ZWEMBAD AAN DE HAVENDIJK lyet tióuuid m: i rr 53 HOE HET WAS, DAT Bij de foto's: Gekostumeerd zwemfeest van 2 september 1918, waarschijnlijk georganiseerd door de Schiedamse Zwemclub. De polowedstrijden, waarmede S.Z.C. in die dagen een goed figuur maakte; op foto II het eerste zeven tal van deze club in 1919. Voorste rij (zit tend) van links naar rechts: Jan Beunder, Gé Stahlie en Thijs Jurgens. Achterste rij: Piet Dubbeld, Maarten Oranje, Wim van Vlaardingen en Wim Bongers. ZO GRAAG ga ik in mijn gedachten terug naar de uren, die ik veie jaren geleden na schooltijd in het gemeentelijke zwembad aan de Havendijk, dat nu historie is geworden, doorbracht. Nadat de lessen op de lagere school aan het Oude Kerkhof waren beëindigd, liep ik met enige schoolmakkers op een drafje via de Grofbaan, over de oude Koemarktbrug, langs het voormalige postkantoor, door de Oranjestraat met zijn prachtige kastanje bomen, langs de rustige Nieuwe Haven, door de Schoolstraat en het Volkspark naar het ons zo vertrouwde zwembad. Na zo'n holletje was het dan een wedstrijd wie het eerste een duik nam in het Schiedamse Maaswater. En hoevelen waren dat in de loop der jaren die hier hun jonge licha men in dit water kwamen sterken? Hein in 't Hol, de zwemmeester, moest er wel eens met zijn stentorstem en stok aan te pas komen, wanneer er al te veel met het natte zand naar de zwemmers werd gekogeld. Jan Paulus, een robuuste ex-zeeman, voor wie ik veel bewondering had, was de suppoost, die mij aan de hengel de zwemkunst bijbracht. Dank aan deze man, die mij op 12 september 1919 het zwem diploma deed veroveren, waaronder de noot staat te lezen: ,,De suppoost van de gemeentelijke zweminrich ting aan de Havendijk raadt den ouders tevens aan in het belang van den zwemsport zoowel als in dat van den zwemmer, hem lid te doen worden van de Schiedamsche Zwemclub". Het getuigschrift is getekend door deze man, die altoos zo krachtdadig met een roeiboot assisteerde bij de drie-kilometer wedstrijden door de Schiedamse havens. Welk een genot bood ons de ietwat glibberige Het zwembad aan de Havendijk bezat een prachtige springschans. springplank in het diepe, waarvan we achter elkaar als kikvorsen afsprongen. En wat smaakten na afloop van zo'n zwempartij de koeken van Kee Larooy aan het.Spuihaventje! Hoe konden we genieten van het schoonspringen van Piet Dubbeld, de grapjes van Piet de Bruin, de schallende lach van Sitton, wanneer een eer biedwaardige kale knikker onder water werd ge drukt. Vele zwemlustigen zullen in de opening van het nieuwe bad Groenoord zeker aanleiding vinden om nog eens terug te denken aan de prettige en verkwikkende uurtjes, die zij in het bad der ge meente aan de Havendijk mochten doorbrengen. En vooral de ouderen onder de zwemmers, want dergelijke ruime en in de vrije natuur gelegen zwembaden zag men in vroeger tijd niet zoveel. Hulde aan de Schiedammers, die daartoe het initiatief namen en blijk gaven een vooruitziende blik te bezitten door (toen vrij zeldzame) mogelijk heden te scheppen voor gezonde recreatie in de vrije natuur. M. TIMMERMANS. (Hillegersberg)

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1957 | | pagina 9