Afscheid van HVisser Schiedamse Gemeenschap DugelijUs bestuur: Bestuursraad: ttedactie-commissie: inhoud: A bonnenen ten V_ 220 Bureau: PlantageSchiedam, tel. 68043 Ere-voorzitterMr. J. W. Peek, burge meester van Schiedam. M. Holl, voorzitter; Edw. den Hoed, secretaris; A. de Groot, penningmeester; K. J. Heijboer, A. L. J. Kunze, F. A. de Wolff, Mr. H. A. M. Roelants, leden. N. J. J. van Baarle, B. v. d. Berg, G. W. van Bergen Walraven, J. T. M. Bertels, A. S. H. A. Blaisse, M. den Bocr-Bijl, C. Brunt, Ir. W. E. Hoek, Drs. K. W. van Houten, L. Kamp, C. Landsbergen, E. A. Leenderts, mej. A. E. D. Noorde- graaf, W. C. Oranje, D. Schwagermann, A. M. Sunderman, B. Vincent. M. Holl, P. Groenendaal en H. Visser. Aan dit nummer werkten mee: W. O. Duys, Lou Hoefnagels, B. Kedde, B. Vincent, H. Visser, W. A. Wagener, A. Jurriaan Zoetmulder. V.V.V. in Schiedam219 Afscheid van H. Visser220 S.G. Erepenning voor Bordewijk 221 Bordewijk, meester in rechten en litteratuur222 Het verval van zwart Schiedam 224 Waarom en hoe bevrijding vieren? 226 Het Volkshuis228 Vacanticspreiding 229 Dit, dat en nog wat230 Wietje Kwetter 231 f 3,per jaar of f 0,35 per nummer, voor buiten Schiedam f 3,25 (giro 549934 t.n.v. De Schiedamse Gemeenschap). -4 d ver ten ties: Kon. Ned. Boekdrukkerij H. A. M. Roelants, Lange Haven 141, Schiedam, tel. 69300. Giro 5858. Dit is het laatste S.G.-nummer, waarin de naam H. Visser bij de redactie-commissie prijkt. Vanl Visser gaat Schiedam verlaten, hij richt zijn schreden naar Amersfoort om daar als directeur van de Amers- foortse Gemeenschap de culturele belangen van de kei-stad te gaan be hartigen. Dit plotselinge vertrek heeft heel icat tongen (en zelfs pennen) in beweging gebracht. Want Visser was in de na-oorlogse jaren met Schie dam en met de S.G. vergroeid als weinig anderen. Hij kwam hier om streeks 1946 en zijn werk als plaatselijk redacteur van Het Parool bracht hem direct in contact met alle mogelijke facetten van het stedelijk leven. Het duurde niet lang, of Visser kende de tweede stad aan de Maas beter dan menige geboren Schiedammerl En niet alleen dat, hij begon haar ook lief te hebben en er waren weinigen, die zich met zoveel enthousiasme wijdden aan de opbouw dezer Gemeenschap. In de eerste jaargang van dit blad kan men reeds artikelen van zijn hand aantreffen, brokjes beschouwende journalistiek, die toen al uitblonken door rustige betoogtrant en groot begrip voor typisch plaatselijke situaties. Ook buiten de S.G. diende hij deze instelling. In zijn krant tornde hij keer op keer op tegen gevoelens van argtvaan en onbegrip, waarmee de jonge S.G. bij de burgerij wel eens te kampen had. Tijdens de eerste Vacantieiveek organiseerde hij de jeugdvoorstellingen, een kolossaal karwei, uaarmee heel wat vrije uren gemoeid waren. De zaak liep echter op rolletjes en dat zou de volgende vijfjaren zo blijven. Ook andere taken nam Visser als lid van het Vacantiecomité op zijn schouders en altijd kon men rekenen op zijn volle aandacht en werkkracht. Niets was dus logischer dan juist zijn benoeming tot adjunct-directeur van de S.G., toen het werk zodanige omvang had aangenomen, dat de heer P. Groe nendaal het niet meer alleen afkon. Wel dwong een ongeval de ex-journalist tot vele maanden non-actief, maar sedert het voorjaar van 1954 heeft men toch ruimschoots geprofi teerd van zijn organisatorische gaven, scherp critisch vermogen, knappe pen en onwrikbare ideologie. Oók het lezers-corps van dit blad, want Visser was de man, die de uiteindelijke verantwoording droeg voor inhoud, typographic etc. En net als vroeger bleef hij de kroniek van het stadsleven schrijven, zoals hij dat altijd had gedaan: puntig en overzichtelijk. Men leze er zijn laatste kroniek in dit nummer maar op na! Visser gaat Schiedam verlaten en dat is zowel voor ons als voor de gehele stad een verlies. Het stemt echter tol trots, dat juist iemand van de Schiedamse Gemeenschap uit 94 candidaten werd verkoren om de zuster- Gemeenschap van Amersfoort te gaan leiden. En waar het hier een dui delijke promotie betreft, is er alleen maar plaats voor welgemeende feli citaties, even oprechte gevoelens van spijt en.... een vleugje melan cholie. Dit nummer is het laatste, waaraan hij zijn aandacht en jour nalistieke liefde heeft gegeven. Er zullen anderen komen om zijn werk over te nemen, het blad zal volgende maand opnieuw verschijnen. Maar tegen die tijd staat er een lege stoel in het kleine gebouw bij het postkantoor. En het zal wel even duren voor we gewend raken aan de afwezigheid van de man, die vaak met Friese standvastigheid een standpunt kon verdedigen of aanvallen, maar die zich als harde werker en integere persoonlijkheid meer vrienden heeft verworven dan hij wel licht zelf vermoedt. Op het kruispunt onzer wegen uensen wij Visser het allerbeste. Wij weten, dat hij Schiedam niet makkelijk zal vergeten en wij hopen hem ook in de toekomst nog menigmaal als gast in ons midden te zien. W. O. DUYS.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1955 | | pagina 8