DeSehiedam Gemeenschap Het spel gaat beginnen 49 ORGAAN VAN DE STICHTING „DE SCHIEDAMSE GEMEENSCHAP" 8e JAARGANG No. 3, MEI 1956 Er wordt vaak beweerd dat elke Fransman acteur is in hart en nieren, een geboren toneelspeler met treffende mimiek en expressieve handen. Daar schuilt veel waars in en zelden ziet men dan ook zulk knap spel als in de Parijse theaters zowel de grote als de kleintjes, die maar een handjevol publiek kunnen bergen. Dat wil echter geenszins zeggen, dat de doorsnee Neder lander onmachtig zou zijn dan wel onwillig, in andermans huid te kruipen, zoals men de kunst van het toneelspelen wel eens definieert. Integendeel, er zullen wellicht weinig landen zijn, waar het dilettantisme op toneelgebied zo'n hoge vlucht heeft genomen als in ons land. Bij de N.A.T.U., het overkoepe lend orgaan van het amateur-toneel, zijn honderden en nog eens honderden verenigingen aangesloten en de meeste daarvan leiden een bloeiender bestaan dan vele beroeps gezelschappen, die te kampen hebben met gebrek aan subsidies, steeds wisselende bezettingen en wat al meer. Vooral na 1945 heeft het toneelspel als vorm van vrije tijdsbesteding steeds grotere populariteit gekregen en zo zien wij, dat Schiedam momenteel liefst 25 amateur toneelverenigingen telt Zij zijn vrijwel allemaal aangesloten bij de Sectie Toneel, waaruit men zeer terecht de conclusie kan trekken dat deze sectie wel een der sterkste pijlers onzer Gemeen schap is. En het komende winterseizoen zal het wereldje van de Schiedamse toneelminnaars meer dan ooit in het brand punt van de belangstelling staan, want er is nu de laatste hand gelegd aan een plan, dat zonder overdrijving uniek mag worden genoemd. Het plan behelst namelijk een zéér grootscheeps op gezette serie wedstrijden voor amateur-toneelverenigingen, waarvoor het doek in september zal opgaan. De verenigingen zijn volkomen vrij wat betreft de keuze van het te spelen stuk, maar het ligt voor de hand dat, gezien het wedstrijdkarakter, een arbeiders-toneel- vereniging wel geen society-stuk zal instuderen en een vereniging met veel komische krachten geen drama zal gaan spelen. Dit hangt ook ten nauwste samen met de beoordeling van de te leveren prestaties, welke zal geschieden door een ter zake kundige jury, bestaande uit de toneel-schrijver J. Everwijn, de toneel-criticus H. Reedijk en de voor- drachtskunstenaar-regisseur Willem v. d. Loos. Dit drietal zal cijfers geven voor de keuze van het stuk, de regie, het samenspel, de aankleding, de rolkennis, de dictie, de uitbeelding en de acteer-prestaties. De drie heren komen allen uit Rotterdam en zijn dus volmaakt objectief in hun oordeel. Met ten hoogste twaalf deelnemende verenigingen zal deze toneel-competitie in september aanvangen. Alle uitvoeringen vinden plaats in Musis Sacrum en de Sectie Toneel verstrekt elke vereniging een bedrag van f 100, als bijdrage in de kosten. Dit is op zichzelf uiteraard al een attractie voor vele verenigingen, die zuinig met de kas moeten omspringen en nog aanlokkelijker zijn de prijzen, die voorlopig gesteld zijn op f 150,f 100,en f 50, Behalve die sommen gelds worden er ook nog talloze persoonlijke prijzen uitgeloofd en met het oog op de ont wikkeling in een volgend seizoen zal tevens een grote wisselbeker beschikbaar gesteld worden. Tenslotte ligt het in de bedoeling om uit de grote veel heid acteurs en actrices van de twaalf deelnemende ver enigingen een centraal gezelschap samen te stellen, dat op een nader te bepalen datum een uitvoering zal geven in het Passage-Theater. Dit zou dan dus een slot-avond worden met een honderd procent gemeenschaps-karakter, zoals dat destijds ook het geval was met het Selectie-Orkest en het Selectie-koor. Uit alles blijkt, dat de gemeenschapsgedachte nu wel zeer vaste voet begint te krijgen, óók in de tamelijk ontoe gankelijke kringen van de toneelverenigingen, die een wereldje-op-zichzelf vormen. Vijf verenigingen hebben zich spontaan opgegeven voor de grote competitie en het stemt tot grote vreugde dat het Schiedams Onderwijzers Toneel en de vereniging Géron daar bij zijn, twee organisaties die tot nu toe los stonden van de sectie. Wij zien het grote toneel-gebeuren met vol vertrouwen en hooggespannen verwachting tegemoet! D.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1956 | | pagina 5