voor het laatst aan de Damlaan! 56 ZEGT MEN CRICKET, dan denkt men aan de Damlaan en dat is begrijpelijk, want het Hermes-veld is de bakermat van het Schiedamse cricket en nu Hermes voor het laatste seizoen het vertrouwde Schuttersveld zal bespelen, zal er straks bij de allerlaatste wedstrijd menig oudere een droevig gevoel krijgen. Immers, op dit terrein ligt 73 jaar crickethistorie. Doch de tijd gaat voort en het oude veld zal moeten wijken voor de stadsuit breiding. ...dit seizoen voor het laatst cricket aan de Damlaan. De gebroeders Tuil, die omstreeks 1884 een cricketspel cadeau kregen,zullen wel nooit hebben bevroed, dat cricket aan de Damlaan een begrip zou worden, want dat cricketspel is eigenlijk de aanleiding geweest tot de oprichting van Hermes. In juli 1884 werd het Schuttersveld aan de Damlaan gehuurd. In het begin verkleedden de leden zich achter het deksel van een aangekochte spoeling- kist, waarin ook stumps, bat en bal werden opgeborgen. Later werd deze kleedgelegenheid beter en kwam er langzamerhand een behoorlijke accommodatie langs het veld. Van 's ochtends elf tot aan het vallen van de avond waren er en zullen er ook dit laatste seizoen talrijke bezoekers langs het veld zijn, niet alleen op de tribunes, maar ook uit alle huizen met ramen en op de hoge stoepen van de huizen, die een prachtige staantribune vormen. De bezoekers van het veld kunnen van de over dekte tribune af het spel altijd goed gadeslaan, omdat het speelveld eigenlijk veel te klein is. Vandaar dat de pitch dicht bij de tribune ligt en er slechts van een kant gebowld wordt. Er heerst altijd een gezellige drukte en vooral op de staan tribune is het een leven van belang. Daar zit de jeugd, gewapend met potlood en papier, om de cijfers van de bowlers en de runs van de batsmen op te tekenen. Spelers van de thuisclub wel te verstaan, want alleen die spelers kennen zij. Van de bezoekers noteren ze niets, hoe sneller die van de mat verdwijnen, hoe liever het hun is! Applaus is er altijd volop en groeit uit tot een wild enthousiasme als één van de freehitters, als Tettelaar en vroeger Offerman, loskomt en een vieren- of zessen,,regen" het gevolg is. Door dit laatste is er op de Damlaan een ongeschreven wet gemaakt. Per seizoen worden nl. heel wat zessen geslagen en daardoor sneuvelen op de Damlaan heel wat ruiten. De bal, die in een van de huizen verzeild is geraakt, is binnen enkele minuten weer in het spel, want de bewoners weten, dat Hermes alle schade aan ruiten en eigendommen vergoedt en bovendien een premie geeft voor het terugbezorgen van de weggeslagen bal. De ondervinding heeft nl. geleerd, dat het voordeliger is een premie te betalen, dan een nieuwe bal te kopen. De Damlaan houdt ook nog een Nederlands record. Op dit terrein sloeg Jan Offerman nl. in juni 1935 tegen Rood en Wit 240 runs not out. Deze prestatie is door geen enkele speler in Nederland geëvenaard. Zijn innings bevatten niet minder dan tien zessen en dertig vieren! De intieme sfeer, die altijd op het oude Schutters veld geheerst heeft, zal op het nieuwe complex wel nooit zo komen te heersen, doch dat neemt niet weg, dat zowel Hermes als S.V.V. daar een aantal zeer bijzondere velden krijgt. De meeste terreinen zijn reeds gereed, alleen de accommodatie ontbreekt nog. Reeds zijn er enkele velden door de lagere voetbalelftallen van Hermes in gebruik genomen. Met deze velden is weer een stukje van Schiedams groene gordel gereed gekomen en reeds kunnen de inwoners van onze stad een wandeling maken, die via de sportvelden aan de Oudedijk dwars door het recreatiegebied loopt, om langs het nieuwe zwembad en het complex Poldervaart door Spieringshoek weer in de bebouwde kom te komen. H. NIEUWENDIJK

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1957 | | pagina 12