31 Een prachtig doek, dit landschap van Jan Sluyters, uit diens fauvistische periode (1912). Het Museum kan trots zijn op deze nieuwste aanwinst. alom in den lande veel waardering en bewondering wekt. Aanvallen op musea en op het beleid van museumdirecteuren komen zeker niet alleen in ons land voor. Het Mu seum of Modern Art aan New York's 53ste Straat, dat onlangs zijn vijfen twintigjarig bestaan vierde, is meer dan eens het voorwerp geweest van heftige strijd, waar het de opbouw van zijn bezit betrof. Het vormen van een kerncollectie wordt daar al heel lang als het belangrijkste doel beschouwd. Die collectie wordt dan omringd met jonger werk, dat te zijner tijd verkocht kan worden, indien het niet langer van gewicht wordt geacht voor de stromin gen van de tijd. Deze politiek moet er wel toe leiden dat het woord „modern" door de jaren van betekenis verandert. De hevigste aanvallen komen van hen, die Cézanne hebben aanvaard, en mo gelijk zelfs Matisse, maar die nu vinden dat het welletjes is. Aanvallen, die het museum bezorgder maken, komen van kunstenaars en beheerders die er op wijzen dat het museum zijn jeugdig élan ietwat verloren heeft, en dat de gemiddelde leeftijd van de aangekochte schildeiijen en beeldhouwwerken steeds hoger komt te liggen. Een mogelijk antwoord hierop is natuurlijk, aldus Konigsberger, aan wiens artikel over het New Yorkse museum in De Groene van 20 November '54 ik een en ander ontleen, dat er sedert 1930 minder be langrijk werk is voortgebracht dan in de periode 1910-1930. Maar wie zal zeggen of men er over twintig jaar net zo over denkt? Een museum voor moderne kunst moet bereid zijn risico's te nemen en het zal zich dikwijls ver gissen, heeft Barr, de directeur, eens verklaard. De woorden basis-collectie en kern collectie heeft men in het voorgaande herhaaldelijk kunnen lezen, omdat ze bepalend zijn voor het karakter van elk museum. Aan een basis-collectie is het Schiedamse museum nog steeds niet toe gekomen; waar het op teerde was van alles wat: een aantal te hooi en te gras bijeengebrachte bruiklenen, een paar toevallige aankopen, bij elkaar een allerminst vast beeld vertonend. Ik bepleitte reeds een uitbreiding die aan eigentijdse kunst voorrang zal geven, deze zou dan op de duur kunnen groeien tot een basis-collectie, die aan het museum een waardevolle plaats zal verschaffen te midden van andere soortgelijke Nederlandse instellingen, waarbij dan natuurlijk in aanmerking moet worden genomen, dat de finan ciële middelen tamelijk beperkt zijn en zelfs niet kunnen worden vergeleken met het bedrag, dat het Eindhovense gemeentebestuur jaarlijks voteert. Hof is tint precies? Eigentijdse kunst dus, de kunst van vandaag. Wat is dat eigenlijk voor kunst? Ik kan mij de scepsis voorstel len van hen, die deze vraag stellen. Het is trouwens niet eens zo eenvoudig om daarop een concreet antwoord te geven, tenzij men zonder enige beden king van zijn enthousiaste voorkeur blijk geeft voor bepaalde figuren. Ab- stracten of, zoals wij tegenwoordig zeggen, non-figuratieven? Of experi mentelen? Deze twee stromingen zijn van deze tijd en de belangstelling er voor is in het bijzonder na de laatste oorlog sterk gegroeid. Daar zijn om streden figuren onder als Ouborg en Karei Appel, dichterlijke als Andrea en an Heel, zich in gunstige zin ont wikkelende als Elenbaas en Den Dik- kenboer, mystieke als Nanninga en Brands. Niemand zal durven ontken nen, dat sommige werken van deze kunstenaars een dikwijls boeiend ka rakter dragen, ook dat van de onstui mige met verf smijtende Appel. Dit karakter biedt wel zoveel houvast, dat de factor risico een uiterst kleine rol speelt, maar zelfs al blijft hij aanwezig, dan mag dit toch geen reden zijn zich van deze uitingen van eigentijdse kunst te distanciëren. Deze kunst is er en ze zal er zijn en of ze nu houdbaar is of niet, haar plaats staat nu reeds vast en ze geldt, evenals vele gewaagde stromingen uit het verleden, als een afspiegeling van de geestesgesteldheid (Vervolg op pag. 33)

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1955 | | pagina 11