»Het Volkshuis» op de grens van twee werelden 228 Vroeger Volkshuis nu Gemeente-Bibliotheek vergadering van het Nut, met een gunstig advies van het bestuur. Het ging echter minder vlot dan waarschijnlijk was verwacht. Enkele leden n.l. waren bang dat onrust, ontevredenheid, opge wondenheid, botsingen enz. het einde zouden zijn. „We leven tegenwoordig hier zo rustig, laat dat zo blijven. De conservatieve leden van het Nut maken zich werkelijk bezorgd over al die plan nen en over de richting die het Nut tegenwoordig inslaat." Desondanks viel toch het besluit tot uitvoering over te gaan en daartoe een commissie samen te stellen. Het te stichten Volkshuis zou echter een geheel zelfstandig lichaam moeten worden met een bestuur van personen van onderscheiden geloof, richting en stand. Bruisende activiteit Na veel voorbereidingen kon de inmiddels opgerichte vereni ging het „Volkshuis" haar gebouw van die naam op 2 November 1896 in het gehuurde pand Lange Haven 55 feestelijk openen met een ledental dat naar de 300 liep. Het gebouw bevatte enkele niet grote vergaderzalen, een ont spanningszaal en een leeszaal. Ook had men de beschikking over een, voorlopig nog kleine, uitleenbibliotheek. Het bestuur bestond uit Mej. E. Maas en de heren M. C. M. de Groot, dr W. A. Lehman deLehnsfeld, J. H. van Westendorp JDzn.,M. Bakkes, J. Kooren gevel, Joh. Plooy Jzn., G. W. Snel en A. van Waart. De doelstelling werd in de statuten aldus omschrevende volksontwikkeling en de verbroedering, door persoonlijk verkeer, van de standen der samenleving". Direct werd begonnen met het organiseren van ontwikkelings cursussen, die later belangrijk werden uitgebreid. Zo vinden wij ver meld cursussen voor: staathuishoudkunde, houtsnijden, tekenen, boekhouden, stenografie, moderne talen, Nederlands, lezen, schrijven, algebra, meetkunde, wiskunde, natuurkunde, alg. ge schiedenis, sociologie, electriciteit, gezondheidsleer, e.h.b.o., gym nastiek, schaken. Konden oorspronkelijk alleen leden deelnemen, al vrij spoedig werden de cursussen ook opengesteld voor niet-leden. Sommige cursussen moesten door afnemende belangstelling soms vrij spoedig worden opgeheven, andere bleven bestaan. In de loop van het jaar 1893 kwamen bestuursleden van 'n acht tal werkliedenverenigingen bijeen met enkele vooruitstrevende ingezetenen, waarschijnlijk uit de liberale „meer-gegocde" kring van de bevolking. Zij waren van mening dat, in navolging van andere steden, Schiedam op grond van zijn grote arbeidersbevol king een centrale instelling tot ontwikkeling en standenverbrocdc- ring dringend nodig had. Kennelijk brak hier van de kant der beter gesitueerden de „solidariteits-grondslag" van de latere vrijzinnig-democraten baan uit het liberalistische individualisme. Op die vergadering nu waren allen met het voorgestelde plan ingenomen en ook in eigen kring werd daarna de zaak met grote instemming begroet. Afgevaardigden werden aangewezen ter verdere gezamenlijke uitvoering. Na een bezoek aan verschillende steden ontwierp men een concreet plan, met als doelstelling: al wat in Schiedam reeds aan de verbetering van maatschap pelijke toestanden zich wijdt, te hulp te roepen- .aan die krachten kan ons „Volkshuis" (aldus zou de naam van vereniging en gebouw luiden) dan een gemeenschappelijk dak bezorgen." Eind 1893 werd de zaak door enige leden van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen in een bestuursvergadering ter sprake gebracht met de bedoeling dat die vereniging de verdere door voering ter hand zou nemen. Inmiddels was gebleken, dat aan katholieke zijde overwegende bezwaren tegen deelname bestonden en ook de rechtzinnige protestanten een teruggetrokken houding aannamen. Op 7 December 1893 werd het plan voorgelegd aan de lcden- Ook werden tentoonstellingen en lezingen, al dan niet gevolgd door excursies, gehouden. Voor leden en hun huisgenoten waren er de drukbezochte muziekavondjes, waarop ter afwisseling werd voorgedragen. Een rcisclubje was geen lang leven beschoren; daarmee liep men waarschijnlijk te ver op de ontwikkeling vooruit. Natuurlijk ontbrak de voor die tijd blijkbaar onmisbare debating- en decla matieclub niet. Onderafdelingen der vereniging vinden wij o.a. in de oprichting van een mannenkoor „Crescendo" en in de ten onzent vandaag zo bekende en bloeiende gymnastiekvereniging „T.H.O.R." Belangrijk was eveneens het streven op het gebied van de floralia. Nadat aan 600 deelnemers ruim 850 plantjes ter ver zorging waren uitgereikt, werd na verloop van tijd een tentoon stelling gehouden. Daaruit ontstond een onderafdeling „Floralia". De jeugd werd evenmin vergeten. Met veelal niet gering succes werden kinderclubjes opgericht voor het beoefenen van verschillen de vormen van handenarbeid, waarvan de resultaten jaarlijks werden tentoongesteld. De opbrengst diende voor een uitstapje of een gezellig avondje. In de stichting van een vereniging tot het houden van voor drachten met lichtbeelden, zowel voor de jeugd als voor ouderen, had het Volkshuis een groot aandeel. Gezellige avonden voor arbeidende meisjes en dienstboden werden tevens benut oin hen op ongedwongen en voor hen be grijpelijke wijze met de cultuur in nauwer contact te brengen. Tenslotte en dat zeker niet als minder belangrijk moeten

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1955 | | pagina 16