De Schiedamse Gemeenschap Het zevende he pin 5 ORGAAN VAN DE STICHTING „DE SCHIEDAMSE GEMEENSCHAP" 7e JAARGANG No. 1, MAART 1955 Als wij van de financiële experts dezer Gemeenschap niet het verzoek hadden ontvangen om elders in dit blad aandacht te vragen voor vlotte betaling van de abonnementsgelden, dan zouden wij er nauwelijks bij hebben stilgestaan, dat dit nummer alweer het eerste is van de zevende jaargang. De zevende jaargang! Het kost waarlijk enige moeite om zich te realiseren, dat sedert Maart 1949 zestig Schiedamse Gemeen schappen hun weg gevonden hebben naar belangstellende lezers in en buiten de stad. Zoals bet destijds moeite kostte om de vele sceptici ervan te overtuigen, dat er inderdaad behoefte bestond aan een blad als dit, waarin stedelingen èn buitenstaanders van maand tot maand kennis konden nemen van leven en streven in Schiedam. Wie er het allereerste nummer op naslaat, zal echter géén scepticisme vinden in een „Ten Geleide", dat speciaal voor die gelegenheid werd geschreven door onze burgemeester en ere voorzitter, Mr J. W. Peek. „Het is een gelukkige gedachte van de Schiedamse Gemeen schap", zo schreef hij zes jaar geleden, „om te besluiten tot de uitgave van een periodiek, dat tot doel heeft bij de inwoners en naar buiten meer belangstelling te wekken voor het leven en werken van Schiedam en de aandacht te vestigen op de vele mogelijkheden, die voor onze zich zo sterk ontwikkelende stad openliggen." Het wès een gelukkige gedachte. Niet alleen omdat dit blad gedrukt kon worden in een Koninklijke drukkerij, waar men de uiterste zorg besteedde aan typographic en afwerking, zodat het al spoedig de naam kreeg een der fraaiste in z'n genre te zijn. Maar óók en vooral omdat inderdaad gebleken is, dat de voor gaande zestig nummers voor Schiedam en deze Gemeenschap méér propagandistische waarde hebben gehad dan wij misschien ooit hadden durven dromen. Dat u vandaag deze regelen leest en wij nu reeds stof en plannen genoeg hebben voor de hele zevende jaargang, bewijst voldoende, dat de ontwikkeling van Schiedam nog steeds in volle gang is, materieel èn cultureel. Wij hopen er de komende twaalf maan den wederom uw belangstelling voor te kunnen wekken. Wanneer we de zaken nu eens even niet louter redactioneel bekijken, moeten we constateren, dat er ook op ander gebied reden is om van „het zevende begin" te spreken. De maanden Februari en Maart kenmerken zich, ook buiten de natuur om, als een periode van lente in de Gemeenschap, van nieuw leven en frisse groei. Het is alsof na de lange wintermaanden, waarin slechts een enkele bijeenkomst in SG-verband de samenhang der verschil lende afzonderlijke verenigingen accentueerde, er nu opeens weer collectief alle aandacht is voor de naaste toekomst. Naar buiten is dit nog niet zo duidelijk merkbaar, maar in de diverse secties gonst het van de bedrijvigheid en groeien de plannen als knoppen in de kastanjes. Hier wordt de viering van de Bevrijdingsdag voorbereid, ginds zet men een groot muzikaal concours op touw en weer elders beraamt men plannen voor de recreatie van jeugd en ouderen. Om maar niet te spreken van het Vacantiecomité, dat al tot over de oren in het werk zit om van het Vacantiefeest 1955 het zoveelste evenement te maken. U hoeft deze pagina maar om te slaan om precies te lezen op welke fronten gepraat, gepiekerd en gecijferd wordt En hoe chaotisch de interne situatie momenteel ook moge lijken, U kunt er van op aan dat er straks, zowel in Mei als in Augustus, weer een uitvoerige feestgids van de persen zal komen en het stadgenoten en buitenstaanders moeilijk zal vallen een keuze te maken uit de talloze aantrekkelijke gebeurtenissen! Misschien is het goed om er nog eens de aandacht op te ves tigen dat nu reeds, vele maanden vóór de verschillende festivi teiten, zovelen hun tijd en aandacht geven aan de voorberei dingen. Zij doen dit geenszins uit eer- of winstbejag en hun werk voor stad en burgerij geschiedt doorgaans in anonimiteit. Toch zijn zij het, op wier schouders het grote Gemeenschaps- werk rust en wij mogen dankbaar zijn, dat Schiedam heel wat van die trouwe, onbaatzuchtige, enthousiaste plannenmakers en-uitvoerders telt. Waren zij er niet, er zou van een „zevende begin" geen sprake kunnen zijn! Tenslotte nog even terug naar het startpunt onzer voorjaars escapades: ook praetisch betekent dit eerste nummer van de 7e jaargang een nieuw begin voor ons. Door het vertrek van H. Visser is er enige wijziging gekomen in de redactie en wellicht zal door de andere leiding ook een iets andere wind in deze kolommen gaan waaien. Het zal daarbij vele lezers verheugen, dat de kroniek van het Schiedamse leven voortaan geschreven wordt door Sebastiaan, de man, die al vele jaren de belevenissen van Wietje Kwetter voor ons uit „het mus" vertaalt. Door het vertrek van Lissone Lindeman is verder de linker vleugel van ons gebouw in de Plantage vrijgekomen en dankbaar in gebruik genomen door de VVV. Wij stellen ons voor aan het belangrijke werk dezer nog jonge instelling regelmatig aandacht te schenken. En wat de verdere noviteiten betreft... die krijgt u vanzelf onder ogen. We staan immers pas aan het zevende „begin"! D.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1955 | | pagina 5