„SCHIEDAM VERDIENT MEER BEZOEK" r~ V- Mr F. BORDEWIJK kreeg SG ■erepenning en zei: Est daarom dus op Vtsleutijitstlafj 7 Als het aan Mr F. Bordewijk zelf had gelegen zou hij stellig géén SC-ere penning hebben gekregen. Want toen de reeds vele malen onderscheiden schrij ver van Bint", „Blokken „Karakter"„De Doopvont" en talrijke andere werken deze onderscheiding in ont vangst namnoemde hij zijn litteraire werk „niet zo be langrijk'''' en zei hij de waarde van zijn eigen scheppingen niet te kunnen bepalen. Het behoeft echter geen betoogdat de naam Borde wijk nu al vele jaren lang een apart begrip is in de wereld van boeken en ge schriftenzodat er nel dege lijk alle aanleiding was voor een sfeervolle uitreikings- plechtigheidzoals die de Februari plaats vond in 14 voor plechtigheden zo perfecte aula van het Stedelijk Mu seum. Nadat SG-voorzitter M. Holl woorden van welkom had ge sproken, het uitreiken op Valentijnsdag was gemotiveerd en men vol bewondering had geluisterd naar een kwartet composities van mevrouw Bordewijk, beklom burgemeester Mr J. W. Peek het spreekgestoelte om als ere-voorzitter van de SG het woord tot de hoofdpersoon van deze avond te richten. Het zou later blijken, dat zijn redevoering geheel strookte met de opvattingen van de gehuldigde schrijver. In die zin namelijk, dat Mr Peek de nadruk niét legde op het litteraire werk, maar op het on-officieel Schiedaminer-zijn van Mr Bordewijk en diens verdiensten voor de stad als juridisch adviseur, welke functie de schrijvende advocaat nu al meer dan veertig jaren vervult. „Alleen al sedert 1949 heeft U meer dan 300 onteigeningszaken voor de gemeente behandeld", zo zei spreker, „en juist voor U moet dat bijzonder interessant zijn geweest. Immers, in vele uwer boeken hebt u met meesterhand geschreven over het oude, „zwarte" Schiedam en de sanering daarvan moet u dus wel boeien. In uw fantasie ziet u wellicht de stad, zoals die straks zal zijn; nieuw en fris en bewoond door gelukkiger mensen dan zij, die door u in al hun ongelukkige omstandigheden zo treffend geschilderd zijn. Gij kent Schiedam als weinig anderen, gij hebt stad en stede lingen grandioos vastgelegd voor het nageslacht en gij hebt daar door ons allen zeer aan u verplicht. Het is daarom, dat wij juist u zo gaarne met onze erc-penning onderscheiden en wij hopen, dat u nog vele jaren uw grote gaven direct en indirect in dienst zult stellen van deze stad en het ganse land." SCHRIJVEN IS NIET TE LEREN Mr Bordewijk nam het bronzen eerbetoon in ontvangst en heklom toen enige treetjes, om zijn dank tot uiting te brengen. Mr F. Bordewijk dankt MrJ. W. Peek voor de hem zo juist overhandigde ere-penning. Wie zich nog afvroeguaarom de ere-penning van de S.G. ieder jaar juist op 14 Februari wordt uitgereikt, is een stuk wijzer geworden door de verklaring van voorzitter M. Holl. Valentijnsdag heeft namelijk speciaal voor Schiedam bijzondere historische betekenis, omdat op 14 Februari 1489 de stad en de burgerij door een toeval gespaard bleven voor uitmoording door de bende van Jonker Frans. Het bekende „Spul van Joncker Franssen oorlogh dat in de 15e en 16e eeuw ieder jaar in Schiedam werd opgevoerd, ging later verloren. Wel werd het in 1948 teruggevonden, maar de speelbaarheid kon een jaar later niet beicezen worden. Toch is er alle reden om de 14e Februari in Schiedam meer „diepte'''' te geven. Landelijk wordt Valentijnsdag gekenmerkt door een bloemenhulde aan honderd Neder landers, die zich het afgelopen jaar onderscheiden hebben in goede burgerzin, opofferingsgezindheid en naasten liefde; plaatselijk geschiedt dat nu de laatste jaren door uitreiking van de ere-penning aan hen, die zich op cul tureel gebied verdiensten hebben verworven en weinigen hebben dat in zo grote mate gedaan als Mr F. Bordeuijk, aan uiens huldiging nevenstaand artikel is gewijd. Zie verder pagina 8

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1955 | | pagina 7