(leef de Hes een fleurig hoedje en zij kan de wereld in! H IIET DEVIES VAN v. <1. TOORN «»t de na-oorlogse bouw liet was teel een typisch stukje oud-Schiedam daar, tiaar de voormalige Raamgracht, destijds gegraven ten behoeve van de turfschippers, vernauwd als de hals van een fles onder een simpel draaibruggetje in de Schie uitkwam. Aan de linkerhoek van de Schiezijde staat nog een oud pand, in gebruik bij de distil leerderij It enneker Co. Een pand, dat bij hel uitbreken der Franse revolutie reeds ver scheidene bedrijfsjaren als branderij achter de rug had. Aan de andere hoek stonden kleine woningen van het type, waarmede de oude binnenstad volgebouwd was. Gebouwd in een grillige rooilijn met een straatje langs de vernauwde Raam gracht, „Klein W atergenoemd, zo smal dat na nog geen drie stappen vanaf de deuren de waterkant bereikt was. In het complex van enige duizenden vierkante meters, omsloten door de Schie, Raam, Groene l Veegje en Vijgesteeg, begon vijftig jaar geleden in een van de oude panden de N.V. v. d. Toorn als uitbreiding van een elders in de stad gelegen fabriekje een kurken- en capsule- bedrijf, dat weldra het gehele complex zou omvatten. De sanering van de oude binnenstad bracht een verbreding van de Vijgesteeg met zich mede en zo verrees aan de Raamzijde, ter plaatse van de oude vervallen woningen, een nieuwe vleugel waarmede de verloren ruimten aan de Vijgesteeg teerden vervangen. Wie kan zich de stad van het oude pro duct voorstellen zonder een kurken- en capsulefabriek? I.ange rijen machines met een ingewik keld samenstel van stangen, raderen, schijven, excentrieken en kettingbanden toveren uit bladdun lood, tin en aluminium duizenden en duizenden capsules in een kleurenvariatie, die aan de bloembollen- velden doet denken. Roterende vlijm scherpe messen met een angstig hoog toerental snijden strak en blank uit de kurkplaten rechte en tapse kurken in alle maten en soorten. De kurk, die de fles zo doeltreffend afsluit. De capsule, het zegel op de fles, die haar inhoud veilig stelt op de weg van distillateur naar tappers, winkeliers, ver bruikers en op de lange reizen over oce anen en zeeën. Op een goede aankleding van de fles komt het aan. Er is een hele etikettenkunst. Het sierbandje om de hals der fles als cache-nez. De capsule als hoed, de topliat, in kleuren en artistieke versiering in harmonie met het etiket. Zo is de fles eerst reisvaardig, van bui ten belovend wat zij inwendig te bicden heeft. En wanneer gearriveerd bij de consu ment; het immer in stilte gevolgde manu aal van zorgvuldige verbreking der cap sule, het ontkurken met een geluid, waar van men zegt, dat het niet in de kerk ge hoord wordt. Het manuaal, dat de sfeer inzet bij borrelpartijtjes, feestelijke bijeen komsten en gezellig samenzijn. Zeker, de techniek heeft andere slui tingen bedacht. De beugel op het oude stevige bierflesje, dat de tegenwoordige generatie nog maar sporadisch ziet; de nuchtere kroonsluiting voor eenmalig ge bruik op het buikige limonadeflesje; de metalen of bakelieten schroefdop op de kristallen flacon met reukwater; de inge slepen glazen stop op de flessen van de pharmaceutdoch de kurk en de capsule op de jenevcrfles of kruik zijn gebleven. Niet uit conservatisme, maar uit een goede traditie. Onze voorvaderen wisten wat een fles, gevuld met hun product, toekwam COEN KRAMERS Thz. uit de Franse revolutie

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1955 | | pagina 9