Schiedtnnse Gemeenschap 72 Bureau: Plantage, Schiedam, tel. 68043 Erevoorzitter: mr. J. W. Peek, burgemeester van Schiedam. DAGELIJKS BESTUUR: M. Holl, voorzitter; F. A. de Wolff, secretaris; A. de Groot, penning meester; G. W. van Bergen Wal raven, A. L. J. Kunze, E. A. Leen- derts, mr. H. A. M. Roelants, leden. BESTUURSRAAD: N. J. J. van Baarle, J. T. M. Bertels, A. S. H. A. Blaisse, M. den Boer-Bijl, K. J. Heyboer, ir. W. E. Hoek, L. Kamp, C. Landsbergen, mej. A. E. D. Noordegraaf, W. C. Oranje, C. Rauws, A. M. Sunderman, B. Vincent en A. van der Wel. REDACTIE-COMMISSIE: P. Groenendaal, M. Holl, Pierre Janssen, P. Th. J. Kuyer en B. Vin cent. Eindredacteur: B. Evenhuis. Aan dit nummer werkten voorts mee: Hans Nieuwendijk, J. E. van Riet, Jan Rubinstein, A. Velthoen, Wil J. Verkerk en dr. P. C. Visser f. Foto's, tekeningen: Chr. Breur, Octave de Coninck, Gem. Archief, Multicolor en J. van der Hoeven. INHOUD: pag. Zijn wij een dorp?71 Gemeenschapsleven 72 Open boek73 Het industrieterrein bewesten de Schie 74, 75 Arbeiders Jeugd Centrale 76 Wachter, wat is er van de nacht? 77, 78 Museumbrief 79, 80 De wielersport staat niet stil 81 Oud Schiedam V 82 Culturele spiegel 83 Overneming van artikelen of foto's, ook van gedeelten, slechts toegestaan met bronvermelding. ABONNEMENTEN: f 3,per jaar of f 0,35 per nummer, voor buiten Schiedam f3,25 (giro 549934 t.n.v. De Schiedamse Ge meenschap). ADVERTENTIES: N.V. Kon. Ned. Boekdrukkerij H. A. M. Roelants, Lange Haven 141 Schiedam, tel. 69300. Giro 5858. C Van 5 augustus tot 24 augustus zullen opnieuw 1500 Schiedamse school kinderen in het kader van de vakantieschool der Schiedamse Gemeenschap een dosis gezondheid kunnen opdoen in de buitenlucht. Trok men de beide voorgaande jaren naar het natuurbad De Warande in Oosterhout, thans voert de tocht, evenals bij het eerste experiment in 1954, naar Wassenaar. Op het prachtige landgoed Duinrell, waar de drie opeenvolgende groeperingen naar de levensbeschouwelijke grondslag van de school honderd hectare natuurschoon voor zich hebben, kunnen de kinderen zich op vele manieren vermaken, en. het Wassenaarse strand is dichtbij! Maar er is nog tekort aan leiders en leidsters. Wie helpt de kinderen uit de brand? Op het terrein aan de Boshoek overhandigde SG-voorzitter M. Holl een geschenk aan de heer M. van Dijk, die tien jaar lang de leiding van de commissie voor de organisatie van het Schoolvoet- bal en -handbaltoernooi heeft gehad. Aan dit tweede lustrum-toernooi namen ditmaal 44 scholen deel met ruim 80 elftallen. JL De in april jl. afgesloten eerste toneelwedstrijd is dermate in de smaak ge- vallen, dat ook het komende seizoen september 1957 tot mei 1958 een derge lijk evenement wordt georganiseerd. De jury bestaande uit de heren J. Ever wijn, W. van der Loos en een nog te benoemen lid, zal weer de wisselbeker en prijzen van f. 150,f. 100,en f. 50,kunnen toewijzen. Tot de sluiting van de inschrijftermijn hadden zich zes verenigingen opgegeven: Kunst na Arbeid, Tot steun in de strijd, Utile dulci, Brederode, de Schiedamse Onderwijzers Toneelvereniging en Comedia. Op het ogenblik zijn er nog besprekingen gaan de met Geron en enkele andere verenigingen. Het is te hopen dat ook deze positief resultaat zullen hebben. Waarom zou de toneelwedstrijd niet een jaar lijkse krachtmeting kunnen worden tussen die Schiedammers, die allen één grote liefde gemeen hebben: het toneel? Zo'n concours kan uitermate stimulerend werken, tot heil van de vereniging èn van het toneel! fa Het was een grote dag, die gedenkwaar- waardige woensdag 15 mei, waarop de SG-sectie van de vereniging Nationale Feest- en Gedenkdagen haar gouden jubi leum in het Passagetheater vierde. Ge denkwaardig vooral ook voor het vereni gingsbestuur, dat zich in tegenwoordig heid van burgemeester Peek en het voltal lige gemeentebestuur door SG-voorzitter Holl met de penning van verdienste toebe dacht zag. Op de foto v.l.n.r. de heren M. Holl, L. Kamp, J. H. F. van der Brugge, W. G. J. Boer, G. Rosman en A. M. Schoof. fa Willem O. Duys heeft Schiedam en daarmee de redactie van ons maandblad al enige tijd verlaten en dus moest deze gevoelige leemte worden opgevuld. De redactiecommissie prijst zich gelukkig met ingang van dit nummer de ge waardeerde medewerking te hebben verkregen van de gemeentearchivaris, de heer P. Th. J. Kuyer en van de oud-journalist, thans conservator van ons Stede lijk Museum, Pierre Janssen. Van hun beider deskundigheid zal ons maandblad hopelijk lange tijd mogen profiteren! BIJ DE VOORPLAAT SPIERINGHOEK Eens de stoere grote broer van de huisjes ginds achter de wallen, leder kreeg eerst met hém te doen, die dat daar wou overvallen Nu is met honderden reuzen de stad tot hem opgerukt en ziet uit duizenden ogen, (gelukkig zonder mededogen, dat zou zijn trots maar kneuzen) begerig? nieuwsgierig? onverschillig? toch zeker niet vertederd of verrukt? op hem neer. GljS BERKELAAR.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1957 | | pagina 8