hij precies paste. En toen bij voorbeeld in 1898 de kronings feesten voor het optreden van koningin Wilhelmina werden ge vierd, was hij de man om do Gorzen in feeststemming te bren gen. Mevrouw Berek-Feltzer overleden 235 1SH0 Zijn naam leeft voort in het naambordje aan de Willem Brou werstraat, de verbindingsweg tussen de Gorzen en de Hoofd straat. Terecht heeft het ge meentebestuur begrepen dat de ze naam in ere moest worden ge houden. De Gorzenwijk is aan deze man van gezag veel ver schuldigd gebleven. Daan v. d. Zee. In haar gezellige Haagse flat zaten we tegenover de in Schiedam geboren vitale86-jarige Judith Hoekvoor haar leeftijd-genoten „Ditje" Hoek. We vertelden haardat Mevr. Berck- Feltzer was overleden, die zij zeker wel gekend zou hebben. Het antivoord luidde: „Of ik haar gekend heb? Ik heb nog pianoles gehad bij haar moeder in de Lange Singelstraat. Nelly leek later op haar, net zo'n kwiek aardig klein vrouwtje, waar je graag kwam. Haar hele familie was muzikaal, vader en broers ook. Haar vader speelde nog mee met de jongens in een symfonie-orkestje onder kapelmeester Egener„Was dat „L. van Beethoven"?" „Nee, dat is er waarschijn lijk wel uit ontstaan en daarvan werd Jan Feltzer dirigent." Later over dit gesprek nadenkend, her innerden wij ons de vioollessen in het kleine kamertje aan de Singel, tegenover het Station en het Clublied van „Onder Ons", onze h.b.s.-vereniging, door ons bedacht en door „Mijnheer" Feltzer netjes vakkundig „gezet" voor ons cluborkest, dat hij ook enige tijd, na een breuk van ons met de oprichter, dirigeerde. En hoeveel jaren gaf Nelly Berck- Feltzer haar pianolessen in de Tuinsingel, waarheen de familie later verhuisde. Ook concerten van het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest herinnerden we ons, ge dirigeerd door Willem Feltzer en door ons beluisterd in de „Engelenbak" van de Rot terdamse Schouwburg. Later zagen wij in dit zelfde orkest Jan Feltzer, de dirigent van O.B.K. vaak zijn plaats innemen bij de alt violen. Na enige tijd non-actief mede veroorzaakt door huiselijke omstandigheden, was Nelly Berck juist van plan haar pianolessen weer te hervatten in het Rusthuis, waar ze nos 7 pas kort woonde, toen, nog voor Kerstmis, de dood haar overviel. Na dit heengaan leek het ons goed, even stil te staan bij het feit, dat in onze stad de leden van één familie zoveel, misschien vooral stille, invloed hebben uitgeoefend op het muzikale leven van zovele stadgenoten.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1957 | | pagina 11