zestig jaar Eendracht 12 ARBEIDERS ALS AANDEELHOUDERS Iedere morgen betreden de aandeelhouders van de N.V. Drukkerij De Eendracht het bedrijf in de Westfrankelandse- straat en gaan aan de slag. Voor zichzelf uiteraard, daar zijn ze aandeelhouders voor, maar ook voor hun collega-aandeelhouders, want de vaste afnemers van drukkerij De Eendracht delen eveneens in de winst. Daarmee is deze oude Schiedamse drukkerij één van de merkwaardigste bedrijven in Nederland. De werknemers zijn aandeelhouders, de vaste klanten ook en dit systeem heeft een bloeiend bedrijf voortgebracht, waarin ieder met plezier en enthousiasme en zelfs met een gevoel van trots werkt. Het was een groots idee, dat de heer M. C. M. de Groot in 1897 in praktijk bracht. Eenvoudig gezegd komt zijn systeem, dat nog steeds uitstekend vol doet, hierop neer: Iedere arbeider deelt in de winst naar verhouding van het loon dat hij verdient. Die winst krijgt hij niet in geld uitgekeerd, maar in aandelen van vijftig gulden. Over die aandelen wordt dividend uitgekeerd, net als bij iedere n.v. Minstens 6% bedraagt die rente, en als de zaken goed gaan is het meer. Het jaar 1955 was een goed jaar. Toen keerde De Eendracht 13% over het loon uit. Voor de vaste klanten bestaat een zelfde regeling, en groeit het aandelenkapitaal te hard in verhouding tot de behoeften van het bedrijf, dan wordt een deel van de aandelen met de laagste nummers uitgeloot en verzilverd. Zo is thans 48% van de aandelen van drukkerij De Eendracht in handen van de perso neelsleden, gepensioneerden of hun weduwen en 52% in het bezit van vaste klanten. Dit systeem is voor 1957 uniek en gedurfd. Voor 1897 was het revolutionair. Toch was de heer M. C. M. de Groot beslist geen wilde barricade bestormer, die het negentiende-eeuwse Schiedam met zijn dromerige grachten en fiere molens op zijn kop wilde zetten. Integendeel. ,,ln die tijd was het gebaar, het werk van de heer De Groot een morele daad", zegt de huidige directeur, de heer J. van Pelt. ,,Het was een ver rassing voor de gehele zakenwereld en het werd een succes voor de heer De Groot en voor allen, die met hem werkten om zijn formule in werkelijk heid om te zetten. Het was geen wonder, dat het een succes werd, want voor ,,M. C. M." was ver trouwen het kardinale punt." Niet voor M. C. M. de Groot alleen, dat bleek ons direct tijdens het gesprek met de huidige directeur. De gedachte van wijlen de heer De Groot werd overgenomen en net zo toegepast door zijn op volger, de heer A. van Pelt, die het op zijn beurt weer doorgaf aan zijn zoon. Deze heeft zijn directeurschap over de drukkerij niet als een erfenis aanvaard, maar veel meer als een sociale taak. Een matglazen raam scheidt de directiekamer van de drukkerij. Duidelijk hoort men in het ruime vertrek het krachtige ritme van de machines. Diffuus valt het daglicht door de glazen wand en duidelijk markeert het 't portret van de heer De Groot, dat op het matglas is aangebracht. Zo staat alle werkers in dit bedrijf nog dagelijks het beeld voor ogen van deze beweeglijke en energieke geest. Immers, De Eendracht is weliswaar de grootste schepping van deze makelaar in ge distilleerd, maar niét de enige. Zijn kantoor naast de distilleerderij was hem te nauw. Hij bruiste over van ideeën en heel Schiedam werd zijn werkterrein. Zijn menselijkheid en zijn gezag brachten in de raad de voorzitters hamer van de toenmalige burgemeester Van Dijk van Mathenesse tot rust als hij pleitte voor de progressieve belastingen; voor de kortere rokken van de vrouw gezonder, want dan kunnen ze minder stof doen opdwarrelen op straat en voor vele sociale verbeteringen. Hij was oprichter en voorzitter van het Volks huis, bedoeld als cultureel centrum voor de gehele Schiedamse gemeenschap, die hier ontspanning en ontwikkeling kon vinden. Toen echter deze ont spanning ontaardde in spelen om geld, dat zelfs door een ernstige waarschuwing van de voor zitter niet meer viel te stuiten, sloot deze het Volkshuis en gaf het de Gemeente ten geschenke als Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Deze in stelling kwam eerst op nummer 57 en daarna op nummer 131 van de Lange Haven, waar zij nu nog is te vinden. Ook de Wereldbibliotheek te Amsterdam heeft veel aan deze grote M. C. M. te danken. Nooit water in de wijn! Hoe komt toch een makelaar in gedistilleerd er bij een drukkerij te beginnen Gingen de zaken dan niet goed? Het waren niet de zaken van de dis tilleerderij, die niet goed gingen, het waren de principes van de meesterknecht van een kleine (Vervolg op pag. 15) M. C. M. DE GROOT

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1957 | | pagina 12