Zwade- stad De jongeren nemen in onze Schiedamse gemeenschap een plaats in, die niet onderschat mag worden. Een levende gemeenschap zonder jeugd is ondenk baar. Maar wat leeft er onder die jongeren zelf? Waaraan denken zij? Wat betekent het woord voor hen? We hebben enkele middelbare scholieren aan het woord gelaten, speciaal voor hem of haar, die de eigen worsteling naar het woord, naar de uitdrukking van de gedachte, vergeten is. Onze jonge medewerker Wil J. Verkerk was de enthousiaste vergaarder. lichtende stad met ook donkere straatjes donker en lichtere kamers lantaarnpaalplaatjes verwringend dwingend tot doden of leven eenzame vrouw leven verlangend met eenzame man lokslang van lichaam draaiende geest koudstenen trappen cirkelend beton droevig verheerlijkte kleuren aan de wegvallende wand hoeveel mannen hoeveel vrouwen spelen genietend met schenkend leven het ranzige leven nemend en gevend in dit wild woelend water van stemmen en wagengeruis. G. F. DE BLAUW, Rijks-h.b.s., kl. A-4 In de hof van Cyrene We speelden voor een deftig gezelschap in smoking (met toespraken voor en na) ten bate van de Hongaren. We speelden voor negentig muisstille kinderen, in een zaal op maar zestig berekend. Daarna dezelfde zaal voor maar dertig jj Een schreeuwende bende, die de stoelen op een hoop gooit en licht- J' stoppen losdraait. Maar vooral de talrijke voorstellingen in de Hof van Cyrene: redenerende mannen met baarden, de rode tegelvloer en de zwart- eiken zoldering. Overvol ook. Nu eens komt een groep lyceum meisjes opdagen, dan weer de Overschiese notabelen. Maar soms ook, als je meer reclame dan ooit hebt gemaakt, verschijnt er haast niemand. Raadselachtig is het publiek. Soms zie je géén persman opdagen. Maar voor het nieuwe stuk ,,Maan", een eigen fantasie, ,,uit de dagen, zolang geleden, dat de maan nog niet bestond", was de krant geïnteresseerd: in de moraal van het stuk, in de vijf maal zo grote toneelopening, in de technische details. Dan is het niet gemakkelijk, als je bovenop een trapleer een decor staat te verhangen, en een journalist roept je zijn vragen toe, terwijl hij aantekeningen maakt op de tweede traptree. Een jaar poppenspel een jaar rijk aan de „rijkste ervaringen"! ALBERT BLANKERT Sted. Gymnasium, klasse 5- alpha „Dan is het niet gemakkelijk, als je zelf bovenop het trapleertje een decor staat te verhangen, en een journalist roept je zijn vragen toe...." Tekenaar: Hans Sigmond, poppentheater Vidusaka. (Leer ling Rotterdamse Academie voor Beeldende Kunsten)

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1957 | | pagina 11