227 te steken. Mensen, die naar hun beste vermogen en elk op zijn manier een grote of kleine bijdrage leveren tot het welslagen van het grote feest. Ook in de richtlijnen, die het Nationaal Comité Viering Bevrijdingsdag 5 Mei 1955 heeft ontworpen, wordt er voortdurend de klemtoon op gelegd, dat men, door de bevolking actief in het feest te betrekken, eerder tot een ware gemeenschappelijke vreugde-uiting zal komen dan wanneer men haar werkeloos langs de kant laat staan. Uit besprekingen met bestuursleden der Schiedamse Gemeenschap is mij gebleken, dat zij eveneens dit standpunt innemen. Wanneer Gij allen Uw medewerking wilt geven, zal in Schiedam de viering van het tweede lustrum onzer bevrijding beslist klinken als een klok. Waarnaar dan met plezier geluisterd zal worden door Lou Hoefnagels. wapperende vlaggen, muziek en vrolijk heid, verkleedpartijen, fakkels, vuurwerk en wat niet al, de hele dag door, doet ieders bloed tintelen, spoort ieder aan om ook zijn deel bij te dragen tot de algemene feest vreugde; men krijgt lichter contact met anderen, men doet zich van zijn beste zijde kennen, en gaat andere mensen waarderen, die men tot nog toe misschien geen groet waardig keurde. Maar dan moet het feest ook goed zijn. Met iets te organiseren dat op een paar tijdstippen van de dag enkele honderden mensen tot passief toekijken of luisteren dwingt, komt men niet ver. Een waar gemeenschapsfeest is pas dat feest, waarbij zéér, zéér velen zich actief betrokken weten. Wie al niet deelneemt aan de optocht, meespeelt in een bevrijdingsspel of zijn kunnen toont in een sportdemonstratie, verleent toch ten minste zijn medewerking aan de organisatie der kinderspelen en aan de versiering, of hij loopt mee in de fakkelstoet en zet zijn beste beentje voor bij de samenzang. Ideaal zou het zijn, wanneer iedereen het feest zou kunnen vieren met de gedachte dat wat hier aan de gemeenschap geboden werd, ook voor een deel zij het dan misschien ook maar een klein deeltje zijn eigen werk was. Hulde aan de jeugd leider, die de wagenspelen niet kan zien, omdat hij in die uren berekenen moet wie het hoogste puntentotaal heeft behaald in de jeugdspelen; hulde ook aan de arbei dersvrouw, die een paar maal tot diep in de nacht heeft zitten priegelen om van allerlei oude kleren en lappen zigeuner pakjes voor haar kinderen te maken, opdat zij in de optocht zouden kunnen meelopen hulde aan de man, die op 5 Mei 's morgens om vijf uur is opgestaan om guirlandes, die op de avond van 4 Mei zeker misstaan zouden hebben, over de straat te spannen. En zo kan men bijna eindeloos doorgaan met allerlei mensen een pluim op de hoed

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1955 | | pagina 15