DIT.., DAT.., en nog wat 230 „....Toch óók weerzij is zo vreemddie stad. Een kogelronde sloppenbuurt, waar niemand wijs uit wordt, ligt in het hart van haar plattegrond, omlaaggedaverd van de dijk, en daar zijn vreemde namen. Baan en Grofbaan, Roosbeek en Laan, soms klinken zij ons ironisch tegen.p Borden ijk Verbrande Erven") 'y 1EZO, de kerstbomen zijn weer ver- l brand en de hartelijkste wensen voor het pas begonnen jaar zijn geschonken aan allen, die ze maar wilden aanvaarden. Iedereen doet z'n best 1954 maar zo spoe dig mogelijk te vergeten. Niet echter wij, die tot taak hebben, U nog op de hoogte te brengen van alles wat er rond de Kerst en Nieuwjaar aan de Schiekant te beleven viel. Vooruit dus maar: In de eerste plaats iets over de huisvrouwen, die spraken over het collecte-euvel. Niet dat zij niet bereid zouden zijn met gulle hand te ge ven, maar wel omdat zij het meestal zijn, die worden aangezocht om de bussen uitnodigend al die andere Schiedammers voor te houden, 't Hele jaar door, week in, week uit, worden er bijdragen gevraagd voor „het goede doel," dat echter reeds tot menige schenker niet meer doordringt, zozeer is de Zaterdagse collecte tot een routine-bezigheid afgesleten. TVAT DE arbeiders-muziekvereniging -^„Crescendo" veertig jaar bestond, bent U niet van ons te weten gekomen, noch dat er ter gelegenheid van dit jubileum een receptie was en in de Koopmans beurs een solistenconcours werd georga niseerd. Dat concours was voor Schiedam een novum, waarvoor vooral van buiten de stad heel wat belangstelling bestond. Jammer, dat niet meer Schiedamse ama teur-musici hieraan daadwerkelijk deel namen. Iets nieuws was ook de wandel zoektocht van de motorclub „Schiedam." Mannen, die anders, geheel in leer verpakt, op de motor voorbijsnellen, bewogen zich nu op een donkere winteravond heel be hoedzaam door de straten en steegjes van de binnenstad, vol zorg om de voorge schreven route te volgen, 't Was een aar dig evenement, dat vooral voor de snelle motorrijders van grote waarde was: Men leerde dat te voet een stad heel wat meer verrassingen kan opleveren en dat haast en verre afstanden zo bezien maar ijdel tijdverdrijf kunnen zijn. TA AAR VLAK NAAST de Blauwe Brug, aan de Kethelse kant, staat momenteel een grote heistelling. Het betekent het begin van ons grote open- luchtbad, dat zo'n slordige twee millioen gulden zal vergen, maar dan ook volgens deskundigen „het neusje van de zalm" gaat worden. Het project was dezer dagen ook al extra in de aandacht. Minder om de eerste paal, dan wel vanwege het ge rucht, dat er wel geheid, maar niet ge bouwd zou mogen worden. Voor Schiedam is het te wensen, dat Den Haag de hand over het hart zal strijken en de vereiste vergunning zal geven. Over de noodzaak van een dergelijk bad voor een stad van 76.000 inwoners behoeft toch waarlijk niet meer te worden gediscussieerd. TTET OUDE SCHIEDAM wordt bin- nen niet al te lange tijd weer verder afgebrokkeld, maar waarschijnlijk zal nie mand er een traan om laten, wanneer de krottenbuurt van Noordvestsingel en Laan Ons Genoegen tegen de grond gaat. 't Zijn sombere restanten uit een tijd, dat hier het centrum van het Schiedamse uitgaans leven (de Officierentuin) was gelegen. Voor deze afbraak, nodig in verband met de aanleg van een nieuwe uitvalsweg naar Nieuwland en Kethel, werd een extra contingent van 76 woningen beschikbaar gesteld. De jeugd-verkeersbrigade doet het verkeer regelmatig stoppen in de B.K.Laan en het Schiedams Orkest presen teerde zich voor de eerste maal. Ook het Passage-theater krijgt de beschikking over een cinemascope, hetgeen inhoudt dat door allerlei extra voorzieningen de huur van de culturele Donderdagavonden om hoog moet. In de Huishoudschool aan de Prins Mauritsstraat kreeg men, dank zij milde giften, de beschikking over een eigen radio met pick-up en de liefhebbers van tafeltennis konden in het Beursgebouw genieten van een groot opgezet tournooi (voor de vijfde maal), dat de organisatoren van de samenwerkende verenigingen zeker tot tevredenheid mocht stemmen. TN DE eerste maand van 1955 herdacht het R.K. Parochiaal Armbestuur het honderdjarig bestaan, hetgeen aanleiding werd tot een receptie en kerkelijke viering. De R.K. Begrafenisvereniging „St. Barba ra" werd veertig jaar oud. Ook hier kon worden teruggezien op veel in de daad omgezet idealisme van sociaal voelende Schiedammers ten bate van de minder vermogende stadgenoten. Over geld ge sproken, de Spaarbank Anno 1820 gaf het 6000ste boekje van de Jeugdspaarbank uit. Met enig vlagvertoon mocht Leendert van der Kraan, leerling van de Prof. Kohnstammschool, het in ontvangst ne men. Die school staat in Schiedam-Oost, welke wijk er zo spoedig mogelijk een nieu we, broodnodige, school bij krijgt. De school krijgt een plaats op het Lorentzplein. TTET WERD in December ook hier „hoog water." Bij de buitensluis aan het Hoofd werd een stand van 3.25 N.A.P. gemeten. Op „hoog niveau" werd in het bisdom Haarlem goedkeuring verleend aan

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1955 | | pagina 18