HET INDUSTRIETERREIN REWESTEN DE SCHIE n aac eens kceim qcaaódenj dcaaien nu machines! ,,4iet gaat kiei attentaat zo soepet" et industriële leven van Schiedam heeft de laatste jaren talrijke uitlopers gekregen in de Nieuwlandsche Polder, in de wandeling gewoonlijk aangeduid als het industrie-terrein bewesten de Schie. Het is een heel nuchtere bezigheid, het bouwrijp maken van een weidegebied om het groeiende industriële leven de nodige levensruimte te geven. Tien jaar geleden graasden er nog koeien in die polder en kon de jeugd er slootje springen. En nu draaien er machines en vinden er tientallen, ja honderden Schiedammers en velen van buiten onze stad een bestaan in bedrijven, die een bekende klank hebben in de Maasdelta. Pieterman, Vita Nova, Manometerfabriek, Scheffers, V.AM., Schmitt we noemden er slechts enige van een rij bedrijven, waarvan de produkten tot ver buiten de stad bekendheid en waardering hebben verkregen. Ook van buiten Schiedam ves tigden zich ondernemingen in dit industriegebied. „Het gaat hier allemaal zo soepel," verklaarde ons een Rotterdamse onderne mer, die deze maand zijn nieuwe fabriek zou betrekken. Onze egsman is een van de firmanten van het construc- iebedrijf W. J. Verbakei Zoon, welke onder neming in 1869 in Rotterdam-Kralingen werd gesticht. Wanneer mgn zo lang in de Maasstad is gevestigd, kost het wel moeite om de vertrouwde stad te verlaten. „De soepele medewerking van de Schiedamse gemeentelijke instanties is werkelijk opvallend," aldus de heer Verbakei, terwijl hij tevreden zijn fabriekshal in aanbouw inspecteerde. Dergelijke optimistische klanken kan men meer beluisteren in de kring van Schiedamse zakenmen sen, die hun heil in het industriegebied hebben gezocht. Baggerspecie uit de Wilhelminahaven Terwijl, in de nieuwe fabrieken honderden Schiedammers werken voor een goede boterham, worden enige tientallen meters verder tiendui zenden vierkante meters weiland geschikt gemaakt voor de vestiging van weer nieuwe industrieën. Nu staan er nog borden, die eventuele onvoor zichtige wandelaars waarschuwen, dat het gevaar lijk gebied is. Als alles goed gaat, zullen daar over enige jaren wellicht ook fabrieken en bedrijfshallen zijn gevestigd. Weilanden werden er, in etappes van enige jaren, ongeveer drie en een halve meter opgehoogd, dank zij de baggerspecie uit de Wilhel minahaven. Verleden jaar werd een oppervlakte van drie a vier hectare opgespoten en het werk is over enige jaren geheel voltooid. Wannéér precies kan men moeilijk zeggen, omdat er altijd onzekere factoren bestaan bij de uitvoering van dergelijke omvangrijke en geld eisende projecten. Soms gebeuren er wel eens onverwachte dingen zoals het verzakken van een perskade, wat in de afgelopen jaren van tijd tot tijd voorkwam en stagnatie bij het werk opleverde. De bodem is nu eenmaal niet zo bijzonder goed, wat iedere Schiedammer wel weet. Dat belet evenwel de technici niet voort te gaan met dit voor de wel vaart van onze stad zo belangrijke werk.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1957 | | pagina 10