COR STANDAART verricht wonderen van klank 100 Wanneer u 's avonds door de boeht van de Lange Haven komt, zo in de directe om geving van de pittoreske Appelmarktbrug, dan kan het soms gebeuren dat uw oren gestreeld worden door bijzonder melodieuze orgelklanken. U kijkt misschien naar de statige voorgevel van de Katholieke Kerk, maar de deuren zijn dicht en bovendien. op het kerkorgel zou toch ook niemand moderne Amerikaanse muziek spelen! Zit er dan soms iemand te improviseren op een harmonium? Onmogelijk, geen har monium ter wereld heeft zo'n rijk volume, zo'n prachtige klank-schakering, zo'n diepe volle bas-ondergrond. En dan blijft er slechts écn oplossing over: dit moet Cor Standaart zijn aan diens unieke Hammond-orgel.recht tegenover de reeds genoemde kerk! Cor Standaart, geboren en getogen Schiedammer, is een van Neerlands spaar zame orgelbouwers en hij mag tevens ge rekend worden tot de beste vaderlandse solisten op dit instrument. Dat weet elke stadgenoot, die het afgelopen jaar een „filmpje ging pikken" in het Passage theater, waar Standaart zijn roemruchte leermeester Joop Walvis verving tijdens diens verblijf in België. Zo weet ook iedereen, dat het Passage orgel een Standaart-orgel is. Het werd in Dit „gewone orgel is honderd procent een product van Standaarts vakmanschap. Het heeft een prachtige toon en vele klavhmogelijkheden. Dat hunt u constateren in De Karseboom aan de Broers- vest, waar de jonge organist Gerard Bressers er elke avond vele melodieën uil laat opklinken. U ziet hem hier achter de klavieren en pedalen. het begin van de dertiger jaren gebouwd door Cor's vader, die in 1904 de leiding kreeg van een reeds lang bestaande en bloeiende orgelbouwersfirma en nog altijd geldt het als een der modernste bioscoop orgels in den lande. Het bouwen van dit soort concert-orgels vormde lange tijd de voornaamste bezig heid van de firma Standaart, omdat elke stomme film noodzakelijkerwijze muzikaal ondersteund moest worden. De komst van de sprekende film maakte het bioscoop orgel automatisch tot een „luxe", maar Standaart Sr. en zijn zoon Cor bleven druk bezig met het bouwen van pijp-orgels voor kerken en aula's, met restauratie van oude instrumenten en met regelmatig onderhoud en stemmen overal in het land. In 1949 trok Standaart Sr. zich terug en zoon Cor nam de leiding op zich van Neerlands enige concert-orgelbouw-indus- trie. Naast zijn enorm vakmanschap en technische kennis ontwikkelden zijn muzi kale gaven zich zodanig, dat hij thans ook als bespeler van zijn eigen instrumenten terecht faam heeft verworven. Loopt u 's avonds maar eens door de bocht van de Lange Haven en u zult begrijpen waarom! „Griezelig karwei" Is het bouwen van orgels al een zeldzaam iets, nog zeldzamer is het Hammond-orgel, dat bij Cor Standaart zo'n voorname plaats in de woonruimte inneemt. De naam impliceert reeds, dat dit instru ment niet uit de eigen werkplaats is voort gekomen: Hammond is een Amerikaanse firma, die orgels bouwt volgens de modern ste electronische principes en met een geheel eigen klank-kleur. Toen Cor het kocht, klonk het net zo

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1955 | | pagina 12