De Schiedamse Gemeenschap c 5 Verpoppende poppen 93 ORGAAN VAN DE STICHTING DE SCHIEDAMSE GEMEENSCHAP JAARGANG No. 5 - JULI 1957 S HET TOEVAL dat er in onze dagen zoveel aandacht aan de pop wordt besteed? Is het toeval dat sedert de vorige eeuw en vroeger, toen men het poppenspel alias de poppenkast nog slechts als louter kinder-, hoogstens volksvermaak kende (men denke aan Goethes kennismaking met de Faustlegende), dit thans tot geraffineerde tech nieken geëvolueerd is en in de grootste schouw burgen der wereld opvoeringen beleeft? Buiten landse marionettentheaters bezoeken herhaaldelijk ons land, eigen gezelschappen treden in binnen- en buitenland op, het Leidse Rijksmuseum voor Volkenkunde houdt over het poppenspel de zomer- tentoonstelling „Mens in miniatuur", en het Internationale Marionettenmuseum te Brussel laat in het jaar van de Wereldtentoonstelling vele buitenlandse gezelschappen naar België komen om in het kader van deze expositie voorstellingen te verzorgen. En dan nu onze stad. Een heel zomerfeest in het teken van de pop. Een optocht als Poppenparade, de grote tentoonstelling „Poppendroom" annex het poppentheater Colombine, de amateurrevue „Laat de poppetjes dansen", een jeugdtoneelstuk over poppen, en een balletscène van Delibes' poppeninspiratie „Coppélia". Neen, het is geen toeval, voorzover men althans de themakeuze van het Vakantiefeest wil uit zonderen. Daarbij speelde de toevallige omstandig heid van wat er aan beroepsrecreatie voor de uitgekozen periode voorhanden was, een belang rijke suggererende rol. Maar de pop schijnt behalve het kind de moderne, volwassen mens nog iets te zeggen te hebben. Is het een onbewust verlangen naar de vervlogen kindertijd, waarin de scheiding tussen ongebreidelde fantasie en de enge werkelijk heid van de maatschappij nog niet was ervaren, zodat elke pop het wonder van het levend-worden kon ondergaan? Of is het een symboliek van een als mens geziene en dus bereikbare godheid? Misschien evenals de film een vlucht uit de gevaar volle werkelijkheid en dan bij de pop speciaal naar de geborgenheid tussen moeder en kind? Een psycholoog zou raad kunnen schaffen, voor zover hém althans alle duistere drijfveren in de mens helder kunnen worden en hij zich daarmee niet teveel in terra incognita van de cultuurfilosoof gaat bewegen. Wij willen zover niet gaan. Wij willen ons net als u, beste lezer en toekomstige Vakantiefeest ganger, slechts vermeien in wat ons dit jaar weer wordt voorgezet. Wij willen ook tijdelijk „ver poppen" om kennis te maken met de heel eigen wereld van het poppenspel, dat ons sedert Jan Klaassen en Katrijn al boeide, of met de Kunst, die zich in het dramatiseren of ontwerpen van figuren met de pop inliet. Het slotvuurwerk van 31 augustus zal ons weer met vele decibels uit onze cocon knallen. Ervaringen rijker door de blik in de poppenwereld, door de reeks leerzame en ver pozende culturele evenementen, en door het gezamenlijk werken aan en beleven van dit feest: een stuk verwerkelijkte Gemeenschapsgedachte. E.

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1957 | | pagina 5