imteelikaveiii Over het industrieterrein heen en ter weerszijde van de hoge vuilverbrandingsschoorsteen van de V.A.M. doemt een molenloos deel van Schiedams silhouet op: Parallelweg, Schie, station, Singelkerk en Hemaflat. Het terrein is uiter mate gunstig gelegen ten opzichte van de verbindingen voor scheepvaart en spoor. Die voor het wegverkeer zullen nog verbeteringen ondergaan. Onaangename verrassing Schiedam weet heus wel raad met de bagger specie, die de Wilhelminahaven oplevert. Ver rassingen zijn daarbij niet uitgesloten, zoals men donderdag 18 april bijvoorbeeld merkte. Toen ontdekte men een bom van ruim 250 kilo in de specie, afkomstig uit minder vreedzame tijden en gevonden in het talud van het vroegere zwembad aan de Havendijk. Met het opspuiten is men in de jaren veertig al begonnen, nog voordat acht jaar geleden de Heulbrug werd gebouwd. Aan vankelijk gingen de gedachten van de gemeentelijke bestuurders uit naar een plan om zeven in- steekhavens te maken, alle loodrecht op de spoor lijn SchiedamDelft, doch door allerlei omstandig heden is daarvan tot nu toe niet veel verwezenlijkt. In principe staan die havens nog op het programma en het lijkt er op, dat binnen niet al te lange tijd er een zal worden gegraven. De verwezenlijking daarvan hangt evenwel af van de belangstelling van de industrieën. De geprojecteerde havens hebben een lengte, die varieert van 200 tot ruim 600 meter en ze zijn ruim 50 meter breed en ruim twee en een halve meter diep. WEGEN worden binnenkort ook aangelegd, waardoor het industrieterrein meer in het verkeer komt te liggen. Naast Pieterman is een straat geprojecteerd, die leidt naar Overschie, terwijl in de omgeving van dit bedrijf ook een aansluiting tot stand zal komen met de rijksweg 20 (Rotter damHoek van Holland) en met de tunnel, die onder de spoorweg leidt. De uitvoering van de Spoorwegwerken hangt uiteraard nauw samen met de uitvoering van deze werken, terwijl de beperking van de investeringen het moeilijk maakt om een nauwkeurige datum van voltooiing te noemen. Maar hoe het ook zij, Schiedam bezit een uitstekend industrieterrein, dat voor de zakelijke activiteit van de grootste betekenis is. A. VELTHOEN. Dit panorama maakte een geestdriftige fotograaf van de schoorsteen van de N.V. V.A.M. af. Dat zijn klimpartij werd beloond met een fraai overzicht, blijkt wel uit het resultaat. Links zien we de Eerste Neder landse Manometerfabriek, vervolgens de Glasindustrie Pieterman N.V., die sedert kort haar bedrijf geheel kon samentrekken te Schiedam, en daarachter zien we nieuwe terreinen, die de laatste jaren werden opge spoten. In het midden het nieuwe gebouw van de firma Leeuwenstein en daarnaast zal het Rotterdamse constructiebedrijf Avezaat, thans nog aan de Zalmhaven gevestigd, verrijzen. Rechts daarvan het fa brieksgebouw van de N.V. Centro (scooters en bromfietsen) en langs de Schie bevinden zich de N.V. V.A.M., Van Duijn, Kraijema, Schmitt, Scheffers en tenslotte (bijna niet meer zichtbaar) de nieuwbouw van de firma W. J. Verbakei Zonen, een bedrijf, dat in 1869 te Rotterdam-Kralingen werd opgericht en beain juni zijn zetel verplaatste naar Schiedam.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1957 | | pagina 11