Schiedamse Gemeenschap „In het witte paarden eromheen Dagelijks bestuur: Bestuursraad: Redactie-commissie: Inhoud: A bonttementen: A dvertenties: 116 Bureau: Plantage, Schiedam, tel. 68043 Ere-voorzitterMr. J. W. Peek, burge meester van Schiedam. M. Holl, voorzitter; Edw. den Hoed, secretaris; A. de Groot, penningmeester; K. J. Heijboer, A. L. J. Kunze, Mr. H. A. M. Roelants, F. A. de Wolff, leden. N. J. J. van Baarle, B. v. d. Berg, G. W. van Bergen Walraven, J. T. M. Bertels, A. S. H. A. Blaisse, M. den Boer-Bijl, C. Brunt, Ir. W. E. Hoek, Drs. K. W. van Houten, L. Kamp, C. Landsbergen, E. A. Leenderts, mej. A. E. D. Noorde- graaf, W. C. Oranje, D. Schwagermann, A. M. Sunderman, B. Vincent. M. Holl, W. 0. Duys, P. Groenendaal en B. Vincent. Aan dit nummer werkten mee: Willem O. Duys, G. Lutke Meyer, L. W. Schmidt en Sebastiaan. Balans van 't feest115 In het Witte Paard en. eromheen 116 Schiedamse krans bij Are de Triomphe117 Proveniershuis toen en thans118 Amsterdams Stedelijk Museumwijst Schiedam de weg120 Schiedamse vacantieschool trok 1500 „leerlingen"122 FiëS ;a-Parade in vogelvlucht124 Wietje Kwetter125 Burger-dagboek126 Bij de voorplaat127 f 3,per jaar of f 0,35 per nummer, voor buiten Schiedam f 3,25 (giro 549934 t.n.v. De Schiedamse Gemeenschap). Kon. Ned. Boekdrukkerij H. A. M. Boelants, Lange Haven 141, Schiedam, tel. 69300. Giro 5858. Het is ieder jaar hetzelfde: Na de grandioos mislukte ginneralesleept het bestuur van de sectie toneel zich kreunend bijeen en hijgt „En nou nooit van zijn leve meer"waarna de voorzitter meestal zijn koffers vol ondergoed en een tanden borstel pakt en alvast naar een snelle verbinding met Majorca of iets anders vers in formeert De première wil ook nog wel eens een ingedeukte „sof" zijn. maar bij de tweede avond.... zie je plotseling die vermoeide gezichten opfleuren.... ze rechten hun ruggegraater komt een „Hoe is het in 's hemelsnaam mogelijk"-glimlach en tenslotte staan ze malkander douwtjes van pleizier te geven en weten zeker „Tis toch weer voor elkaar gekomen"Waarna ze wederom voor een volgend jaar „tekenen". Die triomf is hun van harte gegund.want, verdikke nog toe: verdiend hebben de kerels het. Want weet u dat twee en halve week vóór de eerste opvoering er nog geen hoofdrol was Weet u dat ze knielend langs alle koren van Schiedam gekropen zijn om „astublieft wat zangers" te krijgen.Dat er voortdurend kerels en juffrouwen verdwenen omdat hun rol niet lang genoeg was.... Dat er andere lieden met boze brieven dreigden Dat die eerste avond de orkestmeester niet aanwezig kon zijn omdat hij uitgerekend diezelfde dag uit zijn woning was gezet? Dat de leden van het orkest onder de pauze „even een luchie hapten" en daardoor niet tijdig aanwezig waren voor de ouverture van het derde bedrijf? Weet u.ach wat weet u van al hun slapeloze nachten, van hun „Toe jongens, doe je best nou eens".... „Nee, meisjes, zo gaat het niet".... „Let toch op de dirigent".... Tijdens de repetities waren complete vechtpartijen, er waren ruzies, er was gezeur, gemopper, er wasalles behalve wat we zo graag „Gemeenschapsgeest" noemen.Ofschoonheel eerlijk. die Gemeenschapsgeest was er uiteindelijk tochliep een beetje mank misschien, viel niet altijd op. Er was ook een z.g. „amateur-avond" in de PlantageHulde voor de organi satie, hulde ook voor diverse prima prestaties.maar, mag ik even lelijk doen waarom die tenoren niet bij het koor van Het Witte Paard gezien? Ze hadden daar „samen met de anderen" zo"'n mooi nummertje gemeenschapszin kunnen weggeven „Samen met de anderen" daar komt het op aan.respect voor de souffleur, die, achter het coulissenbos verscholen, zich in het zweet vóórzeivoor zich zelf geen rolletje eisend, toch mee deed.„Hoera" voor de kerels, die als inspiciënt" alleen maar „zorg gehad hebben „bedankt" ook, naamloze lieden van het koor, en gij beste mensenweggestopt in de orkestbak en al die velen, die zich „kapot-gesloofd" hebben. Een woord van eerlijk „goed zo" voor de vele tonelisten die zo graag mee hadden gedaan, maar helaas, het kon niet, deze keerZe hebben het, bijna allen, zonder protest, geaccepteerd. Ook dat is „gemeenschapszin" Want als je gewend bent, ieder jaar „van de partij" te zijn is het hard om in de zaal te moeten zitten. .en als u een beetje hebt begrepen ivat ik eigenlijk wilde zeggen, dan snapt u direct dat „De Passage-avonden" voor ons, van de Schiedamse Gemeenschap, het hoogtepunt van de vacantieweek, „de kèrn van de zaak" betekenen. SEBASTIAAN.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1955 | | pagina 8