poppendroom krïsse krassen over Schiedam 102 of meer ritueel ding en zou het niet zo zijn dat b.v. de in menig land voorkomende liefhebberij voor kostuumpoppen ëen teken is dat de mensen in het klein geconcentreerd verband van de pop het eigene van streek en traditie extra intens proberen te beleven? Apart moet ik je nog iets zeggen van de poppen van onze grootste poppenmaker, de 75-jarige Harry van Tussenbroek. Die komen in de boven zalen van het museum. Van Tussenbroek heeft zijn hele leven poppen gemaakt en hij 'heeft nog nooit, maar dan ook nog nooit, maar één enkele pop verkocht. Zijn oeuvre is even indrukwekkend als ver bluffend. Wat deze man klaarspeelt met lapjes, met stukjes hout, met schelpjes en wat niet al, grenst aan het ongelooflijke. Wat jij en ik als oude rommel over het hoofd zouden zien, maakt hij tot een pop, en wat voor pop! Van Tussenbroek is inderdaad een kunstenaar, die een bepaald motief (om maar eens iets te noemen ,,De Wetenschap") op een artistieke wijze in een pop weet te vertolken. Over magie gesproken... Je moet eens komen kijken naar zijn „Knekelballet", opgebouwd uit duizenden stukjes bot van konijnen en muizen en vogeltjes, of naar zijn aquarium, waarin raadselachtige vissen door de ruimte zweven. Zijn werk wordt opgesteld in geheel donkere zalen, zacht beschenen met onzichtbare lampjes; hij komt het zelf allemaal in elkaar zetten, want hij is de enige die dat kan. Ik hoop je te ontmoeten op onze tentoonstelling, beste Willem en begrijp, dat nu meer dan ooit geldt een oude hartewens van je vriend de con servator, namelijk dat museumbezoekers met de handen op de rug gebonden worden toegelaten. Want iemand die nu onvoorzichtig is en zo graag eens aan een pop wil komen, kan behalve een reprimande van de suppoost, ook iets anders krijgen, b.v. het vervelende besef dat hij iets kapot maakt wat niet gemakkelijk te herstellen zal zijn. PIERRE JANSSEN van 20 juli t/m 1 september Zomertentoonstelling in het Stedelijk Museum Feestelijke opening vrijdagavond 19 juli v. genodigden „Poppendroom" is een tentoonstelling voor kinderen en grote mensen, voor iedereen die van iets moois houdt, oude en moderne poppen, zeer zeldzame oude poppenhuizen, compleet ingericht met echte schilde rijtjes aan de muur en echte serviesjes in de kasten, poppen uit poppenkasten en poppen voor kinderen, poppen van de beste van onze poppenmakers, nog nooit in het openbaar geëxposeerde poppen uit de collectie van H.M. de Koningin, poppen van Eskimo's, Chinezen, Roemenen en uit vele andere landen, poppenmeubeltjes, poppenwinkeltjes, poppenkeuken- tjes en wat niet al. In de bovenzalen van het museum bovendien de betoverende poppenwereld van onze grootste poppen- maker, de hoogbejaarde Harry van Tussenbroek. Taferelen in een wonderlijk licht van een wonderlijke verfijning. In de aula een Napolitaanse kerstgroep uit de 18e eeuw en verder o.a. het zeer bijzondere poppenhuis van mevrouw Tholen - de Ranitz. Dagelijks geopend van 10 tot 17 uur, ook alle woensdag- en zaterdagavonden van 19 tot 22 uur. Op de zondagen van 14 tot 17 uur. In de vakantieweek alle avonden geopend. Entree voor kinderen: f. 0,25. Voor volwassenen: f. 0,50. Verder een poppentheater. Kindervoorstellingen op de woensdagen telkens om 9, 11, 2 en 4 uur. Voorstellingen voor grote mensen op de woensdag avonden om 8 uur. Telkens een nieuw programma. Voorstelling in het poppentheater: kinderen f. 0,40. Volwassenen: f. 0,50. hoogst-persoonlijke trillingen van de burger Sebastiaan Als de bestuurderen van onze sectie Toneel de laatste weken wat méér moeite hebben dan ge woonlijk om tóch eenvoudig te blijven, dan zit dat in „Het Spook van Canterville". Dat spook is een typisch stukje „gemeenschaps- werk" geworden. Gestalte gekregen hebbend door 'n speler van Brederode, trachtte dat spook vergeefs lieden van U.D., Geron en het Schiedams Onder wijzers Toneel schrik aan te jagen. En wat dacht u van een verrukkelijke tweeling, bestaande uit een U.D.-meisje van 20 en een zeventienjarige Brederode-actrice En op de B.K.-laan knipperen de knipperbollen Er zijn automobilisten die zonder terug te knippe ren knoert-hard dóór-racen. Anderen menen dat het een verlate Oranje versiering is. Een „verkeersdeskundige" verklaarde dat het „een nieuwtje voor Nederland" is. „Het gebruik ervan moet er nog „IN" komen" zei die verkeers-

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1957 | | pagina 14