Oud burgemeestershuis tegen de vlakte 236 Het Roicallanhuis, waar sedert 1947 een tehuis voor werkende jongens gevestigd is, heeft in zijn statige gangen en zalen nog menige herinnering aan de glorietijd van de late achttiende eeuw. Waar vindt men in Schiedam een dergelijke fraaie muurschildering en dergelijke rijk gedecoreerde plafondsHelaas is alles verwaar loosd en nauwelijks te restaurerenhet gebouic maakt dan ook plaats voor een niemv bankgebouw. Maar veel van de kleurige panelen, de fraai beschilderde luiken, de rijke schoorsteenmantel zullen, naar wij vernemen, zorgvuldig worden afge broken, om in het Stedelijk Museum te worden herbouwd als blijvend bewijs van de grandeur onzer stad in de laatste helft der achttiende eeuw. Het is een oude burgemeesters woning, die schuilgaat achter de fraaie Louis-X"VI gevel van het Ro- wallanhuis aan de Lange Nieuwstraat, waar binnen afzienbare tijd de sloper plaats zal maken voor de nieuw te bou wen kantoren van de Rotterdamsche Rank. Een oude burgemeesterswoning sedert Simon Hulshout van de oude Anthony de Man in het Proveniers huis in Rotterdam het huis overnam om het in te richten naar zijn eigen stand en smaak, hebben ettelijke bur gervaders in de huiselijke sfeer de be nen naar de haard gestrekt onder het roken van een lange witte Goudse pijp. Simon Hulshout was in Schiedam een man van betekenis. Als kapitein had hij de leiding bij het exerceren van de schutterij, als raad en burge meester onzer stad waakte hij over de belangen van de Schiedamse burgers. Nog maar net was men bezig om de stadsontwikkeling langs de Plantage uit te strekken tot het Hoofd. De Lange Nieuwstraat heette nog de „Nieuwe onvercochte Erven" en Si mon Hulshout kocht daar „seeckere huijsingen, erven met een thuijn daeraenstaande ende gelegen in de „vergrootinge, op de Nieuwe Erve deser stede". Aan de zuidzijde woonde Meijnsje Maertens Coy ende Jan Rijcke en aan de noordzijde Arijen van Leeuwen en achterom was Huls hout nog door een sloot van het grondgebied van de stad gescheiden. In 1681 maakte de burgemeester gebruik van het overlijden van zijn buurvrouw om ook haar huis en tuintje op te kopen, in 1689 kocht hij er nog wat bij, nl. een erf zonder huis. En ziedaar aldus had hij de grond bijeen, die nodig was om hier een statig herenhuis te zetten. Anno 1722, toen burgemeester Simon Hulshout de Oude al vijf jaar dood was, ver kocht zijn zoon Andreas Hulshout aan Willem van Dijk, „commis ter recher- gie," het woonhuis en de tuin. Maar het huis van burgemeester Hulshout was voorbestemd weer opnieuw een burgemeesterswoning te worden: drie

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1957 | | pagina 12