Scliicdamse „Kinder-kunstklas" zou in bek 76 Aesthi is Op de Schie Kinderen ui. ■woorden van di te lezen: „Devc kunnen wij bi omdat zij de p sche ontwikkel Men kan aan en creatie niet geheel deropvot dig gerichte intt het gevoelsleven evenredige ontv, verdrongen te exploderen. Op ■waarlijk menst geest ondergaai standelijke wil heersing leidt, 7 mogelijk maak is alleen mogel uitdrukken in wijze gestalte ge en een zich b dient dus de ai in verf, in klei Overgave, toewijding, enthousiasmemaar ook eerbied en verwondering doen de kinderen geheel opgaan in hun werk, dat zij vol trots mee naar huis nemen en dat hun veel vreugde schenkt. Nevenstaande be J eugd-werkgroep Versteeg, lerares van de Gemeente en overgenomen Het is alweer enige tijd geleden, dat het Schiedamse Museum het centrum ivas van activiteit van en voor de hinde ren; dat ivethouder Sabel, die de expositie „Kinderen uiten zichopende, in kernachtige bewoordingen uitdrukking gaf aan zijn gevoelens van sympathie tegenover alle werkzaamheden, die de jeugd tot waarlijk vreugdeschenkende creatieve arbeid kunnen brengen. Wat is er toch gaande, wat bezielt de mens toch om zich zo bezig te houden met de producten van vier- en vijfjarige kin deren en met het kinderwerk in het al gemeen, zo zullen de volwassenen zich afgevraagd hebben. Het antwoord op deze vraag gaat terug op een tijdsdia- gnose. De diagnose van deze tijd leert ons, dat de werkelijk scheppende arbeid, tvaaraan persoonlijke vreugde beleefd wordt in ons maatschappelijk bestel niet bijzonder groot is. Dit begint alreeds op de scholen bij het kind, dit gaat door in de beruchte examens en in de „keuze'''' van een vaak opgedrongen beroep, „om iets te doen te hebben'''. Het gevolg is, dat de arbeids vreugde hierdoor geringer wordt en daar mede de prestatie daalt. Wat het kind zèlj nu eens graag doen wil in zijn vrije tijd, daarbij krijgt hij te weinig juiste leiding, zodat de drang om zich te „uiten", die in elk kind in de een of andere vorm aanwezig is, zich op andere, minder sociale wijzen laat gelden: straatschenderij, vernieling van plant soenen, ruiten ingooien zie de oude ambachtsschoole.d. Deze daden kan men beschouwen als een onjuist gerichte innerlijke drang tot expressie. Als uit barstingen, die ongecontroleerd zijn en die inhaerent zijn aan de zg. massa- en helaas ook andere jeugd. In Schiedam geven de twee club huizen de ongeorganiseerde jeugd gelegenheid tot creatief werk, alhoe wel dit niet steeds in het vlak ligt van de aesthetische expressie, maar zich noodzakelijkerwijze aansluit bij het niveau van deze kinderen, dus zich bepaalt tot de meest elementaire bezig heden, die het gevoel voor gemeenschap en individu enigszins kunnen doen ont wikkelen. Omdat de neiging tot af glijden bij de massajeugd groter is, dan om uit geleide eigen kracht op te stijgen tot zin- en vreugdevol schep pend werk, zullen de kinderen, die tot de milieu's behoren, waarin met over gave gewerkt is aan een goede bodem voor ontplooiingsmogelijkheden, op een andere wijze dan de massajeugd een werkgemeenschap dienen te vor men, waarvan het karakter een grotere gerichtheid zal kunnen krijgen. In deze sfeer zijn in Rotterdam op de Academie van Beeldende Kunsten de kunstklassen bedoeld, waarop de teken- en schildergrage jeugd volop de gelegenheid krijgt zich bezig te houden met creatief, vreugdescheppend werk. Hier wordt dus niet gemusiceerd of toneel gespeeld, of declamatie be oefend, maar er wordt getekend, ge schilderd en geboetseerd, dat het een lieve lust is. De leiding is in handen van mensen, die vanwege hun paeda- gogisch-psychologische instelling en intuïtief aesthetisch kenvermogen weten te animeren niet in de richting van huisvlijt, maar van de beeldende expressie. Dat de leiding van een dergelijke kunstklas een scherp inzicht moet

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1955 | | pagina 6