Puzzeldrama 98 W Zullen wij naar binnen gaan? Ik kom er in ieder geval gratis in. 'k Ben namelijk jeugdlid: per jaar een gulden, alle ten toonstellingen gratis en concerten maar een luttel bedrag. F Dat is wel wat voor mij. Laat ik mij meteen binnen maar opgeven bij de portier. BINNEN: W Het is hier rustig; niet veel mensen. F Dat schijnt hier de gewoonte te zijn in Schiedam. W Hoezo? F Ik vind dat er in Schiedam maar weinig te doen is op cultureel gebied: én wat het aantal gelegenheden betreft én wat het aantal bezoekers aangaat. W Nou, dat ben ik niet helemaal met je eens. Kijk je wel eens de agenda van de S.G. door? Onder de openbare bijeen komsten is toch altijd wel een of ander concert of toneelstuk. En dan: vergeet de exposities in dit gebouw niet!! F Ja, maar ik bedoel meer de leerrijke contacten tussen de jongeren en de kunst. W Zeg Frits, zie je dat schilderij daar? Zo hangt er elke maand een ander. Het „schilderij van de maand" noemen ze dat. F Ja, dat mag ik ook wel. Het is enigszins modern, vind je niet? Zeker niet lelijk. Het heeft iets dromerigs. W Om nog even op die contacten van daarnet terug te komen. Vind je dan niet, dat er op school tijdens de lessen wel iets aan gedaan wordt? F Daar heb je wel gelijk in, maar toch zou ik het liever anders zien, zoals meer lezingen en dergelijke. W Enige tijd geleden was in Schiedam eens een lezing over de moderne poëzie. Kijk, zoiets moest méér mogelijk zijn. Het lijkt mij beter, want stel nu, dat alleen de school zulke bijeenkomsten zou organise ren, wat ik betwijfel, dan hebben anderen er niets aan. We moeten dit volgens mij meer openbaar houden. F Ja, beslist, zoiets in de trant van de Douche. W Maar de Douche is alleen voor jongeren, of in ieder geval voor liefhebbers van jazz en poëzie! Daar zullen anderen geen belangstelling voor hebben. F Je komt er niet zo gemakkelijk uit. Toch ben je wel met mij eens, dat er heus wel meer culturele bijeenkomsten kunnen en moeten worden georganiseerd, is het niet? W Volkomen. Ik vraag mij alleen wel eens af, waarom er zo bitter weinig belang stelling wordt getoond voor de cultuur. F Wel, is dat niet te wijten aan de onbekend heid van veel mensen mét die cultuur? W Er is zo'n mooi woord, „particulier initia tief" noemt men dat. F Toch geloof ik, dat hier de overheid een grotere taak heeft. Denk maar aan de subsidies! Bovendien bereikt ze er dan mee, dat niet onze grote kunstenaars wegtrekken naar andere steden. W Inderdaad. Ik voel mij nou net een criticus van Schiedams cultuur. Maar laten wij nu eindelijk de tentoonstelling verder gaan bekijken. Anders missen wij onze eigen vooruitgang wat artistieke kennis betreft! Het woord de dans. De dans is het onuitgesproken woord, weergegeven in beweging, in ritmiek, in mimiek. In onze stad zijn vele jonge minnaars en minnaressen van de dans. Albert Blankert en Eric Augusteyn, twee Schiedamse gymnasiasten, bezitten sinds enige tijd een eigen poppentheater, waarvoor zij het materiaal zelfvervaardigden. Hans Sigmond, leerling van de Rotter damse Academie voor Beeldende Kunsten, verzorgt de decors. Over het poppentheater, dat de jongelui Vidusaka hebben genoemd, naar een Perzisch poppenspeler uit het begin van onze jaartelling, schreef Albert Blankert het volgende; Een jaar poppenspel Een paar dagen geleden schoot het mij te binnen ons poppen theater: een jaar bestaat het nu precies! Een jaar nog maar? Het leek mij, of wij nooit iets anders hadden gedaan. En ik bracht mijzelf in herinnering, hoe het begonnen was: poppen getekend en geknipt uit papier voor een paar mensen in de huiskamer. Voor kinderensprookjes; maar ook de Camera Obscura, Vondel zelfs. G. F. de Blauw en Wil J. Verkerk R.H.B.S. Klasse A-4 Toen het idee van de handpoppen. Welk stuk zouden wij spelen? Het werd „The Tempest". Hoofdschuddend keek men ons aan, dat wij naar Shakespeare grepen. Toen de première, voor twintig mensen, in de huiskamer. (Onze eerste en laatste plankenkoorts.) Maar het gelukte voortreffelijk en nu eerst werden de ervaringen rijk en gevarieerd. (Afgeluisterd gesprek tussen twee artistiek aangelegde, statenloze jonge dichters)

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1957 | | pagina 10