101 het Kind op de gitaar een serenade! Het Aartsbisschoppelijk Museum te Utrecht was zo vriendelijk om deze poppen te lenen. Zij komen in de aula te staan op een grote tafel, waarvan ik met de hulp van de Plantsoendienst „onvolprezen helpers bij menige expositie" eerst een soort landschap zal maken. In die aula zul je je ogen uitkijken aan een groot poppenhuis uit de tachtiger jaren. Door de glazen voorgevel kun je dat prachtige bouwsel, kamer voor kamer bewonderen, de miniatuur meubeltjes, het miniatuur porselein, de piepkleine zilveren lepeltjes en vorkjes en wat vooral in dit huis uniek is: de wandversiering, want daar hangen echte miniatuur schilderijtjes door schilders van naam speciaal voor dat poppenhuis gemaakt. Een minia tuur Toorop, een miniatuur Tholen, een Gabrieltje, een Jongkind. Het hele geval met al die honderden dingetjes hebben wij uit Amsterdam moeten halen. En je mag me geloven, Willem, dat je desnoods beter een echt huis kunt verplaatsen dan een poppenhuis. Ook uit Dordrecht komt een poppenhuis uit de Camera-Obscuratijd, dus ouder, ook volledig ingericht. Maar ik ga je niet alles vertellen, want anders zou ik een pagina of tien nodig hebben. Het is immers niet alleen een verzameling dingen, deze poppententoonstelling, het is niet alleen een 4 Op de tentoonstelling in het Stedelijk museum zullen deze Japanse poppen te zien zijn: Plaat 1. Een van de sublieme poppen van Harry van Tussen broek. „De Wetenschap". Plaat 2. „Een voornaam heer gevolgd door zijn dienaren". De poppen zijn 20 cm hoog. PlaDt 3. Kostuumpop uit Oost-Europa op de tentoonstelling „Poppendroom". Plaat 4. Twee herders met elkaar in gesprek in de Napolitaan- se kerstgroep uit het Aartsbisschoppelijk museum te Utrecht. waslijst van zaken die ik bij mensen en musea heb kunnen losbranden, het is inderdaad een expositie met een bepaald gezicht. Poppen zijn niet alleen speelvoorwerpjes of sier voor een schoorsteenmantel, poppen zijn cultuur voorwerpen, waaraan men veel meer kan beleven dan het op zichzelf natuurlijk ook heel plezierige kijkspel. Aan de ene kant zijn poppen mensen in minia tuur, zoals het museum in Leiden een tentoon stelling van speelpoppen heeft genoemd, aan de andere kant zit er in poppen een bepaalde magie, een soort toverkracht die b.v. heel goed te be grijpen valt als je je realiseert dat de Eskimo's geen schilderkunst kennen, maar alleen „klein plastiek" en met name Poppenkunst. Voor zeer primitieve volken is de pop een min

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1957 | | pagina 13