Schiedamse Gemeenschap gemeenschapsleven 6 Bureau: Plantage, Schiedam, tel. 68043 Ere-voorzitter: mr. J. W. Peek, bur gemeester van Schiedam. DAGELIJKS BESTUUR: M. HolIvoorzitter; F. A. de Wolff, secretaris; A. de Groot, penning meester; G. W. van Bergen Walra ven, K. J. Heijboer, A. L. J. Kunze, mr. H. A. M. Roelants, leden. BESTUURSRAAD: N. J. J. van Baarle, J. T. M. Bertels, A. S. H. A. Blaisse, M. den Boer-Bijl, C. Brunt, ir. W. E. Hoek, L. Kamp, C. Landsbergen, E. A. Leenderts, mej. A. E. D. Noordegraaf, W. C. Oranje, A. M. Sunderman, B. Vin cent. REDACTIE-COMMISSIE: M. Hol I, P. Groenendaal, B. Vincent, en W. O. Duys. Eindredacteur: B. Evenhuis. Aan dit nummer werkten mee: Gijs Berkelaar, W. O. Duys, B. Evenhuis, J. A. M. Everwijn, Pierre Janssen, B. Kedde, Tineke T. Meijer, Sebastiaan en P. C. Visser T Foto's, tekeningen: Octave de Coninck, B. Evenhuis, Gem. Archief en J. van der Hoeven. INHOUD: pag- Vakantiespreiding - spreiding vakantiefeest 5 Bij de voorplaat 5 Gemeenschapsleven 6 S.G.-Toneelwedstrijd 78 Wietje Kwetter8 Mijn kleine stad9 Oud Schiedam III1011 Zestig jaar De Eendracht 12 Uit het Museum13 Burgerdagboek 1415 Overneming van artikelen of foto's, ook van gedeelten, slechts toegestaan met bronvermelding. ABONNEMENTEN: f 3 per jaar of f 0,35 per nummer, voor buiten Schiedam f 3,25 (giro 549934 t.n.v. De Schiedamse Ger meenschap). ADVERTENTIES: N.V. Kon. Ned. Boekdrukkerij H. A. M. Roelants, Lange Haven 141 Schiedam, tel. 69300. Giro 5858. Cultuur-beperking Het culturele leven van Schiedam, al zoveel jaren gehandicapt door het nijpende gebrek aan goed-geoutilieerde zalen, zal van nu af aan twee nieuwe problemen het hoofd moeten bieden. In de eerste plaats heeft de directie van het Passage-theater besloten de huurprijs per avond met niet minder dan f 100,te verhogen en nóg ingrijpender is het besluit van de fiscus, om voortaan 4 omzet belasting te gaan heffen wanneer avonden of uitvoeringen voor beta lende bezoekers worden georganiseerd. Wat die hogere huur van het Passage-theater betreft.het zal nu voor vele verenigingen onmogelijk worden van dit gebouw gebruik te maken voor het geven van toneel-, gymnastiek- of harmonieuitvoeringen. Niet minder zwaar getroffen zijn de Schiedamse Kunstkring, de Katholieke Kring en Toonkunst, die tezamen ongeveer twintig donderdagavonden voor hun rekening namen. Ware het alleen die hogere huur, dan zou daar misschien nog een financiële mouw aan te passen zijn door hogere con tributies of wat dan ook. Maar nu bovendien van de broodnodige inkomsten opeens 4 in de fiscale portemonnaie moet worden gestort, vragen wij ons ernstig af wat de consequenties zullen zijn. Men hoeft waarlijk geen penningmeester in het verenigings leven te zijn om te beseffen dat er grote bezorgheid is. Het woord „bestedingsbeperking" ligt de laatste tijd iedereen in de mond bestorven, maar dat er nu óók van cultuur-beperking sprake is lijdt niet de minste twijfel. Tippelen in het donker Om dit intieme Gemeenschaps-hoekje niet louter en alleen in mineur te houden, gaan we nog graag even terug naar die ge denkwaardige avond van de 14e februari, toen de Motorclub Schiedam voor de tweede maal een Valentijn-Puzzel-Looptocht organiseerde, die 160 tippelgrage stadgenoten weer voor enorme, maar bijzonder plezierige moeilijkheden stelde. Wat is Schiedam toch een donkere stad! Wie geen zaklantaarn had kon eigenlijk al direct zijn hoop op een prijs laten varen maar ach, al die taarten en rollades en bonbondozen en bloemen waren ook niet het belangrijkste. Het ging om de sfeer en de spanning en daaraan was niet het minste gebrek. „Na poort rechts...." en „na hoedenfabriek links"zoek het maar uit, zei de 70-jarige F. H. Bakker die er evenveel schik in had als Harry Spermont, die pas 5 jaar was en buiten mede dinging meetrippelde. Enfin, iedereen kwam toch behouden weer te voorschijn uit de doolhof van Baan, Grofbaan en Achterweg en hoe die oude straatjes nog meer heten. En toen de uitslag laat in de avond in Musis Sacrum bekend werd gemaakt, kon Motorclub-voorzitter C. Wassenaar een pluim steken op de hoeden van N. Vermaas, Mej. N. Verboom, J. Butter en Mevr. W. Vermaas, die alle vier zónder strafpunten het parcours hadden afgelegd. Volgend jaar wéér, dat was de wens van élke deelnemer aan deze geslaagde tocht, die tot in de puntjes op touw was gezet!

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1957 | | pagina 6