GROENOORD %utem&ad men cecceatiemeqelilkkeid 51 GROOTS VAN OPZET Het diepe bad, alias wedstrijdbad, met de startblokken op de voorgrond. Goed komen de fraaie kleurschake ringen van het achter liggende terras tot uiting. IN HET NIEUWE openluchtzwembad in Kethel, dat voortaan bekend zal zijn als het Zwembad Groenoord, géén last van vervuiling door stookolie, zoals in het zwembad aan de oever van de Maas. Toch heeft ook Groenoord niet een eeuwig zuiver oppervlak. De wind waait allerhande verontreiniging in de drie bassins; met somber weer is er de neerslag van de raffinaderij van Pernis en altijd zullen de zwemmers, ondanks de waadgoten en andere voorzorgsmaatregelen, grasjes en pluisjes aanvoeren, die een gevaar vormen voor de zuiverheid van het zwemwater. Maar hier in Groenoord beschikt men over de technische installaties voor de zuivering. Men kan het filtergebouw met zijn terrasjes voor de dorstige zielen rustig beschouwen als het hart van dit ultra moderne zwembad. Anderen hebben in deze dagen de drie bassins bezongen, waar men thans naar hartelust ploetert en crawlt, maar wij zouden u mee willen voeren naar de schemerdonkere kelders De landelijke omgeving, waarin Groenoord is geplaatst, komt op deze foto van de springtoren goed tot uiting. Over enkele jaren zal Groenoord zijn naam meer eer aandoen: dan zijn de bos schages hoger opgegroeid en zal de wind minder vrij spel hebben dan thans. met hun pompen en waterreservoirs, zonder welke het niet mogelijk zou zijn hier dag aan dag duizen den zwemmers een waarlijk verfrissend bad te laten nemen. Hier is ook de tank, waaruit een desinfec terende chloorverbinding komt, die aan het water wordt toegevoegd. De tien filterpompen hebben gezamenlijk een waterverplaatsing van 1600 ku bieke meter per uur. Ze zullen wel nooit alle tege lijk ingeschakeld worden; in elk geval is de instal latie echter in staat de 2600 kubieke meter water uit het wedstrijdbassin in acht uur tijd door de filters te jagen en aldus te verversen. De beide andere bassins worden sterker verontreinigd en moeten vaker worden ververst. Dit maakte het nodig twee filtersystemen te ontwerpen, één voor het wedstrijdbad en één voor de beide andere bassins. Zuiveringsproblemen Van tijd tot tijd zullen de filters moeten worden gereinigd, want door het zich afzettende vuil wordt de filtersnelheid geringer. Men perst er lucht en leidingwater doorheen en voert het vuile water af; overigens was ook dit een probleem, want men ligt hier ver van het pompstation en van de stedelijke riolering; bovendien ligt de kelder voor het filter- water beduidend lager dan deze riolering. Om bij het spoelen niet te veel in eens te vragen van de waterleiding, zodat de druk vermindert of zelfs geheel wegvalt, heeft men een reinwaterkelder.die met behulp van een vlottersysteem automatisch op peil gehouden wordt. Zijn de filters schoongespoeld dan belandt het gebruikte water in de dieper ge legen vuilwaterkelder, van waaruit het dan weer naar een put wordt opgepompt, die zo hoog ligt, dat het water gemakkelijk naar de gemeentelijke rioleringen kan afvloeien. De verontreinigingen, die ertoe leidden dat het oude zwembad als zwemgelegenheid werd afgekeurd, komen bij Groenoord niet voor. Als aan het einde van dit sei zoen de 200.000ste bezoeker de controle passeert, zal hij in de bassins nog prachtig zuiver water vinden. Het zwembad, dat hier op zo moeilijke bodem is gebouwd

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1957 | | pagina 7