De Schiedamse Gemeeuschap Geef Schiedam de ruimte! 25 ORGAAN VAN DE STICHTING „DE SCHIEDAMSE GEMEENSCHAP" 7e JAARGANG No. 2, APRIL 1955 In October 1954 verschenen er twee berichten in de landelijke pers, die door ons met meer dan gewone aandacht werden gelezen. B. en W. van Eindhoven dienden een voorstel in voor de bouw van een Stadsschouwburg a raison van 4 millioen gulden. En uit Nijmegen kwam het nieuws, dat het ontwerp voor een schouwburg van 2\ millioen gulden gereed was gekomen. Twee berichten, die onze gedachten terugvoerden naar de jaren 1949 en 1950, toen wij met zoveel optimisme de bouw van een Schiedamse Schouwburg, een Cultureel Centrum propageerden. Die Schouwburg is er nooit gekomen. Verwikkelingen van poli tieke, democratische en juridische aard brachten het schone plan geleidelijk, maar zeker om zeep. Een (beroemde) uitspraak van de Kroon maakte ten slotte zelfs een eind aan de vage hoop, dat wellicht de Plantage nog op andere wijze het centrum van Schie dams culturele leven zou kunnen worden. Er mag daar onder geen beding gebouwd worden en wij moeten zelfs dankbaar zijn, dat het fraaie concertpodium de plaats van de oude muziektent heeft kunnen innemen. Goed, we weten dus waar wij staan en we weten ook, dat even tuele nieuwe plannen niet alleen zullen stuiten op schier onover komelijke financiële problemen, maar bovendien de oplossing van het nu zeer nijpende terreinvraagstuk zullen vergen. Is het wonder, dat beide berichtjes ons lichtelijk jaloers maakten op steden als Eindhoven en Nijmegen, waar de opbouw van een ac tief cultureel stadsleven zo kennelijk van een leien dakje schijnt te gaan? Om niet eens te spreken van Emmen, Deventer, Enschede en Emmeloord (waar plannen al in uitvoering zijn) of Almelo, Hengelo, Heerlen, Venlo, Tilburg, Hoorn, Roermond, Oostburg, Zaandam en Drachten (waar bouwerijen worden voorbereid). Men dient dat zalengebrek in Schiedam niet te onderschatten. Het remt een vlotte beoefening van sport en amateuristische kunst-uitingen. Het maakt de organisatie van festiviteiten ont zaglijk moeilijk, het belemmert de ontplooiing van veel, dat hier tot bloeiend leven gebracht zou kunnen worden Aan het eind van deze maand begint de INHABË, een industrie- en handelsbeurs, die een uniek evenement voor Schiedam belooft te worden. Speciaal daarvoor worden grote hallen en barakken gebouwd, hetgeen de organisatoren een lieve duit gaat kosten. „Hadden wij hier maar een permanente grote hal....", is de verzuchting van velen, die bij deze INHABË betrokken zijn. Toen Wilton-Fijenoord het eeuw-feest vierde, kon alleen de Rotterdamse Ahoy-hal voldoende ruimte bieden. Het Stedelijk Gymnasium jubileerde in de Vlaardingse Stadsgehoorzaal. Het gouden feest van SVV kon alleen maar in Odeon te Rotterdam worden gevierd en ook Singelkwartier nam daarheen de wijk. De Kamer van Koophandel vergadert uitsluitend in Vlaardin- gen. Hermes-DYS werd 70 jaar in. het Rotterdamse Lommer rijk, waar zelfs de Kethelse Boerenleenbank naar toe moest trek ken bij gebrek aan feestruimte in onze eigen stad. Dit zijn slechts luttele voorbeelden, er zouden er meer gegeven kunnen worden, waaruit blijkt, dat Schiedam niet kan voldoen aan de groeiende behoefte aan meer ruimte vooral voor grotere evenementen. En het Passage-theater dan, zult u wellicht vragen. En Musis Sacrum? En Arcade, Irene en het Volksgebouw? En. jawel, er zijn hier natuurlijk wel enkele goede vergader- en ontspannings zalen. Maar voor evenementen van grotere omvang zoals hier- voren genoemd zijn ze stuk voor stuk te klein. Het Passage-theater is vóór alles bioscoop. Ongeveer 40 Don derdagavonden zijn beschikbaar voor verhuur aan Schiedamse verenigingen, waarvan de Kunstkringen en Toonkunst er direct al ruim 20 voor hun rekening nemen. Tot in Juni 1956 is dit the ater reeds besproken. Hieruit volgt dat het totaal onmogelijk is om bijzondere evenementen, welke regelmatig worden aange boden, in dit theater onder te brengen, waardoor Schiedam dus van bijzondere culturele gebeurtenissen verstoken blijft. En wat de andere genoemde gebouwen betreft, deze voorzien natuurlijk wel in een bepaalde behoefte, maar kunnen in het beste geval een 600 mensen bergen en bieden derhalve geen op lossing voor het ruimte-probleem. Waaraan Schiedam, naar onze mening, grote behoefte heeft is een hal van behoorlijke omvang, natuurlijk met de noodzakelijke annexen, welke gelegenheid biedt voor tentoonstellingen, congres sen, grote sport-demonstraties, feestavonden, massa-concerten en andere culturele evenementen en waarin tevens de mogelijkheden aanwezig zijn voor het beoefenen van allerlei sporten zoals tennis en tafeltennis, zaalhandbal, basketball, volleybal, micro-korfbal, badminton en gymnastiek. De Schiedamse Gemeenschap heeft dit onderwerp reeds ge ruime tijd in studie en het is niet uitgesloten dat binnenkort meer uitgewerkte plannen ter tafel zullen komen. Men is er zich terdege van bewust, dat met een dergelijk object grote bedragen gemoeid zullen zijn. Maar meer nog is men de overtuiging toegedaan, dat een dergelijk plan alleen maar kans van slagen zal hebben, wanneer DE HELE BURGERIJ niet alleen moreel maar vooral ook financieel tot steun bereid zal zijn. GEEF SCHIEDAM DE RUIMTE! D.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1955 | | pagina 5