J\i&eidet$ Jeucfd enUale r VJ £angi het delete midieu POLITIEK EN VRIJE EXPRESSIE Op weg langs het „derde milieu" de jeugdbeweging, naast gezin en school thans na padvinderij en Douche een bezoekje aan de A.J.C., de Schiedamse Arbeiders Jeugdbeweging. Tevens een soort afscheidsbezoek, want de A.J.C. als zodanig staat te verdwij nen om onder andere naam op andere leest geschoeid en georganiseerd te worden. Wie weet komen we dan nog eens terug. maar ruimte laat aan improvisatievermogen en vrije expressie. Wie zijn neus optrekt voor dat ouderwetse volks dansen moge bedenken dat de A.J.C. ten slotte gevormd wordt door volkomen zelfstandige men sen, die weten wat er in onze rock 'n roll-tijd te koop is. En het merkwaardige is nu dat men, o.m. bij de Schiedamse A.J.C., helemaal niet buiten gewoon enthousiast is over de meer individuele dansen, maar juist het meeste plezier opbrengt bij het gezamenlijk beleven van veelsoortige dan sen in de groep. Bij de Rode Wachten wordt in de bijeenkomsten, naast culturele ontwikkeling die bij de jongeren uit handenarbeid, creatief spel en vrije expressie in woord en gebaar bestaat een duidelijke plaats voor politieke debatten ingeruimd. Actuele ge beurtenissen worden tot onderwerp gesteld en onder leiding besproken. Zelfstandig denken en zelfstandig handelen zijn de parolen, die voor alle groepen gelden en natuurlijk bij de ouderen hun volle betekenis krijgen. Laten wij besluiten met een opmerkelijk feit van samenwerking in de jeugdbewegingen te Schiedam. De A.J.C. was vroeger (in de tijd van woningnood) te gast bij de C.j.M.V. en C.J.V.F. Na de voltooiing van het eigen jeugdhuis noodigde de A.J.C. ,als dank voor deze vriendelijke geste, beide christelijke jongeren-verenigingen uit om de trotse aanwinst te bekijken. Men deed dit om elkanders werk beter te begrijpen. En men hoopt dergelijke bijeenkomsten te herhalen. Want het ging uitstekend! JAN RUBINSTEIN Het was voor de Arbeiders Jeugd Centrale de socialistische jongeren-organisatie, die overigens geheel los staat van de socialistische partij op 26 mei 1956 een grote dag. Men kon toen namelijk officieel het nieuwe huis, in de omgang Ons Huis genoemd, in bezit nemen. Daarmee kwam een einde aan een periode van al te nauwe behuizing in het Volksgebouw; de A.J.C. was terecht geluk kig met deze voormalige lighallen van de tbc- vereniging. Zwaluwen (8-12 jarigen), Trekvogels (12-16 jarigen) en Rode Wachten (16 jaar en ouder) hadden voor de ingebruikneming intensieve acties gevoerd om er een prachtig huis van te maken. Dat lukte, dankzij brede medewerking en eigen inspanning. En zo kan de A.J.C. in Schiedam van daag misschien wel als enige jeugdbeweging be weren, dat de huisvesting zeker niet probleem nummer een is! Sinds de jaren twintig heeft de A.J.C. zijn duide lijk stempel als zelfstandige beweging gekregen, vooral onder de bezielende leiding van Koos Vorrink. Voor die tijd bestond de socialistische georganiseerde jeugd grotendeels uit jeugdgroepen van N.V.V. en S.A.D.P. Later kwamen toen leidende figuren uit de Kwekelingen Geheelonthouders Bond de gelederen versterken, waardoor mede een wetenschappelijke ondergrond werd gevormd. Wie A.J.C. zegt, denkt aan volksdansen. Terecht, want de A.J.C. treedt dansend naar buiten. Groeps- dans, square-dans, zang en muziek, het zijn onder delen van een bij uitstek door een hechte groep uit te voeren programma, dat niet stevig is afgebakend

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1957 | | pagina 12