c9con Gfixxi WILLEM BROUWER... Liï iïii ii 234 18»7 1 Ui Wellicht zijn er onder de heel oude Schiedammers nog enkelen, die zichzelf als kind herkennen op een der beide hier afgedrukte schoolfoto's, de ene uit het jaar 1886, de andere uit het jaar 1897. Toe, opa, zet je bril eens op en probeer eens uit te vinden waar je ergens staat tussen al het grut, dat zich zo braaf voordoet als was het niet van plan om ooit weer kattekwaad uit te halen. Zie je dat joch daar, met gespannen aandacht loerend naar de fotograaf? Dat ben je zelf. En herken je links op de foto je oude bovenmeester niet, meester Brouwer, en rechts de jonge meester Eijsberg? Ze zijn beiden niet meer onder de levenden zoals jij. En weet je wel dat de vrouw van meester Brouwer wel meer dan honderd jaar is geworden en haar man meer dan veertig jaar heeft overleefd? Voor de foto uit 1897, waarop meester Brouwer een donkere bril draagt omdat hij last had van zijn ogen, moet een andere opa maar eens speuren gaan naar zichzelf. Misschien zal hij dan behalve zijn oude bovenmeester ook nog meester Bras herkennen, die zo vroeg gestorven is. En dan denkt hij nog eens terug aan die goeie ouwe tijd, waarin een jong onderwijzer zich aan de jeugd wijdde op een salaris van vijfhonderd gulden per jaar! Maar het is niet speciaal om een paar oude opa's een plezier te doen door hen via een schoolfoto weer terug te voeren naar hun prille jeugd, dat wij deze foto's plaatsen. Met het afdrukken ervan wilden we eens de aandacht vestigen op die boven meester, Willem Brouwer, wiens naam nog voortleeft in het bordje van een der Schiedamse straten. Willem Brouwer was niet zo maar een schoolhoofd. Voor de Gorzen, waarin zijn school aan de Dwarsstraat stond, was hij heel wat meer. De Gorzen naam ontleend aan de grond, waarop deze wijk eenmaal verrees, en die voorheen uit gorzen, schorren of grienden had bestaan was als het ware een dorp op zichzelf, en in dit dorp was de school het centrale punt. Het was een kosteloze school, in tegenstelling met de tussenscholen van meester Van der Hout aan de Schoolstraat en van meester Sander aan de Broersvest, de dure scholen, waar voor een kind een school geld van dertig cent in de veer tien dagen moest worden be taald. voor twee kinderen uit een zelfde gezin veertig cent, en voor drie kinderen vijftig cent. Maar voor het onderwijs maakte dit geen verschil. Het was er goed onder Brouwers leiding, want de man had hart voor zijn werk. Meer nog dan schoolhoofd was Willem Brouwer. In de loop der jaren was heel de bevolking van de Gorzen door zijn school heen gegaan, en met alle mannen en vrouwen, die hij als kinderen onder zijn hoede had genomen, was hij vertrouwd gebleven, ook toen ze, volwassen geworden, hun eigen kinderen aan diezelfde hoede toevertrouwden. Hij was als het ware met de Gorzen mee gegroeid, bleef aller raadsman op allerlei gebied. En zo werd hij de man van gezag over de gehele wijk uit een natuurlijke ontwik keling der verhoudingen, waarin

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1957 | | pagina 10