Metaalgieterij Schiedam ''a importeert geheimzinnig nieuw metaal 233 het gevelteken van de firma Daniël Visser Zoonen, vernield door de jeugd. Het paardje was van zink en zat vol ijzeren stangen; de achterpoten lagen in twintig, dertig brokjes uit elkaar. „Maar wij hebben het klaarge speeld," aldus de heer Kamp, „het was niet gemakkelijk en kostte veel meer tijd dan we verwachtten. Behalve bij de achterpoten, die nieuw gevormd moes ten worden, hebben we de oude brok stukken kunnen gebruiken. Ik heb in het zand een nieuwe vorm gemaakt en het is goed geworden. Het is niet meer te zien, dat het paardje kapot was Bij het uit elkaar halen van het oude paardje, dat bestond uit aan elkaar gesoldeerde onderdelen, vonden de heren in de buik van het paard een briefje, met het volgende opschrift R. Veth, Dordrecht H. Uilenbroek H. van Mastrigt, Zeist 13 Oct. '84." Schiedam is een stad met vele verrassingen. Men dwaalt langs een der vesten, gaat door een onooglijke poort, slentert achter langs de fietsenstalling van een glasfabriek en denkt dat men verkeerd is. Maar nee, een bordje wijst uitdrukkelijk: die kant naar Van Dxdmen's Metaalgieterij Schiedam !|Men keert op zijn schreden terug, ontdekt nog ergens een donkere poort en komt onverwacht terecht in een van die gebouwen, waaraan Schiedam zo rijk is: afgedankte bedrijfsruimte van de gedistilleerd-industrie een brouwerij of een distilleerderij. Dit blijkt dan een bottelarij te zijn en voor het geestesoog van de bezoeker rijst het verleden om hoog: buikige vaten voor de jenever, opgestapeld langs de kant flessen en demijohns in hun tenen bekleding, gereed om achteruit te worden ge sjouwd en op een schuit via de Nieuwe Haven een zegetocht over de wereld te beginnen Maar de bottelarij is al 35 jaar ge leden verdwenen en heeft plaats ge maakt voor een andere industrie. Voor een gieterij van non-ferrometalen. De stichter van 't bedrijf is afkomstig uit Tilburg; hij werkte eerst als bedrijfs leider bij de gieterij Meijer en Steg- mann, maar dat is al heel lang geleden. Omstreeks 1922 is hij voor zichzelf begonnen. De leiding berust thans bij de heren Kamp en Sinoo, jonge men sen, die bezig zijn er iets nieuws van te maken, omdat zij de alleenverkoop hebben voor een heel nieuw produkt, het British Main Metal, dat deskundi gen een gouden toekomst voorspellen... Het paard van Troje De heren Kamp en Sinoo zijn nog maar enkele maanden bezig en het merkwaardigste karwei, dat zij in deze maanden hebben opgeknapt, was de reparatie van De Graauwe Hengst, „Wij krijgen binnenkort onze eerste zending Main Metal aan", vertelt de heer Sinoo. „Het is een bijzonder interessant materiaal. Het laat zich gemakkelijker schaven, boren, draaien en slijpen dan brons, maar het over treft dat materiaal in menig opzicht. Het heeft in het bijzonder een grotere slijtbestendigheid en het soortelijk gewicht is veel minder. Allerlei firma's, zoals de Pluvier Bromfietsenfabriek, gaan het toepassen voor onderdelen, die aan sterke slijtage onderhevig zijn. Het materiaal leent zich bijzonder voor zuigerstangen en tandwielen en in gesinterde vorm ook voor zelfsmerende lagers." -•v

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1957 | | pagina 9