S.G. toneelwedstrijd 7 TERUGBLIK OP DE Een stukje nabeschouwing is er gevraagd over de toneelwedstrijd, die onder auspiciën van de Schiedamse Gemeenschap in Musis Sacrum' vreedzaam is uitgevochten. En waarom zouden we dat verzoek niet inwilligen? Vooral, omdat Schiedam nog altijd een extra plaatsje in onze memorie inneemt. Want Schiedam doet me nog altijd denken aan de eerbiedwaardige figuur van burgemeester Honnerlage Grethe, aan de goedmoedige mr. M. M. van Velzen, toen nog nauwelijks toe aan zijn politieke carrière. Aan Simon A. Maas. En naar ik meen was in die periode de toneelgroep .Utile Dulci' al bezig roem te vergaren, plus pecunia voor allerlei lief- en weldadigheden. Ach ja, waar is de tijd van '18—'20 gebleven, toen ik op de Lange Haven een splinternieuwe fiets kocht en er linea recta mee in de diepte ge plonsd zou zijn, als niet de rijwielhandelaar- himself nog tijdig een slipje van mijn colbertje had gegrepen. Hij zou anders naar zijn geld hebben kunnen fluiten. Een vergelijking van toen met nu is bijna niet mogelijk. Een van de weinige dingen, die, blijkens ervaringen tijdens de toneelwedstrijd opgedaan, gebleven zijn, is het volksdialect van enkelen. Nog altijd zijn er Schiedammers, in wier alfabet de H als beginletter niet schijnt te bestaan. Daar komt dan nog bij, dat men een ongerechtigheidje van de grote buur is gaan lenen, zodat we ook al hoorden spreken van ,,ik geeft" en ,hij heb" en ,,ik hebt het boek in de kast gelegen". Dat in verscheidene clubs de strijd tegen de taaionzuiverheid is aangebonden, verdient met ere vermelding. Maar soms vervalt iemand dan in een ander uiterste en gaat hij in woorden als „beneden" en „komen halen" de uitgang ,,-en" zodanig beklemtonen, dat het is alsof men er speciaal de aandacht voor wil vragen. Op die manier worden we geconfronteerd met schools heid en onnatuurlijkheid, hetgeen óók niet de bedoeling is. Men zal o.i. goed doen hier het juiste midden te kiezen. Als we dan in dit verband één tipje van de be oordelingssluier mogen oplichten, dan willen we er op wijzen, dat zuivere taal op het toneel be halve bij „uitspraak" ook terdege aan bod komt bij het beoordelen van de figuur als zodanig. Want niemand kan geloven met intelligentie, laat staan met intellect te doen te hebben, als de betrokken speler of speelster grove taal- en stijlfouten gaat gebruiken, die niet in zijn tekst staan, maar die in het leven van alledag zijn (of haar) eigen vocabulaire blijken uit te maken. Een van de allereerste voorwaarden, die de mogelijkheid zal dienen te scheppen om tot een verantwoorde vertoning te komen zeker als het een wedstrijd betreft is de juiste figuren met de juiste talenten te hebben voor alle rollen. In een enkel geval heeft het er wel eens de schijn van, alsof men dit bagatelliseert. Soms is het, alsof men wat al te simpel aldus redeneert: er zijn in dit stuk vijf dames nodig en vijf heren; die hébben we, dus.... spelen maar. ledereen moet kunnen begrijpen, dat men b.v. voor een handig, succesvol directeur over iemand moet beschikken, die op de planken deze eigenschappen qua figuur en optreden kan waar maken; en dat men niet zonder meer onverschillig welke dame kan presenteren als het knappe jonge meisje, dat de harten van enkele mannen in vuur en vlam zet. In al dergelijke gevallen kunnen spelkwali- teiten pas op de tweede plaats komen, omdat men allereerst in een figuur moet kunnen gelóven. Onomwonden mogen we zeggen, dat de Schie damse Gemeenschap met het initiatief voor deze wedstrijd een gelukkige greep deed. Zeker, men kan ook op andere wijze proberen het peil van het amateurtoneel omhoog te brengen, maar het één behoeft het ander niet uit te sluiten. Hier was de stimulans aanwezig voor een speciale voorstelling, die tevens een krachtmeting met de concurrentie inhield en waarbij men harder dan gewoonlijk moest studeren. Dat was de éne kant van de zaak. De andere was, dat het hier niet, zoals bij een gewone wed strijd, eigenlijk alleen „om de knikkers" ging. Want de jury heeft haar taak zó mogen opvatten, dat zij in bepaalde gevallen ook wenken kon geven, die lering inhielden en derhalve voor de toekomst van nut kunnen zijn. Al was de deelname niet overweldigend een goed idee heeft dikwijls een aanlooptijd nodig om erkenning te verkrijgen representatief voor het Schiedamse amateur-toneelwezen is deze krachtmeting van zes clubs ongetwijfeld ge weest. Of het nu toeval was of geluk, één ding is komen vast te staan, n.l. dat Schiedam niet alleen veren igingen-met-voornamel ij k-goede-bedoelingen rijk is, maar groepen bezit in de opgaande lijn van goed, beter en best. Zonder namen te noemen zouden we kunnen zeggen, dat er gelukkige coïncidentie! twee derde, twee tweede en zelfs twee eerste klassers uit de bus zijn gekomen. Uitgaande van de stelling, dat analyse het best

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1957 | | pagina 7