De Schiedamse Gemeenschap vakantiespreiding - spreiding vakantiefeest <By ORGAAN VAN DE STICHTING DE SCHIEDAMSE GEMEENSCHAP JAARGANG 9 - No. 1 - MAART 19S7 cüakantieópreiding. Behoeft het begrip nog nadere toelichting? Wat nog maar luttele jaren geleden een vrome wens leek nadert thans ondanks de stabiliteit van schoolvakanties en de topdrukte in de bouwvakkenweek meer en meer de verwerkelijking. Ook in onze stad tekent zich de laatste jaren steeds duidelijker een zekere spreiding van de vakanties af, vooral onder diege nen die niet met kinderen rekening behoeven te houden. Nauw verweven met deze ontwikkeling is het feit dat thans nagenoeg iedereen zich de allerminst overbodige weelde van een week-vrij- van-sleur-en-dagelijkse-beslommeringen kan ver oorloven. Door de aanzienlijke uitbreiding en generalisering van de secundaire arbeidsvoor waarden en door de toenemende samenwerking in winkeliersorganisaties is aan het begrip vakantie de bijgedachte van „luxe voor de happy few" ontnomen. Maar daarmee is het eigenlijke motief, dat zeven jaar geleden aanleiding was om de vakantie feesten in te stellen, grotendeels vervallen. Voor de S.G. ligt in het vermaken van thuisblijvers of doorwerkers gedurende een bepaalde week, die als compensatie voor vakantie zou kunnen gelden, geen taak meer. Andere kritische overwegingen inzake het vakantiefeest, die tot een verrassende uitkomst leiden, zijn de overstelping van jeugd én volwassenen met een te grote hoeveelheid attracties in een te kort tijdsbestek van negen dagen; de onberekenbare factor van het weer, welke de organisatoren gehouden aan die onverbiddelijke tijdslimiet meermalen parten speelde; en voorts de karige keuze aan gezel schappen, die (alweer) binnen die beperkte periode beschikbaar zijn. Traditie mag niet in sleur ontaarden vandaar dat er in de boezem van de Schiedamse Gemeen schap ernstig naar andere mogelijkheden wordt gezocht om het vakantiefeest, dat men toch niet geheel wil missen en dat in de „cultuurarme" en voor de jeugd bindingsloze zomertijd geenszins zinloos is geworden, op andere leest te schoeien. Gedacht wordt aan een spreiding van de evene menten over de drie zomermaanden, maar met een hoogtepunt in augustus. Men zou zo ge makkelijker kunnen aansluiten bij actuele ge beurtenissen en een openluchtattractie bij slecht weer kunnen uitstellen. Het zijn nog maar ge dachten, die, zouden ze verwezenlijkt worden, ongetwijfeld ook hun moeilijkheden zullen mee brengen. Maar moeilijkheden zijn er om over wonnen te worden en het idee verdient zonder voorbehoud nadere overweging. EV. De Schiedamse Gemeenschap! Een treffender bijschrift dan de titel van ons blad zelf ware moei/ijk te bedenken geweest. Immers ook dit is een Schiedamse gemeenschap. Ook hier, op dit zouden we mogen zeggen bijna typisch? Schiedamse straathoekje van Nieuwstraat en Korte Achterweg worden gedachten en ervaringen uitgewisseld en wie zal zeggen hoe cultureel? Zou het over de nieuwste aanwinst van ons Museum gaan of over een pasgekochte plaat van Johnny Jordaan? Of simpelweg alleen maar over de stijgende prijzen bij kruidenier en melkboer? de voorplaat

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1957 | | pagina 5