15 zilveren jubileum vieren en dat er dan een klap gaat val lenTis jammer voor u, maar ze nemen pas na dat feest weer donateurs aan. (en ze hebben GELIJK!) De Schiedamse Arbeiders Toneelvereniging „Tot Steun In de Strijd" (die naam is nog een overblijfsel van de klasse- strijd, die we onder de oorlog, naar men zegt, begraven hebben) voerde in Musis Sacrum op „Vandaag is morgen ....met bal tot diep in de nacht. In Arcade hield de wijkvereniging „Het Singelkwartier" een vastenavondbal. „Zij leefden nog langen gelukkig" is het jubileum stuk waarmee de C.J.M.V. toneelgroep O.D.G. in gebouw Irene haar tienjarig bestaan vierde. Er waren wat speechjes, er waren wat blommegies en Ds. Jansen zei dat ie er reuze trots op was dat deze toneel groep in zijn wijk was ontstaan en langzamerhand als „een zendingsgroep" in andere wijken was gaan werken. (O.D.G. betekent: Ons Doel Getrouwwas u zelf nóóit achter gekomen). Zondag 24 februari: De R.K. Toneelvereniging „Bonaven- tura" bracht in Arcade „Welteruste"Het was echter helemaal niet de bedoeling om naar bed te gaan, want na de voorstelling was er een grandioos Carnavalsbal, onder het motto „Agge maer leut et", met een heuselijke Prins Carnaval en een echte „raad van elf".en voor de rest alle soorten neuzen en toeters die maar denkbaar zijn. Voor Hermes D.V.S. was het een mooie dag omdat ze de Apeldoornse voetbalclub A.G.O.V.V. met 30 naar huis konden sturen. Schenk maar eens in, moeder! Met Excelsior gaat het niet zo lekker: uit vijftien wed strijden hebben zij met pijn acht puntjes verzameld. Er zijn nu nog zeven wedstrijden te spelen en „het gaat dus nijpen" Het bestuur „prijst zich gelukkig" (dóet het wel zo n zinnetje, he?) de heer Jan Bens „bereid gevonden te hebben" (hoe vindt u het?) om voortaan het eerste elftal te trainen. Nou maar es kijken. Dinsdag 26 februari: In de kantine van de brandweerka zerne wordt de heer C. Houtman Sr. toegesproken door Ir. v. d. Akker, omdat hij veertig jaar bij Gemeentewerken is en vijfentwintig jaar bij de vrijwillige brandweer. Woorden alleen worden gauw vergeten, daarom was er ook een „cadeau-onder-couvert" bij. „Hoe vond je het bal?" Geen bal an! Als laatste in de strijd verscheen „Comedia" op de planken van Musis. Het is aardig van hen dat ze vandaag speelden, want het was de bedoeling om dat pas 1 maart te doen. De Katholieke Kring had echter zo verschrikkelijk graag de zaal op 1 maart, vanwege een carnavalsfuifen toen zei „Comedia": „goed, we pikken 26 februari...." Natuurlijk, dat kun je „gewóón" vinden, zeggen „zo hoort het onder vrinden"maar ik zie er een verheugend fris tintje „gemeenschapszin" in. Donderdag 28 februari. Het Schiedams Politie Muziekge zelschap heeft in Musis Sacrum het koper laten schallen, het gloednieuwe koper, het koper, hun door de burgerij aangeboden. U weet nog hoe jammerlijk de instrumenten er het vorig jaar voorstonden, met touwtjesen paperclips bij eengehouden, op vele plaatsen gesoldeerd. Dat is allemaal over: schoonBurgerij, de politie dankt u.Wat natuurlijk helemaal niet zeggen wil dat u voortaan zonder achterlichtje kunt rijden! (Vervolg van pag. 12) Schiedamse drukkerij, de heer C. W. Snel, die in gevaar kwamen. Deze drukkerij werd nl. in 1896 overgenomen door een grotere. De meesterknecht kon blijven, mits hij alle verenigingen met een enigszins maatschappelijk karakter, waaraan deze man was verbonden, de rug toe zou keren. Dit te beloven valt de heer Snel te zwaar. Ondanks dreigend ontslag schrijft hij dan ook aan zijn eventuele nieuwe baas: ,,De vrijheid is ons dierbaarder dan het leven. Deze spreuk onzer vaderen tot de mijne makende, zou het mij niet mogelijk zijn de menschonteerende voorwaarde welke gij van mij vergt als billijk te verklaren. Ik heb de eer te zijn Uw dienaQr G w $ne|.. De verenigingen waarom het ging, waren het Werkliedenverbond, het Volkshuis, de kiesvereni ging en de belastingcommissie. De heer De Groot was zó verontwaardigd over het feit, dat de uiterst bekwame meesterknecht met vrouw en kinderen brodeloos dreigde te worden, dat hij aan de toenmalige Schiedamse bladen een ingezonden stuk over deze geschiedenis stuurde. Hij besloot zijn artikel: Beproefd zal worden met Snel als meesterknecht een drukkerij op te richten, indien die bij nauw keurig onderzoek levensvatbaar schijnt. Belang rijke steun is reeds toegezegd. Het plan bestaat de overwinst op verstandige en billijke wijze tusschen arbeid en kapitaal te verdeelen. Schiedam, 2 Dec. 1896 M. C. M. DE GROOT In maart 1897 kon toen de drukkerij een keurig drukwerkje uit laten gaan. In sierlijk cursief stond Ik heb de eer U kennis te geven, dat ik, met den heer G. W. Snel als meesterknecht, een Boek- en Handelsdrukkerij heb opgericht in het pand Ooievaarssteeg No. 8. Met ervaren en ijverig personeel, welks belang nauw aan dat der zaak verbonden is, met de nieuwste machines en letter soorten, mag ik een in allen deele uitstekende bediening toezeggen. Mij voor Uwe orders aanbe- velend' Uw dienstw. dienaar M. C. M. de Groot. Snel kreeg één volwaardige drukker naast zich en voorts een leerjongen. Nog geen half jaar later werkte er al vier man personeel. De Eendracht bleek levensvatbaar. Dertien aandeelhouders had den toen reeds f 5.150,— bij elkaar gebracht. De leidende man van de drukkerij, de heer De Groot, zag de persoonlijke omgang met zijn werk nemers als allerbelangrijkst. Maar, zo zei hij, er mogen niet op één schip twee kapiteins zijn. Hij was kapitein op het schip De Eendracht tot 1932. Toen gaf hij het roer in handen van de procuratie houder, wijlen de heer A. van Pelt, die de moeilijke opgave had het schip door crisis en oorlog heen te loodsen. De heer De Groot is 75 jaar geworden. In 1935 stierf hij. De heer Van Pelt heeft tot 1952 de directie gevoerd. Thans heeft de heer J. van Pelt de leiding van dit merkwaardige Schiedamse bedrijf, waar stakingen nog nooit zijn voorgekomen en waar personeels verloop niet bestaat. TINEKE T. MEIJER

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1957 | | pagina 15