Dt •ie itl>O-schalen oniler één tink! 96 Binnen de eigen stadsgrenzen is het al sedert jaren geen geheim meer, dat Schiedam een buitengewoon voortvarend gemeente-beleid voert waar het Ondenvijs-zaken betreft. In vele gevallen kan de woningbouw hier ter stede zelfs geen gelijke tred houden met de bouw van scholen Maar nu heeft Schiedam ook landelijk de aandacht getrokken met de venvezenlijking van een project, dat abso luut uniek genoemd mag wordende bouw van een scholen complex, waarin Rooms-Katholieke, Protestants-Christelijke èn Openbare instellingen voor Buitengewoon Lager Onderwijs onder één dak zijn samengebracht. En gaarne willen ivij extra schijmverpers richten op deze 3-delige BLO-schoolniet alleen omdat daar het ge meentelijk ondencijs-beleid in al z'n voortvarendheid zo treffend gesymboliseerd is, maar vooral omdat wij hier op- nieuiv te maken hebben met een uiting van gemeenschaps gevoel, ivelke nog niet zo lang geleden (zelfs in Schiedam) volstrekt ondenkbaar geweest zou zijn. Want dat is het belangrijke van dit BLO-complex aan de Burgemeester Honnerlage Gretelaan in het hyper moderne Nieuwland: de drie instellingen hebben wèl elk hun eigen vleugel en zelfstandigheid, maar ze zijn onderling onlosmakelijk verbonden door tussengangen. Bovendien zijn er een aantal gemeenschappelijke ruimten in het complex, die zowel door de beide confessionele als door de openbare instellingen gebruikt zullen worden. Wat dit inhoudt ligt voor de hand. De leerlingen van alle drie de scholen zullen oneindig nauwer in contact met elkaar komen dan wanneer ze afzonderlijke en apart gelegen gebouwen moesten be zoeken. Maar wat belangrijker is: ook de leiding-gevenden en de medische verzorgers zullen in dit gebouw bijzonder nauw gaan samenwerken, gemeenschappelijke problemen met elkaar kunnen overleggen, etc. En zo lijkt het er op, alsof in dit gebouw de oude strijd bijl is begraven, die jarenlang de tegenstelling openbaar confessioneel ook in onderwijs-kwesties symboliseerde. LOF VAN O.K.W. Om het met de woorden te zeggen van N. Y. Vlietstra, die bij de officiële opening op Zaterdag 16 Juli namens de Minister van 0.,K. en W. een redevoering hield: „Dit is de eerste keer in Nederland dat een instelling tot stand is gekomen, waar Kohnstamm, Schaepman en Kuyper samengaan. Het ondencijs-beleid van Schiedam stemt tot diep nadenken. Want hier is een eensgezindheid bereikt, waarbij een principieel afwijzen, maar practisch aan vaarden van elkanders beginselen samengaan - en dit is een wezens-trek van het ware democratische stelsel. Dit gemeentebestuur scheert niet alles over één karn in een soort bestuurlijke onverschilligheiddeze ge bouwen maken Schiedam èn de provincie Zuid-Holland niet armer!" BROODNODIG! Nu kan men zich afvragen of het Buitengewoon Lager Onderwijs dermate omvangrijk is, dat een 3-delige school als deze inderdaad broodnodig was. Om die vraag zo

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1955 | | pagina 8