusto" is een bijzondere organisatie in Schiedam. Dertig jaar lang neemt de vereniging in onze stad een eigen plaats in en dat het werk gewaardeerd wordt, bleek wel weer bij het dertigjarig jubi leum, waarbij heel wat prominente figuren uit het plaatselijke leven aanwezig waren. De voetbalvereniging D.H.S. werd 35 jaar en precies zo lang was de chef van het station Schiedam van de Nederlandsche Spoorwegen, de heer W. Kippersluis, in dienst. Tien jaar bestond de organisatie van de Schiedamse scheidsrechters en tien jaar was de heer A. Kraan dirigent van de mondaccordeonvereniging „Sym- phonia", die hij nu wegens drukke werk zaamheden moest verlaten. Gouden jubi larissen, dat waren de afdeling Schiedam van de Nederlandse Aannemers- en Pa troonsbond en de machinist van de ge meentelijke rioolgemalen, de heer J. de Vlaming. De „bouwers", zoals ze in de volksmond genoemd plegen te worden, timmeren dagelijks aan de weg en het was dan ook begrijpelijk, dat het hun aan belangstelling tijdens de receptie in Musis Sacrum niet zou ontbreken. Het werk van de heer De Vlaming gaat, zolang er geen fouten worden gemaakt, vrijwel geheel buiten de publieke belangstelling om. 't Was er echter beslist niet onbe langrijk door, daaraan hebben zowel de wethouder van Gemeentewerken pis de genen onder wier leiding en met wie hij dagelijks samenwerkte, bij dit afscheid geen twijfel laten bestaan. CCHIPPER HENDRIK KROEZEN voer op de dag, dat hij 35 jaar „on derweg" was, met een feestelijk bevlagde pakschuit van Schiedam naar Amster dam. Omdat de ondervoorzitter, de heer B. G. Hoogendam, de leeftijd van 75 jaar bereikte, belegde de Kamer van Koophandel voor de Beneden-Maas een buitengewone vergadering in de aula van het Stedelijk Museum (in Schiedam De ere-penning van de Kamer werd uit gereikt en burgemeester Peek mocht deze bekende Schiedamse figuur, die voor de Anti-Revolutionaire Partij zolang zitting in de Raad had, de onderscheiding van Ridder in de Orde van Oranje-Nassau opspelden. In alle toonaarden is de lof van de heer Hoogendam voor zijn werk op velerlei terrein bezongen, niet het minst voor wat hij tijdens de oorlogstijd in het Verzet presteerde. „Menige jongere kon er een voorbeeld aan nemen", zo werd terecht opgemerkt. TVE SCHIEDAMSE kunstenaarsgroep S. 45 kreeg een permanente expositie ruimte in een etalage aan de Hoogstraat nabij het stadhuis. De gemeente gaat volgend jaar het Schiedamse „kunnen" laten zien op de nationale expositie E 55 in Rotterdam. Er werd een crediet van f. 25.000 voor op de begroting uitgetrok ken. 't Is een behoorlijk bedrag, vooral als we bedenken, dat de stand ook nog zal moeten worden ingericht, maar het valt natuurlijk in het niet bij wat de spoorwegplannen van Schiedam vragen.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1954 | | pagina 35