ROEIEN met de denten die {e lu'êt Roeien met de riemen die je hebt! Ja, dat hebben de gebroeders Gijs, Willem en Jan van der Horst wel gedaan in de beginperiode van hun in 1923 opgerichte roeiersvereniging. Want in die tijd stonden zij met hun drieën en dat betekende ,alIe hens" aan dek. Zij kwamen op de gedachte om hun tijd tussen het lossen van de schepen goed te be steden met het los- en vastmaken van vaartuigen. Het bootje waarmee zij ook uit vissen gingen was hun eerste uitrusting en zo begonnen zij, afgaande op de berichten van aankomende en vertrekkende schepen die zij van de Havendienst kregen, hun nuttig werk. Bij het ,,Schrei-huis" aan het Hoofd was de eerste post van deze roeiersvereniging V.I.O.S. Later verhuisde de post naar de Spuisluis bij de Wilhelminahaven. Een drukke tijd maakte de Wilhelminahaven mee, vooral in de jaren 1926, wegens de grote kolenstaking in Engeland en de jaren 1929 en 1930 wegens het havenconflict in Rot terdam over de tarieven. Meer dan negen stel boei en waren toen vaak bezet. Het bedrijf is nog steeds in handen van de „roeiers" gebleven, al is het aan tal leden uitgebreid. Tegenwoordig behoeft er ook geen fietstocht door de stad te worden ondernomen om alle roeiers bij elkaar te trommelen. De moto risering is ook een grote verbetering. De vloot be staat uit drie motorboten en een vierde is in de maak. Bovendien houdt men nog twee roeiboten in reserve. De V.I.O.S.-groep assisteert ook de mannen van Wilton bij het verhalen en meren van schepen. Men ziet op een van de tekeningen de steiger met de V.I.O.S.-vloot. Het huisje van de roeiers moet 54 hier verdwijnen en zal vervangen worden door een nieuw, dat zijn plaats zal krijgen dichter bij de Spuisluis. De Spuihaven aan de zuidoostzijde van de v.m. zweminrichting gaat verdwijnen. De watersportvereniging De Nieuwe Waterweg zou worden verplaatst naar een haventje bij het Bal- kengat, maar de zeilers vrezen moeilijkheden. Im mers, wanneer de nieuwe spuisluis in werking komt zou er te veel schade kunnen ontstaan aan de zeil schepen, reden waarom men naar rustiger water zou willen verhuizen. Het gevaar dreigt nu dat Schiedam op deze ma nier zijn watersportverenigingen kwijtraakt, als er niet tijdig een oplossing wordt gevonden. Als herinnering aan de situatie bij de oude Spui sluis bied ik u op de andere tekening een afbeel ding van het aardige haventje met zijn bootjes, lad dertjes en paaltjes. In de volksmond heette dit plekje Palembang en ik moet als oud-lndischganger toegeven dat het assiocaties opwekt aan de paal woningen langs de Moessi. Het zal voor iedere Schiedammer wel duidelijk zijn dat de achtergrond op de tekening de Wilhel minahaven voorstelt. OCTAVE DE CONINCK.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1957 | | pagina 10