De Schiedam Gemeenschap 25 jaar óportiej ^emeenócltapówerk 69 ORGAAN VAN DE STICHTING „DE SCHIEDAMSE GEMEENSCHAP" 7e JAARGANG No 4. JUNI-JULI 1955 „S.B.L.O." is een begrip voor elke Schiedammer, maar ten behoeve van elke niet-stedeling willen wij die standaard-afkorting gaarne vertalen inSchiedamse Bond voor Lichamelijke Oefening, de meer officiële benaming. En wij richten de schijnwerpers op deze S.B.L.O., omdat zij haar zilveren jubileum viert en 25 jaar lang een apart en groot aandeel heeft gehad in de harmonische ontwikkeling van onze stad. Wij doen dit met des te meer genoegen zelfs met een tikkeltje gepaste trots omdat de nu zilveren bond als Sectie Sport zo'n brede en belangrijke pijler van heel ons Gemeenschaps- werk vormt. Er worden over jubilerende verenigingen en instellingen door gaans vriendelijke artikelen geschreven, waarin geen datum en geen persoonsnaam vergeten wordt als de ruimte 't maar enigszins toelaat. Wij willen hier van deze traditie nu eens afwijken, hetgeen uiteraard niet impliceert, dat wij nu onvriendelijke dingen gaan vertellen. Maar voor ons en voor de hele stad Schiedam is de historie van de S.B.L.O. minder belangrijk dan het werk, dat zij heeft verricht. En omdat dit „gemeenschaps-werk" is geweest in de beste zin van het woord, willen wij ook zo min mogelijk verdienstelijke figuren in 't zonnetje zetten. Wij zouden er trouwens heel wat ruimte voor nodig hebben, want vele stadgenoten hebben gedurende vele jaren hun beste krachten aan de bond gegeven. Wel zeer in 't bijzonder het driemanschap, waarvoor wij wèl een uitzondering maken: voorzitter E. A. Leenderts, vice-voorzitter H. J. Scheffers en Ie secretaris A. van Schie, die sedert de op richting „op de brug" hebben gestaan en nog altijd met onver minderde animo en activiteit het omvangrijke bestuurswerk verrichten. Oprichting uit noodzaak Die oprichting geschiedde feitelijk uit bittere noodzaak. Er was in het jaar 1930 in Schiedam niet de minste coördinatie op sport gebied. Gymnastiekverenigingen betwistten elkaar het gebruik van de schaarse lokalen. Voetbalclubs vochten om het gebruik van de beschikbare terreinen. En omdat men aan de vooravond van de crisis-periode stond, kon de gemeente ook geen gelden fourneren om het stedelijk sportwereldje uit de diverse perikelen te helpen. Vandaar dus het ontstaan van een sportgemeenschap, die zich ten doel stelde, door bundeling van krachten en behartiging van gemeenschappelijke belangen, orde op zaken te stellen. Vlot ging dat niet direct, maar idealisme en doorzettingsvermogen braken alle barrières, vooral toen wethouder J. Dinkelaar 't voor elkaar wist te krijgen, dat er een gemeentelijke sportcommissie kwam, bestaande uit vroede vaderen èn S.B.L.O.-leiders. Bovendien werd een Schiedams ambtenaar speciaal belast met sport-aangelegenheden. En toen dat allemaal was geregeld, kon het grote werk ook vlot voortgang vinden. Werk op vele terreinen Dat werk omvat vrijwel alles wat direct of indirect met sport te maken heeft. Aanwezige velden en zalen worden op de meest eerlijke en verantwoorde wijze verdeeld onder de gegadigden. Bouw van nieuwe zalen en aanleg van nieuwe velden worden gepropageerd en financieel gestimuleerd. Ook het onderhoud van terreinen en lokalen heeft de volle aandacht en van dit alles profiteren niet alleen de voetballers en gymnasten, maar evenzeer de hockeyers, korfballers, volleyballers, handballers, tafeltennis sers, cricketers, zwemmers enz. Wij hebben in vorige jaargangen dan ook dikwijls melding kun nen maken van nieuwe projecten: het grote sportpark bij de Oude- dijk, de nieuwe velden in Kethel en de zorg voor de zwembaden, om maar iets te noemen. Dan zijn er de sportuitwisselingen met buitenlandse steden: het Engelse Wandsworth, het Belgische Lier en het Duitse Hamm. Vooral met Wandsworth bestaan nauwe betrekkingen, wat wel blijkt uit het bestaan van een speciaal E.N.S.O.-comité, dat zich o.m. belast met de huisvesting van Britse gasten. Niet minder belangrijk is het Bureau Medische Sportkeuring, dat door de S.B.L.O. op alle mogelijke manieren wordt gesteund en waarvan helaas nog steeds door te weinig sporters gebruik wordt gemaakt. En natuurlijk draagt de jubilerende bond jaarlijks bij tot het welslagen van onze Vacantieweken, waarbij aan sportevenementen immers zoveel aandacht wordt geschonkenzwemdemonstra- ties, voetbalwedstrijden, wielerronden, veldlopen. de S.B.L.O. is steeds nauw betrokken bij de organisatie van dat alles. Wij zouden nog heel wat méér facetten van dit overkoepelend sportwerk willen belichten en wij zouden voldoende stof hebben voor nog vele kolommen. Maar wij hopen reeds met deze summiere opsomming de lezer een idee gegeven te hebben van 't karakter en 't streven van deze zilveren bond. Een bond, die evenals elke andere zijn ups en downs heeft gekend, zowel in- als extern, maar die wij toch niet graag zouden willen of kunnen missen. En een bond wiens bescheidenh eid wellicht 't best geïllustreerd wordt door het feit, dat in het feestprogramma géén officiële receptie was opgenomen. Maar wèl een daverende Sportweek zie „Secties Halt"), die de kroon op een kwart eeuw belangrijk werk is geweest. W.O.D.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1955 | | pagina 5