Notulen van het door-de-iveckse leven, bijgehouden door: SEBASTIAAN 80 Met een ijsmuts over de oren, een stapel oude couranten ter ener zijde en een hete cognacgroc ter anderer zit ik op deze „lie felijke" Juni-avond de gebeurtenissen na te gaan, die sinds half April Schiedam weer zo bewonenswaard hebben gemaakt. Daar was dan op 20 April de opening van de Prinses Marijke-school, een ruim en modern gebouw, waarin ongetwijfeld de woorden van wijlen Hieronymus van Alphen waarheid zullen worden: ,,Mijn leren is spelen". Op 22 April arriveren de 75 wagens van het „Grand Cirque International"De avond tevoren speelden de artisten nog in Gorinchem. 's Nachts is alles daar afge broken en Schiedamwaarts getrokken Het pontveer bij Krimpen aan de IJssel bleek een grote handicapHeel laat in de ochtend kwam men hier aanToch zal vanavond de eerste voorstelling plaats vinden.... die kerels weten wat „organi seren" is. 23 April is St. Jorisdag. Over heel de wereld komen de padvinders bijeen om hun belofte te vernieuwen. Wij doen dat 's morgens om 7 uur bij de vlaggemas- ten naast het S.G.-gebouwtje. Op 30 April is het Koninginnedagmutsen, toeters, ijsjes en een beetje zon. In Kethel wordt de muziektent officieel in gebruik genomen. Behalve harmonie-muziek van St. Radboud is er een show onder leiding van de heer Klumpes, een show van Kethelse ama teurs, een show, die veel succes boekte. En daar hangt warempel op 1 Mei hier en daar nog een vergeten vlagje.... Dat hóórt niet! Als de zon onder is, halen nette mensen hun vlag binnen. Een vlag is niet zomaar een versieringeen vlag is een symboolTrouw aan het Vaderland Omdat Dr A. D. de Leeuw zes en dertig E.H.B.O.-cursussen heeft geleid, krijgt hij op 2 Mei een actetas. Mevrouw de Vries, 25 jaar lid van de E.H.B.O. en „de spil van de propaganda-commissie", ontvangt de Tilanus-medaille. Voor de overige leden is er een geanimeerd bal, zo heeft ieder wat. De tafeltennisclub Ready viert haar eerste lustrum met een H. Mis, een uitgebreid ontbijt en een tweekamp tegen de Bossche vereniging Cor du Buy. Ready had voor de winnaar een beker beschikbaar gesteld. Ze waren zo handig om hem zelf te winnen. Onze stads-archivaris, de heer Kuyer, vertelt op verzoek van het Inhabé-bestuur aan schoolkinderen alles wat hij weet over de ruïne van Mathenesse. Deze ruïne is natuur lijk niet altijd een ruïne geweest.... In 1260 liet gravin Aleida er „Huis te Ri viere" bouwen, een vesting aan de oever van de Maas. We hebben wel eens gedacht dat er allerhande onderaardse gangen wa ren, naar Delft en zo.dat is echter niet waar. Jammer.het klonk zo spannend. Op 3 Mei heeft „Bravo" 25 jaar op mond harmonica's geblazen. Het bestuur gaat er eens even voor zitten! Duizenden mensen waren samengedromd rond de kop van de Plantage om voor de tiende maal op 4 Mei de oorlogshelden te herdenken. In officieel ambtsgewaad, met steek en sabel, onthulde de Burgemeester het monument voor de gevallenen, nadat een hoornblazer de „Last Post" geblazen had. Op de voet van het monument staan de woorden „Nooit heb ik wat ons werd ont nomen zo bitter, bitter liefgehad" (uit het gedicht „Carillon" van Ida G. M. Gerhardt). Het monument zelf stelt een vrouwenfiguur voor en is vervaardigd door de beeldhouwer J an van Luyn uit Utrecht. Op de Bevrijdingsdag 5 Mei worden we zowat ons vel uitgeblazen en ik snap werke lijk niet dat de Diavolos het hebben aangedurfd om hun toch al zo gevaarlijke kunsten uit te halen aan een staaldraad op 25 meter boven de grondwe hebben heerlijk staan griezelen. Eerder ('s morgens tegen achten) waren we al met honderden kinderen achter een der muziek-corpsen aangehold, óp naar het jeugd-appèl in de Plantage. Eerst was op het Koemarktplein de bevrijdings-vlam ontstoken. Daarna waren op alle pleinen van de stad kinderfeesten georganiseerd onder leiding van Karei Scholten en zijn assistenten. Voor de volwassenen was er een bal-champêtre op de betegelde dans vloer vóór het Plantage-podium. Toen het donker genoeg was werd er in de open lucht, bij de Kerkstraat, een film vertoond „Spij kers met koppen" van die malle George Formby en er was een variété-voorstelling op de Broersvest, toen er nog licht was. Tot slot een groots vuurwerk.... Waren wij even moe! 8 Mei vierde het bestuur van de Vereni ging voor Kinderbescherming en Kinder verpleging onder patronaat van St. Liduïna, onderafdeling der St. Vincentius-vereni- ging, haar vijftig-jarig bestaan. De voorzit ter, de heer C. Kramers, mocht de Pause lijke onderscheiding „Pro Ecclesia et Pon- tifice" ontvangen. Ook voor de sportvereniging Excelsior is het vandaag een grote dag: ze bestaat vijf en dertig jaar. 's Avonds komt het ge zelschap van Rens van Dort de leden vrolijk verpozen. Op 9 Mei dachten de heer en mevrouw Post-Schot met dankbaarheid terug aan de dag dat ze vóór 55 jaar in het huwelijk traden. St. Radboud kwam ter ere van bruid en bruidegom een nummertje toe teren. Zeven Schiedamse invaliden waren zo gelukkig om mee te mogen met de „Kasteel Staverden"Met 63 andere gebrekkigen gaan ze zes dagen varen door Nederland. Een prachtig initiatief van het Rode Kruis. Als u goed vindt dat ik even een scheppie kolen op de kachel doe?dan gaan we verder met die alleraardigste papierbakken die het zindelijke gemeentebestuur hier en daar in de stad heeft laten plaatsen. Hebt u ze al gezien? Er zitten van die reflector- tjes aan, net als aan een fiets. Ik heb horen vertellen dat er ook nog richting-aanwijzers aan komen. Maar op Dinsdagavond 10 Mei sloot de Inhabé onherroepelijk haar poor ten, hoe zwaar het voorzitter Schoof ook viel om er een eind aan te maken. Er waren ruim 14.000 bezoekers geweest.... niet slecht! In verband met de plannen voor een nieuw stadhuis zijn er serieuze lieden die hardnekkig volhouden dat het „eeuwig zonde en jammer is" om er 117 gezonde panden voor af te breken„Waarom probeert u het niet op de Damlaan te zet ten," vragen zij aan het Gemeentebestuur, „of op de plaats, waar nu de H.B.S. staat te vervallen?". Dat wij als Schiedammers een stand hebben op de E 55 is u waarschijnlijk be kend? Schiedam wordt daarin naar voren gebracht als het centrum van bedrijvigheid en dat ZIJN we, zeg nou zelf! De Kamer van Koophandel heeft f 250, beschikbaar gesteld voor het hier op te richten Nationaal Gedistilleerd Museum. Er is ongeveer f 50.000,nodig, maar alle beetjes helpen. Zelfs een gemeentewerker kan niet altijd werkenDaarom heeft de personeels vereniging Gemeentewerken op Zaterdag 14 Mei maar eens een toneelstuk opgevoerd „Zomerzotheid" van Cissy van Marxveldt. De regie was veilig in handen van J. Lin kels.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1955 | | pagina 10