zi{n diukkeü( maakte Melkman kunst welken Blief uit l\et llluieum 57 BIJZONDERE EXPOSITIE - EIND MEI OPEN Beste Willem, Als je dan met alle geweld uit Schiedam weg wilt, zei de conservator met iets bitters in zijn stem en even een trekje om de mondhoeken, als je dan met alle geweld naar 't Gooi wilt, wel, weet je wat je dan doet? Dan ga je maar, zei de conservator. En dan wens ik je veel goeds ginds. Maar, oh Duys, aan Willem blijf ik mijn museumbrieven schrijven, en mocht jij ze niet lezen, dan leest allicht een ande re Willem ze, te weten Willem Drees. Ook een vriendelijke man, al istie misschien wel een béétje kalmer dan jij, goede Duys. Het nieuws van de afgelopen maand uit ons museum was: drukte met exposities en gelukkig ook met bezoekers. Ik mag er tussendoor misschien wel eens even op wijzen, dat de entree, die ons museum heft, zegge en schrijve een kwartje voor volwassenen en een dubbeltje voor kinderen, behoort tot wat men bij opruimingen „lachwekkende prijzen" noemt. Niet temin bestaat er nog een mogelijkheid, om gratis het museum te bezoeken, en wel als je lid wordt van de Vereniging van Vrienden van het Museum. Dat kost je een rijksdaalder per jaar en nu is het belangrijke van die twee en een halve gulden, dat ze voor een deel gebruikt worden om kunstwerken voor het museum te kopen. Zowel museum als be zoeker profiteren dus van het lidmaatschap. Binnen kort zul je wel eens uitvoeriger in de bladen kunnen lezen, welke kunstwerken er alzo dankzij de Ver eniging in het museum zijn beland en dan zul je, denk ik, net zo (blij) verrast zijn als ik. Aan onze kassa kun je je steeds als lid melden. Hopelijk zie ik veel jongeren op de jeugdherden- king van Michiel Adriaenszoon de Ruyter, die het museum op maandagavond 20 mei organiseert. Daarvoor zijn alle Schiedamse jeugdverenigingen uitgenodigd en alle niet in verenigingen opgenomen jongeren zijn ook welkom. De burgemeester opent Zoon van een dierenarts hield Werkman veel van paarden. Hij heeft prach tige series druksels" aan ruiters en paarden gewijd. Dit is een van zijn litho's (steendrukken) met dit mo tief. Men ziet wel hoe sug gestief met krachtige lijnen de figuren op de steen gebracht zijn. n die bijeenkomst en onze archivaris, de heer P. Kuyer, zal op deskundige maar niet vervelend- geleerde wijze iets over onze grootste vlootvoogd, onze geschiedenis ter zee en ook over die onbeken de ongenoemden, namelijk het gewone bootsvolk, vertellen. Historische helden, dat zul je met me eens zijn, blijven meestal schimmen, soms zelfs niet meer dan namen voor ons: op die avond willen we proberen, van de schim De Ruyter een m e n s te maken. Dat hoogmoed voor de val komt is me bekend, hou daar maar over op, maar een beetje trots, in ieder geval erg blij ben ik met de tentoonstelling, die op 23 mei (donderdagavond) in het museum opengaat. Dat is een tentoonstelling van de op 10 april 1945 door de nazi's gefusilleerde drukker- schilder Hendrik Werkman. Deze Groningse kun stenaar-middenstander, deze stille, uiterst beschei den, dromerige man behoort tot de belangrijkste kunstenaars, die ons land de eerste helft van deze eeuw heeft opgeleverd. Ik denk, dat hij dat zelf niet heeft beseft want hij stond daar op zijn druk kerij „maar wat te doen" met drukinkt, met blok ken, lijnen en letters, met de inktrol en met allerlei andere instrumenten, die eigenlijk helemaal niet voor „kunst" bestemd zijn. In hem verschijnt een „amateur", een werkelijke dilettant, die door de rijkdom van zijn geest en hart tot zeer indrukwek kende, zeer zuivere creaties van het puurste kunst gehalte in staat is. Het is echt niet overdreven als ik je zeg, dat zijn werk een betoverde en betove rende wereld van kleuren en vormen ontsluit, een droomwereld, waarin lettertekens even „mense lijk" worden als vrouwen, als kinderen, als ruiters en paarden. Werkman was „abstract" en figura tief, beurtelings, en in beide „werelden" zonder nadrukkelijke krachttoeren een meester, wiens invloed op menig jong kunstenaar van na de oorlog zeer levend is. Zijn tentoonstelling duurt een maand en er verschijnt een, naar ik hoop, fraaie catalogus van. Bij iedere expositie zie ik je graag, Willem, maar bij deze toch wel heel in het bij zonder. „Het handboek van de wielrijders" hou je nog van me te goed en weet dan voorts dat ik als steeds ben je zachtmoedige maar daarom niet minder hardvochtige (op het roken in museum zalen) vriend, de conservator PIERRE JANSSEN.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1957 | | pagina 13